hepan silmä rähmii

Mistä voisi johtua? Ja mikä auttaa vaivaan? Millä aineella silmänympärystän voisi puhdistaa?
2497
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Suojaa silmä ötököiltä (pahassa tapauksessa vie heppa talliin tai laita kärpässuojajuttu silmien eteen). Soita eläinlääkärille ja kysy mitä ne silmätipat on mitä siihen kannattaa laittaa. Joitakin saa reseptittä, joitakin ei eli lääkäri soittaa reseptin apteekkiin/faksaa sen sinne.

Silmänympärystä voi puhdistaa ihan keitetyllä puhtaalla vedellä. Ja sitten niitä tippoja siihen...

Äänestä

Eli ötökät tekee silmiin munia, silmät rähmii. Pyyhi puhtaalla sienella/oyyhkeellä, mikä on kostutettu puhtaalla vedellä ja pyyhi varovasti. KÄYTÄ KÄRPÄSVERKKOA/SUOJAA SILMISSÄ AINA LAITUMELLA!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jansu kirjoitti:

Mistä voisi johtua? Ja mikä auttaa vaivaan? Millä aineella silmänympärystän voisi puhdistaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu