Miksi kansa ei osta

Kun ei rahhoo joku vienyt rahat
393
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hallitus vei rahat köyhiltä, jotka panisivat rahat kulutukseen. Rahat on annettu rikkaille, jotka pistävät rahansa sukanvarteen tai vievät ulkomaille.

Tällä menolla Suomen talous ei ikinä nouse. Vaikka vienti alkaisi vetää, niin suurin osa taloudesta on kotimaista kulutusta, joka on nyt kuristettu alas. Mutta kun konkurssiin menevät lähinnä pienet yritykset, niin EK- vetoinen hallitus ei välitä.

Äänestä

Urpo veti suomen vielä kovempaan velkaan . Suomi on nyt perseaukinen valtio , ja rahat mitä saadaan velkana jaetaan maailmalle , esim ukrainan pohjattomaan korruption kassaan . "Saat vähä ittekin kun tuet meitä" . Kirje kuoret liikkuu taskusta toiseen .

Äänestä

Nyt taloudellisesti tiukkoina aikoina kannattaa ostaa ulkomaisista verkkokaupoista, mikä on sekä kuluttajan että suomalaisen yrittäjän etu. Kun suomalaisen yrittäjän myynti ja asiakaskunta vähenee, kannustaa se yrittäjää toimimaan ahkerammin ja tehokkaammin. Tässä on sama logiikka kuin sosiaaliturvan leikkaamisessa: Kun työttömän etuuksia leikataan, työtön aktivoituu ja hakeutuu työelämään.

Suomalaisen yrittäjän suosiminen vähentää kilpailua ja pitää yllä korkeaa hintatasoa sekä heikkoa talouskasvua.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kun ei rahhoo joku vienyt rahat

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu