Järkyttävät työtunnit ja usein viikonloppuna öisin töissä saa 3000e/kk bruttotulot.
Kulurakenne on mikä on. Sitten nämä pöllöt sovelluskuskit kertoo, tänään ajoin 14 tuntia ja tienasin 500e..
Eli ajoin 14 tuntia ja tienasin bruttona palkkaa 200e eli 20e tunti pyhäyöstä ja kiireessä ajaa juhlakansaa.
100 000 e vuodessa kassaan tulot 37 000e
17
498
Vastaukset 17
- Anonyymi00001
Kuskilla voi ajattaa viikonloput, kate noin 5-9% kun jättää pyhäkorvaukset ja ylityöt yms palkanlisät maksamatta ja toivoo että ei se työntekijä niitä ala jälkikäteen oikeusteitse hakemaankaan.
On hienoa yrittäjyyttä on. - Anonyymi00002
200e : 14h tekee 14,28e/tunti. Ei hyvä palkka pyhäyöstä.
- Anonyymi00003
Eihän tuo työ ole ollut enään pitkään aikaan täysjärkisten hommaa
- Anonyymi00004
Ajatuksella liikevaihto = tulot mennään kyllä vähän aikaa. Sitten se loppuu koko homma.
Kajon esimerkiksi meni konkurssiin vaikka tienasi monta miljoonaa vuodessa liikevaihtoa. - Anonyymi00005
Onko parempi kerjätä sossusta rahaa, kuten sinä teet.
- Anonyymi00008
Anonyymi00005 kirjoitti:
Onko parempi kerjätä sossusta rahaa, kuten sinä teet.
Parempi maksaa palkat tilaajavastuusopimusta ja palkkalakia noudattaen jos kokee että on niitä renkejä sinne autoihin palkattava.
Hyväksikäyttöä ja kiskontaa on jättää osa lakisääteisistä palkoista maksamatta.
Toisten rahatilanteen arvailu on hyvin hankalaa, usein tulee väärä arvio.
- Anonyymi00006
Oisko parempi, että taksikuski tienaisi vai että mennään sillä minkä asiakkaat maksaa?
- Anonyymi00007
Onko kannattavaa ajaa taksia 14,28e/tunti tuplapyhänä?
- Anonyymi00009
Taksinkuljettaja valitsee asiakkaat. Huonoja maksajia ei kannata ajaa. Siinä menee vain työaikaa hukkaan.
- Anonyymi00010
Siellä on niitä kyytejä joita ajamalla jää miinukselle. Esimerkiksi pitkä luokseajo ilman korvausta ja lyhyt kelakyyti jossa on kilpailutettu hinta alas ja järkyttävä kyydinvälitysprovisio päälle.
Ja sitten lukee tiedoissa : omavastuu laskutettava asiakkaalta. Eli yksityishenkilö olisi ajettava luotolla omaan piikkiin. Tämä korostuu alkuvuodesta myös näistä laitoksista pitäisi kotiuttaa asiakas velaksi usein.
Itse en näitä juurikaan ajele. Eihän tuossa ole mitään järkeä.
Usein olet tunnin odottanut ja sitten järjestelmä tarjoaa tätä ja menetät keulapaikan kun hylkäät ja sitten odotat uudestaan...
- Anonyymi00011
MItä sinä ap touhuat? Minä ajoin maakunnassa jo kymmenen vuotta sitten yli 100000 € kassoja vuositasolla.
- Anonyymi00012
Minäkin ajoin viime vuonna yli 50000 euroa . Ei huono palkka.
- Anonyymi00013
"Ja sitten lukee tiedoissa : omavastuu laskutettava asiakkaalta. Eli yksityishenkilö olisi ajettava luotolla omaan piikkiin. Tämä korostuu alkuvuodesta myös näistä laitoksista pitäisi kotiuttaa asiakas velaksi usein."
Tuolla ole juuri paskan merkitystä, jääkö joku 10 eur luottotappioksi kyydistä tai maksimissaan 25 eur omavastuu. Lähes kaikki ajot yli 25 eur, niin ei maailma kaadu jos joku satunnainen omavastuu jää saamatta, aivan sama. Muutenkin nämä 10 euron kyydit ovat "väkisin" ajettava, ei ole mitään taloudellista merkitystä niillä.- Anonyymi00014
70e kyyti ja 25e jää saamatta. Yrittäjän itse ajamana jää viivan alle tuosta 8e, mikäli renki ajaa menee miinukselle.
Hyvä että joku viitsii ajaa paskan merkitystä.
Aja aja vaan.
- Anonyymi00015
Ei niistä jää nykyään mitään. Auto kuluu loppuun sitten on pakko lopettaa
- Anonyymi00016
Tuossa laskelmassa ei ole lomaa ollenkaan. Niitä ei taksiautoilija pidä vaan on aina töissä.
Normaali palkollinen kun painaa myös sen viisi viikkoa töitä ja jättää kaikki lomat pitämättä on palkka paljon parempi.
Hyvää hommaa ja rahaa tulee.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1621578Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1411224Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216889- 70836
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus63727- 53722
- 46705
- 87637
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt193598- 52582