Se on ollut vain levossa ja keräämässä voimia mutta pian se on takaisin aktiivisempana, voimakkaampana, akressiivisempana, ärhäkämpänä, punkimpana, äänekkäämpänä, näkyvämpänä, kuuluvampana, protestoivampana, aktivistisempana ja kumouksellisempana kuin koskaan. Vuosi 2026 on nimittäin uusateismin vuosi ja renesanssi joten uskovaiset ja hihhulit pelätköön ja vaviskoon jo ennalta sitä mitä ensivuonna tuleman pitää sillä nursing heristelyä ja sivaltamista ei aiota tälläkertaa säästää.
Uusateismi ei ole kuollut
Anonyymi-ap
6232
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Koko "uusateismi" on käsitteenä hämärä. Joku kuvasi "uusateismin" ja perinteisen ateismin eroa niin, että uusateistien mielestä ei ole mitään perusteltua syytä uskoa jumalien olemassaoloon, kun taas perinteiset teistit ovat ssitä mieltä, että ei ole mitään perusteltua syytä uskoa jumalien olemassaoloon.
Uskon, että 2026 ei tule olemaan ateismin vuosi vaan ennemmänkin jatkumoa siirtymälle ateismista ignostismiin. Jumalia koskevat höpötykset on jo niin moneen kertaan vatkattuja ja kun ukontojen merkitys ainakin länsi-Euroopassa näyttää vähenevän kaiken aikaa, niin miksi vatkata selvää asiaa tämän enempää.
Jossain oli hyvä vertaus että siinä missä normi ateismi on kuin kiltti koira ja hyvä poika eikä esimerkiksi yritä käännyttää uskovaisia pois uskonnosta, niin uusateismi on kuin vihainen koira joka yrittää murtaa uskonnot ja purkaa ne pala palalta. Ja uusateismin paluu on vihaistakin vihaisempi koira joka ei aio vain tyytyä uskontojen kumoamiseen vaan aikoo räjäyttää ne voimalla.
Jos uskovan saisi järkiargumenteilla luopumaan uskostaan, niin eihän kukaan uskoisi, koska uskontojen peruteeksi ei ole yhtään mitään.
Kun usko ei perustu faktoihin, niin ei sitä faktoilla voi kaataakaan. Ei ainakaan ulkopulelta. Uskovan itsensä pitää nostaa katseensa omasta navastaan ja "sortua" itsereflektioon. Jotkut pystyvät siihen, useat eivät.
Ei uskovaisia saakaan järkiargumenteilla luopumaan uskostaan ja siksi ateismiin tarvitaan hyökkäävämpää ja agressiivisempaa otetta kristittyjä ja muita uskontoja vastaan näiden uskontojen murskaamiseksi ja tuhoamiseksi ja uusateismi on syntynyt täyttämään tämän tyhjiön ja ottamaan tämän roolin.
Ei pitäisi unohtaa sitä että uskonnon vapauteen kuuluu myös vapaus uskonnoista ja uskontojen olemassa- ja läsnäolo estää tätä toteutumasta.
Ateismin ja uskontokriittissyyden merkitys kasvaa, kun ennen kaikkea Trumpin siivittämän uusfasistisen ajattelun suosio kasvaa kristittyjen keskuudessa. Näin uskonnostta on tulossa länsimaissakin demokratian ja oikeusvaltion vastainen liike, mitä se on jo pitkään ollut islamilaisissa maissa.