👺👺👺👺👺👺💩💩💩😡😡😡😡😡😡😡😡😡☀️🥳😗😩😩😩🙄😩😩On aivan käsittämätöntä että valtio jakaa yritystukia eli veronmaksajien rahoja sellaisille yrityksille jotka tahkovat voittoja vuosivuodellta . Maamme ei olisi näin valtavissa veloissa jos katsottaisiin oikeasti kenelle noita tukia jaetaan , Terveysjätit on oiva esimerkki annetaan mielettömät tuet eikä kuitenkaan kukaan muu niistä hyödy kuin terveysjätit jotka nauravat partaansa sitä kuinka suomen hallitus on tyhmä kasvattaessaan heidän kukkaroa.
Sanmaan aikakaan ihmisiä joutuu asunnottomiksi ja pieniä yrityksiä menee konkurssiin työttömyys kasvaa . Näille pien yrittäjille niitä tukia olisi viisaampi antaa . ja summat olisi taatusti pienemiä ja jäisi valtion kassaan velan maksuun enemmän
Rikkaille sosiaalietuu köyhien rahoista
16
141
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ei Orpo ja Purra kuuntele köyhiä.
Sosiaali edut vaan kapitalisteille ja varakkaille yhteiskunnan tuet. Onhan nekin eurot pois vähävaraisilta. Siinä tämän hallituksen tavoitteet.- Anonyymi00007
Jos joku tekee 1/2 vuotta töitä ilmaiseksi, kun yhteiskunta kuittaa palkasta 50% veroina, jotta hyvinvointiyhteiskunnan pyörät pyörisivät, niin ei mulla ainakaan ole pokkaa urputtaa heiltä vielä lisäpanostusta. Kertokoon mulle joku, millä perusteella toisten pitäisi pitää toisten elintasoa yllä?
- Anonyymi00002
Z🎩💩💩💩💩💩💯
Se on kokoomusken keino siirtää kuntalaisten verovarat rikkaille yrityksille jotta sinä et pääse hyötymään niistä verorahoista mitenkään millään palveluilla jotka maksat Vantaalle menee ne rikkaille kaivureille ja maansiirto yrityksiin soran myyjille ja asfallittimkaedelliin
Äänestä SDPKokoomus kerää vihaa niskaansa. Mutta kun sen äänestäjät on EK, yrittäjät ja pääoma. Niin eihän se ihan heti kaadu.
Äänestä SDP- Anonyymi00008
Mistäs sille proletaarille maksetaan, ellei se paha kapitalisti polkaise pystyyn ja pidä yllä tuotantoa? Ei se ”pohjoismainen hyvinvointi” ole mikään vallitseva säätila.
- Anonyymi00003
"On aivan käsittämätöntä että valtio jakaa yritystukia..."
Niin, noinhan se valtio on tehnyt jo vuosikymmeniä... EHKÄ siihen on joku DEMAREIDENKIN HYVÄKSYMÄ syy?- Anonyymi00010
Joo mutta kun nyt leikataan joka paikasta pitäis leikata tasapuolisesti
Nyt kun viedään työttömyyskorvauksetkin niin pois myös yritystuet kun
Aino mitä äärioikeisto diktatuuri hallitus tekee on jakaa verorahat rikkaille jotta saisivat lisää rahaa
Z🎩💩💩💩💩💩💯
Se on kokoomusken keino siirtää kuntalaisten verovarat rikkaille yrityksille jotta sinä et pääse hyötymään niistä verorahoista mitenkään millään palveluilla jotka maksat Vantaalle menee ne rikkaille kaivureille ja maansiirto yrityksiin soran myyjille ja asfallittimkaedelliin
Äänestä SDPKokoomus kerää vihaa niskaansa. Mutta kun sen äänestäjät on EK, yrittäjät ja pääoma. Niin eihän se ihan heti kaadu.
Äänestä SDP
Äänestä
Z🎩💩💩💩💩💩💯
Se on kokoomusken keino siirtää kuntalaisten verovarat rikkaille yrityksille jotta sinä et pääse hyötymään niistä verorahoista mitenkään millään palveluilla jotka maksat Vantaalle menee ne rikkaille kaivureille ja maansiirto yrityksiin soran myyjille ja asfallittimkaedelliin
Äänestä SDPKokoomus kerää vihaa niskaansa. Mutta kun sen äänestäjät on EK, yrittäjät ja pääoma. Niin eihän se ihan heti kaadu.
