Kyllähän se juuri noin on kuten Perus-suomalaisten Jani Mäkelä sanoo. EU ja eurooppa on ollut lähes täysin katsomon puolella ja kahvittelemassa ja kokoustamassa keskenään kun Trump esikuntineen on painanut hartiavoimin töitä. Gazassa on nyt hyvin paljon rauhallisempaa ja Trump saa koko ajan osapuolet lähentymään toisiaan Ukrainan ja Venäjän välillä. Miten Aaltola kehtaa vähätellä USA, n ja Trumpin osuutta kun Trump yrittää saada tappamisen loppumaan, jopa Zelensky on toiveikas. Asenne kohdalleen Aaltola.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b36bbb1a-0dba-4829-8d76-e150edfa95f9
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b36bbb1a-0dba-4829-8d76-e150edfa95f9
Vastaukset 6
Vanhimmat
Putleri ei kauniilla puheilla lähde yhtään mihinkään.
Meidänkin hornettei tusina olis jo kauan ehtinyt olla Ukrainassa .
Asiantuntijat on kaikki sellaisia sohvilta sivaltajia.
Eurooppa on joutunut vihervassujen valtaan, siitä se johtuu. Ja Trump on sen huomannut ja siksi ei ole Eruooppaa huomaavinaan. Ihan oikein tekee.
Eurooppa on riisuttu aseista mutta matuja sen sijaan on tullut giganttinen määrä lisää. Kun vaaleissa, demokratiassa (jonka perään vihervassut koko ajan huutavat), voittaakin oikeistopuolue, niin sitten vaalitulos ei kelpaakaan vaan osoitetaan mieltä. Jo pelkästään tämä osoittavat miten vihervasemmistolainen ideologia on saanut jalansijaa.
Trump tekee aivan oikein että maksattaa Ukrainaan menevät pomminsa eurooppalaisilla ja vetää nato-joukot pois jos ei asevarustelua saada riittävälle tasolle. Kansalaiset saavat nyt mitä ovat vuosia tilanneet.
Pitäisi vielä kaikki hallinneet vihervassut heittää syvimpään tyrmään ja avain heittää meren syvipään kohtaan.
Näin olisi parasta, ja Wonder flaieri samaan joukkoon.
Koska EU ei ole liittovaltio vaan kauppaporukka, josta voi lähteä pois jos huvittaa.
Eli kun ei ole yhteistä johtoa, armeijaa ja verotusta, niin ei ole yhteistä valtaakaan.
Sopii minulle.