Pelkään, että me suomalaiset olemme hajoava kansakunta, mikäli jatkamme eteenpäin nykyiseen tyyliin. Merkit romahduksesta ovat jo monin tavoin näkyvissä.
Olen pitkään ihmetellyt perinteissä mediassa esillä olevaa suoranaista vihaa ja häpeän lietsontaa omaa kansaamme ja kulttuuriamme kohtaan. Ilmiölle on myös nimi, ja se on oikofobia. (kreikan oikos tarkoittaa taloa tai kotitaloutta, ja phobos pelkoa).
Meillä on paitsi muukalaisvihaa, niin myös vihaa omiamme kohtaan. Mediassa kansaamme syytetään yksipuolisesti kolonialismista, vaikka elimme vuosisatojen ajan vainottuina ja sorron alla. Tämä puoli historiastamme jätetään lähes säännönmukaisesti käsittelemättä. Samalla ne, jotka painavat alas omaa kansaamme, nostavat esiin ja etusijalle parempina kokemiaan muita kulttuureita.
Hyvä esimerkki oikofobiasta on Juha Hurmeen romaani Niemi, jossa suomalaiset leimattiin sivistymättömiksi moukiksi ja junteiksi, ja samalla kiistettiin, että mitään suomalaisuutta olisi ikinä ollutkaan. Kaikki sivistys ja kulttuuri tuli Hurmeen mukaan Ruotsista, eli valloittajavaltiosta, jossa kehitettiin rotuoppia ja pidettiin suomalaisia alempana rotuna.
Oikofobiasta kertoo myös se, että kyseinen teos, joka mitätöi täysin oman itämerensuomalaisen kansamme merkityksen ja historian, palkittiin arvostetulla Finlandia palkinnolla. Kyseinen teos tunnustettiin vahvasti faktapohjaiseksi.
Oikofobiaa, eli omaan kulttuuriin kohdistuvaa vihaa on pidetty merkkinä sivilisaation rappeutumisesta. Prosessiin on erinäisten filosofien mukaan yhdistetty mm. loputon tarve vapaudelle ja yksilöllisyydelle, sekä perinteiden mitätöinti ja kunnioituksen puute vanhempia ihmisiä kohtaan. Kun yhteisöt ja niiden johdossa olleet auktoriteetit menettävät asemansa, siirtyy valta systeemille ja lopulta tyrannialle.
Kansakunnan romahdusta ennakoi väitetysti myös kansalaisten keskinäisen kunnioituksen ja yhteistyökyvyn murentuminen ja yhteisen uskonnon hylkääminen. Yhdessä jaetut arvot menettävät merkityksensä ja kansallinen identiteetti ja yhtenäisyys rapautuvat.
Itse näen, että myös todistamamme kulttuurin ja median äärimmäinen pornoistuminen on eräs keskeinen merkki käsillä olevasta kansakunnan hajoamisesta. Only Fansin kulutuksen kiistattomana globaalina kärkimaana Suomi osoittaa olevansa myös romahduksen kohtaavien kansakuntien kärjessä.
Suomessa on näkyvissä myös merkittävä poliittinen kahtiajako. Lisäksi kansalaisten luottamus niin päättäjiin, instituutioihin, oikeuslaitokseen kuin perinteiseen mediaankin on heikoissa kantimissa. Kaikki nämä ovat hälyyttäviä merkkejä.
Filosofi Benedict Beckeld on vuonna 2022 kirjoitanut sivilisaatioiden historiasta syklisenä liikkeenä, jossa kulttuurit päätyvät muukalaisvihamielisyydestä lopunaikojen itseinhoon. Hänen mukaansa itseinho on myös länsimaisen kulttuurin kehityksen viimeinen vaihe.
Kulttuurin aiemmassa kukoistusvaiheessa syntynyt vauraus on mahdollistanut joutilaisuuden, eivätkä ihmiset ole enää joutuneet taistelemaan olemassaolostaan. Tässä vaiheessa joutilaat alkavat Beckeldin mukaan sotia omaa kulttuuriaan vastaan.
Oikofobia ottaa vallan sen jälkeen, kun kulttuuri on saavuttanut kehityksensä lakipisteen, kuten näyttää tapahtuneen Pohjoismaisissa hyvinvointivaltioissa. On kaiketi kiistatonta, että todistamme tällä hetkellä Suomessa, jos emme vielä kansakunnan, niin kuitenkin hyvinvointivaltion romahdusta.
Filosofi Beckeldin mukaan itseinhoon vajonneen kansakunnan romahdukseen johtavaa kehitystä ei voi pysäyttää. Sitä voi hänen mielestään ainoastaan hidastaa.
Itse en suostu uskomaan, että emme kykenisi kansakuntana rakentamaan uudenlaista yhteisöllisyyttä ja siihen perustuvaa yhteistyötä, sekä tervehenkistä, kansallista itsetuntoa. En ymmärrä, miten kykenisimme valtiona ja kansakuntana muutoin kuin yhteisöllisyyden palauttamisen avulla selviämään edessä olevista suunnattomista haasteista.
Hyvä kirjoitus Katariina Sourilta
Anonyymi-ap
0
60
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13813202Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen853665Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,972925Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2771393Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361389Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1511329Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151274Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141204- 811071
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205989