Kun maastoa ja luontoa pitää tuhota kiivaaseen tahtiin kaikkialla?
Tutkikaa joskus googlekartan satelliittinäkymää niin näette miten kaikkialla kaivetaan soraa ja tuhotaan suuria alueita luonnon elintilaa?
Vedetään avuhakkuita tyhjäksi elämästä vain seisomaan tienvarteen kuin erämaat.
Luuleeko elämän tuhoajat voivansa kauankin nauttia hetken rikastumisesta?
Mikä Suomea riivaa
43
265
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kuten Perussuomalainen kansanedustaja Reijonenkin on linjannut, avohakkuut ja muu ympäristön hyväksikäyttö on oltava maanomistajien itsensä päätettävissä, täysin ilman sivullisten puuttumista yksityisomisteisilla maa- ja metsätiloilla tehtäviin toimenpiteisiin.
- Anonyymi00011
Yksityiset tykkää tuhota elämää. Saavat sitten nauttia kuolemasta.
- Anonyymi00043
ville rydmankin kertoili jonkun lapin kaivoksen kaivuusta, joka on SUOJELLUN SUON ALLA, että ei haittaa luontoa, kun kaivtaan SUON ALTA!?!???!!%€#@, joo ei PÄÄTÄ EIKÄ HÄNTÄÄ, ULKOMAISELLE KAIVOSYHTIÖLLE MENISI SENKIN TUOTOT, muutama ukko työllistyisi kaivamisesta, "kannattavaa/työllistävää liiketoimintaako ??????
- Anonyymi00003
Ap voi aivan hyvin lopettaa pshkan jauhamisen.
- Anonyymi00039
Mutta metsä tarvitsee paskaa kasvaakseen
- Anonyymi00005
Ei Suomessa saa välittää luonnosta.Suomi on niin "sivistynyt".Vie oikeistolainen metsään seikkailemaan niin se paskoo alleen kun ei ole picknik salkku mukana ja metsässä voi olla eläimiä.
- Anonyymi00044
Suames luantoo huru mykke monga kilomeetrii, kaikki vaan teolliseen käyttöön!!
- Anonyymi00006
Suomen pinta alasta on 71 prosenttia metsää. Ei se mihinkään katoa.
- Anonyymi00007
Jos metsäksi lasketaan kaikki mikä voisi olla metsää, niin tuo luku on ihan kohdallaan. Vaan kun metsiksi lasketaan kaikki kitumaat ja hakatut metsät, niin oikean metsän osuus on todellisuudessa aika huomattavasti tuota 71 prosenttia vähäisempi.
- Anonyymi00008
On toistaiseksi.....
Ilmastonlämpenemisen myötä suomeenkin on levinnyt tuholaisia.
Kirjanpainaja on pikku riiviö joka tekee selvää taimikoista tehokkaasti.
Kirjanpainaja sekä muut vastaavat ovat tehneet keski-euroopassa,esim. saksassa, tuhojaan siten että havupuita on pian vain postikorteissa.
https://www.upmmetsa.fi/tietoa-ja-tapahtumia/artikkelit/kirjanpainaja/ - Anonyymi00009
Metsähallituksen edesmennyt pääjohtaja linjasi aikoinaan metsät jotensakin näin, "Minun mielestäni taimikotkin ovat metsää".
- Anonyymi00016
Turha valehdella viime vuosituhannen lukuja.
Mutta jos jatkatte tuhoa niin itsepähän näette nälkää kun ympärillä on vain hiekkaa. - Anonyymi00018
Anonyymi00009 kirjoitti:
Metsähallituksen edesmennyt pääjohtaja linjasi aikoinaan metsät jotensakin näin, "Minun mielestäni taimikotkin ovat metsää".
Ehkä ne katsoo vain kaavoituskuvia ja siitä päättelee mikä on metsää välittämättä onko siellä enää yhtään puuta.
Aivottomat satanistit tienaa pahuudella ja tuhoutuvat pian. - Anonyymi00024
Miten sen nyt ottaa.
- Anonyymi00040
Anonyymi00007 kirjoitti:
Jos metsäksi lasketaan kaikki mikä voisi olla metsää, niin tuo luku on ihan kohdallaan. Vaan kun metsiksi lasketaan kaikki kitumaat ja hakatut metsät, niin oikean metsän osuus on todellisuudessa aika huomattavasti tuota 71 prosenttia vähäisempi.
Se hakattu metsä kasvaa takaisin ihan niin kuin se on kasvanut tuhansia vuosia joka kerta.
- Anonyymi00045
"Suomen pinta alasta on 71 prosenttia metsää" josta 71 % on raiskattua kivikkoa ja kannokkoa. Loput on kulissimetsää maanteitten varsilla turistien harhaanjohtamiseksi. Totuus paljastuu sille, joka uskaltaa mennä tieltä 50 m sinne "metsään".
- Anonyymi00013
suomi on kuin siperia metsää ja suota 🤣
- Anonyymi00014
Meillä on luontoa riittävästi ja soraa tarvitaan. On vain huolehdittava että "luontoa" käytetään järkevästi ja tuhot korjataan.
