Kohta vaihtuu vuosi, ja kuten tiedettyä on, kirkollisveron 2026 välttämiseksi riittää että eroilmoitus on Digi- ja väestötietovirastossa 31.12.2025 kello 23:59:59.
Silti kehotan eroamaan mieluummin nyt eikä kohta. Joka viimeöinen myrskykin osoitti, että kaikenlaista voi sattua. Pelkkä kännykän hajoaminen viime hetkellä voi harmittaa jos eroaminen jää siitä kiinni.
Miksi erota kirkosta vasta 31.12.?
11
154
Vastaukset 11
- Anonyymi00001
Kirkko taitaa olla ainoa kiinnostunut arkipyhien säilyttämisestä. Ensi vuonna niitä on taas useita.
- Anonyymi00002
Aikuisen kannattaa hoitaa ajoissa. Jos ja kun sen jälkeen alkaa toisen huoltajan kanssa täyttämään lasten erolomaketra - ks. eroakirkosta.fi Lapset ja nuoret Täytä erolomake - ei ole niin tarkkaan, kirjataanko tälle vai ensi vuodelle.
Nuohan on muutenkin eroteltu, "perhepakkausta" eli vanhempien ja lasten eroa samalla kertaa ei ole aikoihin ollut.
- Anonyymi00003
On siellä yksi lomake, jossa esim. äiti ja lapset voivat erota samalla. Mutta juuri nyt en suosittele.
- Anonyymi00004
Ei kannata jättää huomiseen...
- Anonyymi00005
Ei riitä, että täällä huudellaan asiasta. EK jätti kokonaan viime vuonna tiedottamatta kirkosta eronneiden määrän. Nyt on viimeinen hetki tiedottaa tältä vuodelta.
- Anonyymi00006
Olisi mielenkiintoista tietää, moniko heti alkuvuodesta eronneista on niitä, jotka vain unohtivat asian. Voi olla melkoisen kallis unohdus.
- Anonyymi00007
Tuotakin enemmän ihmetyttää se, miksi jotkut jättävät asian vieläpä kyseisen päivän viime hetkille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.742445Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt372027- 1021266
- 491032
- 95946
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.27874- 31770
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,154758- 41695
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?56608