Äänestä
- Anonyymi00004
"Sanmaan aikakaan ihmisiä joutuu asunnottomiksi ja pieniä yrityksiä menee konkurssiin työttömyys kasvaa"
Noin on tosiaan tapahtunut enenevässä määrin vuodesta 2020 alkaen... varmaankin yksi syy voi olla 2019-2023 saapuneet noin 270 000 uutta suomalaista!? Et oikein ajattele kuin anaalillasi, koska jos köyhillä olisi rahaa noihin esittämiisi, niin olisivatko he edes köyhiä?
- Anonyymi00005
SOKEA REETTAKIN NÄKEE JA TAJUAA:
Oikeistolle sopii sosialismi oikein hyvin !
Oikeisto on tehnyt Suomesta Neukkulan.
Se sosialisoi kansan yhteisen omaisuuden omille etupiireilleen. - Anonyymi00006
Oikeisto on sosialisoinut 4-5 mijardia soterahaa omille etupiireilleen
vai millä luulette, että isotuloisten veroalet on kompensoitu
ja mitä rahoja on siirretty "pörriäisille" ?
Lisäksi hallitus ottaa velkaa rahaeliittiä hyysätäkseen.- Anonyymi00009
Täsmennätkö: ketkä ja kelle?
- Anonyymi00012
Anonyymi00009 kirjoitti:
Täsmennätkö: ketkä ja kelle?
En ole 4-5 miljardin kirjoittaja mutta tässä pari hallituksen saavutusta.
Yhteisöveroale ja palkkojen veroalennus, joka kohdentuu käytännössä yli 100 000 € tienaavalle, maksetaan miljardin eläkerahastovipillä, mikä maksaa korkomenetyksinä 40 miljoonaa vuodessa.
Seuraaville hallituksille jää pienentyneet verotulot ja korkotulot ja miljardin takaisinmaksu.
Yhteisöveroalennuksella saadaan 140 miljoonaa pankeille. Katainen (kok.) pankkikonsernin yhteiskuntavaikuttajajohtajanq lienee tyytyväinen, vaikkei yhtään työpaikkaa synnykään.
Hallitus sentään lopettaa hölmön kelakorvaus korotuksen yksityisille, mikä maksaa 120 miljoonaa kahdessa
vuodessa. Puolet meni hinnankorotuksiin eli Pihlajalinnan ja Terveustalon osinkoihin. Nyt hommaa jatketaan yli 65-vuotiaiden kanssa.
Ekäkeläisten veronkorotuksessä säästetään yli 5000 €/kk eläkkeet, jotta jotenkin tulevat toimeen.
EK:ta hallitus suosii palkansaajan aseman heikentämisellä. Yritystukia leikattiin, mutta se kompensoitiin yhteisöveroalennuksella ilman investointi tai työpaikan luontivelvoitetta.
Alkoa ollaan ajamassa alas alkoholilain muutoksilla ja siirtämässä voittoja isoille kaupoille. Yli 2000 työpaikkaa ja valtion myyntitulot vaarassa.
Valtion omaisuutta on tarkoitus myydä neljällä miljardilla sijoittajafirmoille ja koska taloutta ei ole tasapainotettu, vaan tuloja pienennetään, saadaan velkajarrulla ja Länsiradalla seuraavakin hallitus myymään valtion omaisuutta.
Hallitus siirtää 2 mikjardin asuntorahaston budjettiinsa ja lopetti ASO rakentamisen ja on myymässä A-kruunua, jotta edullinen vuokra-asuminen saadaan kilpailun tieltä.
Eli hallittuksen etupiirilista näyttää tämmöiseltä:
- EK
- terveysjätit
- yli 100 000 € vuodessa tienaavat
- yli 5000 €/kk eläkeläiset
- sijoittajayhtiö
- pankit
- yhteisöveroalen saajat
- asuntosijoittajat
Tulot pienenevät, talous ei tasapainotu - Anonyymi00014
Anonyymi00009 kirjoitti:
Täsmennätkö: ketkä ja kelle?
Selvensikö edellinen vastaus asioiden laidan?
- Anonyymi00011
Entäs tämä sakoo tuo putinin rautakoura ja loisto kaveri sakki hakaniemessä. Varastaa jäseniltään ainakin 500milj. Joka vuosi eikä takuulla veroja maksa, sillä rosvot ei niin koskaan tee. Aatelkaapa kojamo maksaa osinkoja liitoille mutta arvatkaa paljonko maksavat osinkoista veroja nämä putinin loisto kaverit.
- Anonyymi00013
IHAN PETTERISTÄ
- Anonyymi00015
Unohdit vielä mainita Ukrainalle annettavan tuen jota he tarvitsevat sinun tekojesi tähden. Trolli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen192557Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään361530Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.611262Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2981192- 41946
- 42927
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin175763- 58743
Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh63740Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup90712