- Anonyymi00017
Näimpä , ja eikö nuo nykyisin vaadita ympäristön /metsän ennaltamista , uutta taimikkoa yms.
kun vaikkakin omaa maata ja antimia hyödyntäisikin , mutta eräille ei riitä mikään vaikka asiat ovat kehittyneet menneistä huomattavasti . - Anonyymi00019
Täytyy ryhtyä rukoilemaan että soran tarve loppuu.
- Anonyymi00020
Anonyymi00019 kirjoitti:
Täytyy ryhtyä rukoilemaan että soran tarve loppuu.
Mihin muuhun soraa enää tarvitaan kuin oman rapunedustan hiekoitukseen? Rakennustoiminta on lähes nollilla, betonia ei tarvita mihinkään ja teidenkin annetaan rappeutua kaikkialla muualla paitsi kansanedustajien ja ministereiden kotiteillä. Ai niin, meneehän sinne Länsiradan rakentamiseen jokunen kuutio.
- Anonyymi00021
Anonyymi00020 kirjoitti:
Mihin muuhun soraa enää tarvitaan kuin oman rapunedustan hiekoitukseen? Rakennustoiminta on lähes nollilla, betonia ei tarvita mihinkään ja teidenkin annetaan rappeutua kaikkialla muualla paitsi kansanedustajien ja ministereiden kotiteillä. Ai niin, meneehän sinne Länsiradan rakentamiseen jokunen kuutio.
Täytyykin sitten rukoilla tuhoa länsiradan aikeille.
- Anonyymi00023
soraharjusta sen kun heittää lavalle 🤔ai niin mutta se onkin nykyääm kiellettyä 🤣🤣🤣
olisi yhden tai kaks soraharjua jättänyt luonnontilaan muistoksi ja loput teihin ja rakennusten perustuksiin 🙂 - Anonyymi00035
Anonyymi00023 kirjoitti:
soraharjusta sen kun heittää lavalle 🤔ai niin mutta se onkin nykyääm kiellettyä 🤣🤣🤣
olisi yhden tai kaks soraharjua jättänyt luonnontilaan muistoksi ja loput teihin ja rakennusten perustuksiin 🙂Kuka valvoo harjuja kun google näyttää tuhoja joka paikassa?
Ja mikä on harjun määritelmä? Kuka valvoo tuhoja pohjavesialueilla?
Valviran tyypit istuu vain toimistossa keräämässä rahaa.
- Anonyymi00025
mietin aina mitä järkeä on kalliosta louhitusta kiviainesta pilkkoa soraksi 🤔
tulee aivan saatatanan kalliiksi !!!- Anonyymi00028
Kuule tahvo, meillä on siihen varaa!
- Anonyymi00031
Anonyymi00028 kirjoitti:
Kuule tahvo, meillä on siihen varaa!
soraharjusta sen kun otat hienoa hiekkaa tai soraa valmiiksi kasattu 🙂
- Anonyymi00034
Itseasiassa paikalla murskattuna, taloudellisesti ja ympäristön kannalta todellakin edullista ja järkevää.
- Anonyymi00026
Uskovaisilla on ongelmalinen luontosuhde tai siis vaarallinen. Katsokaa nyt miltä uskontojen syntysijoilla Lähi-Idässä näyttää - kula siellä haluaisi vapaaehtoisesti elää. #KristillisetArwot
- Anonyymi00027
Viime talven kävelin kotikaupunkini paljaaksi hakatulla alueella, merenlahti vieressä. Armoton viima. Tänä talvena vedin siellä tupla lenkin, vilustuin, viikon tukkeessa. Vaihdoin suojaisempiin reitteihin.
- Anonyymi00032
istutetaan tammia ja kävelyteiltä mereen tai järveen esteetön näkymä , se on älykkyyttä se
- Anonyymi00036
Nimenomaan, ihmisten on vain väistyttävä kun tuhoajat tuhoaa elinympäristöämme.
Ei ole enää mustikkamaita, ei metsämansikoita.
Mutta kuoleman palvojat ei välitä kun ne vaihtaa marjat makeutusaineisiin.
- Anonyymi00029
No nyt pääsi Simula, Huru ja muut hullut ampumaan susia!
- Anonyymi00030
Ja Elomaa.Sinäkö muka eläinrakas.Paskat..Olet teeskentelevä akka!
- Anonyymi00033
jos susia on tarpeeksi niin ei mene kauaa mikäs toi rollaattorimummo on tai noi mini ihmiset nam
- Anonyymi00038
Sääntöjen vastaista muistella aikaa jolloin ampuminen oli rikos.
Mutta totuushan onkin hitleristeille inhon kohde.- Anonyymi00041
Sorry tästä, viesti olikin toisessa ketjussa. Luulin että se katos täältä. ☺️
- Anonyymi00042
Puhutaan Suomen kirkkaista vesistä. Höpön pidän höpönä. Suomen vesistöt ruskettuvat hurjaa vauhtia. Suomen soista ojitettu puolet....muistaakseni n. 1.7 miljoonaa kilometriä ojitusta. Jälki karmeata ja ojitukset vanhetessaan vaan pahenevat. Onko pelkästään persujen vika, tuskin. Kuitenkin käsittääkseni puolue, jonka jäsenet eivät tajua ongelmasta ja sen laajuudesta tuon taivaallista. Mieli suojelee.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1428077KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4237121Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693643Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521403280Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092804Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442338- 1261926
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231793Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv261566Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821457