Päivittääkseni muiden ateistien tietouden ajantasaisuutta
- Evankeliumit kuten Markus, Matteus ja jne ovat kirjoitettu todennäköisesti vasta 2. vuosisadalla eikä 1. vuosisadalla vuoden 70 jälkeen
- Markionin evankeliumi on toiminut Luukkaan evankeliumin lähteenä jota anti-markioniitti kristityt muuttivat ja laajensivat sen jälkeen kun markionolaosuus julistettiin harhaopiksi
- Luukkaan evankeliumin syntymäkertomukset ja Teofilus -omistukset ovat väärennöksiä ja myöhempiä lisäyksiä
- Luukkaan evankeliumin syntymäkertomuksessa on alunperin ollut kyse Johannes kastajasta, mutta se on muutettu jälkikäteen osin Jeesuksen ja osin Johanneksen syntymäkertomukseksi
- Luukkaan evankeliumilla ja Apostolien teoilla on ollut varmuudella eri kirjoittajat toisin kuin aikaisemmin on oletettu
- Josephuksen Juutalaisten Muinaisajat ja Juutalaissota on toiminut Apostolien Tekojen kirjalliiena lähteinä
- Josephus ei maininnut teksteissään Jeesusta eikä Josephuksen mainitsema Jaakob joka kivitettiin ollut Jeesuksen veli
- Pitkään spekuloitu ja ikääntyneiden tutkijoiden ,ielikuvituksessa kummitellut Q-lähde ei ole todellinen eikä koskaan olemassa
- Paavalin "aitoja" kirjeitä on peruuttamattomasti muutettu ja täydennetty niin paljon että on mahdotonta sanoa mikä on okeasti Paavalin kirjoittamaa ja mikä ei
- Plinius nuoremman kirje kristityistä keisarille Trajanukselle on stylometrisen vertailu analyysin perusteella väärennös
- Myös Tacituksen ja Suetoniuksen maininnat kristityistä on kyseenalaistettu sillä ne tukevat liikaa kristittyjen narratiivia, mutta asiasta ollaam julkaisemassa tutkimusta vasta myöhemmin
Kiitos Part Erhmanin ja Dan McClellan tubekanaville ja Erhmanin blogille näistä tiedoista. Sekã tietty kiitokset Richard Carrierille.
Näin tutkijat nykyään ajattelevat UTn ja muista kristittyihin viittaavista teksteistä
15
230
Vastaukset
- Anonyymi00001
Oli miten oli, niin siltikin kaikki paska menee täydestä kuin väärä raha tai valelääkäri. Jonkun juorujutun kun laittaa liikkeelle, se uskotaan muitta mutkitta (vanha seiskalehden sanonta).
- Anonyymi00002
Eikö me voitaisi jo hyväksyä se, että raamattu on tarinoita muiden myyttien ja tarinoiden joukossa? Jos haluat uskoa siihen niin hieno homma, usko pois, mutta sen ajattelumaailman levittäminen, että me vs ne, ei vaan yksinkertaisesti toimi. Raamattu on pelkkä ristiriitoja täynnä oleva satukirja ja fiktiota jonka tutkiminen on silkkaa vaivan, energian, ajan, rahan ja resurssien tuhlausta.
Esimerkki Raamatun rustiriidasta: Mitä Jeesus sanoi Öljymãellä?
Markus:
"Kun te näette turmion iljetyksen seisovan paikassa, jossa se ei saisi olla (huomatkoon lukija tämän!) silloin on kaikkien Juudeassa asuvien paettava vuorille. Sen, joka on katolla, ei pidä mennä alas taloonsa mitään hakemaan, eikä sen, joka on pellolla, pidä palata noutamaan viittaansa. Voi niitä, jotka noina päivinä ovat raskaana tai imettävät! Rukoilkaa, ettei se tapahtuisi talvisaikaan, sillä noina päivinä tulee olemaan ahdinko, jollaista ei ole ollut luomakunnan alusta, Jumalan luomistyöstä tähän päivään asti, eikä tule olemaan."
Matteus:
"Kun siis näette pyhään paikkaan pystytettynä turmion iljetyksen, josta profeetta Daniel on puhunut (huomatkoon lukija tämän!) silloin on kaikkien Juudeassa asuvien paettava vuorille. Sen, joka on katolla, ei pidä mennä hakemaan mitään tavaroita talostaan, eikä sen, joka on pellolla, pidä palata noutamaan viittaansa. Voi niitä, jotka noina päivinä ovat raskaana tai imettävät! Rukoilkaa, ettette joutuisi pakomatkalle talvisaikaan tai sapattina. Ahdinko on oleva niin suuri, ettei sellaista ole ollut maailman alusta tähän päivään asti eikä tule koskaan olemaan."
Luukas:
"Kun te näette Jerusalemin olevan sotajoukkojen piirittämä, silloin tiedätte, että sen hävitys on lähellä. Silloin on kaikkien Juudeassa asuvien paettava vuorille. Niiden, jotka ovat kaupungissa, on lähdettävä sieltä, eikä maaseudulla olevien pidä tulla kaupunkiin. Sillä ne päivät ovat koston päiviä: kaikki, mitä on kirjoitettu, käy toteen. Voi niitä, jotka noina päivinä ovat raskaana tai imettävät! Tähän maahan tulee suuri hätä, ja tätä kansaa kohtaa viha."- Anonyymi00004
Ihmettelen, miksi otit tuollaiset kohdat esimerkiksi ristiriitaisuudesta. Ne eivät ole identtiset, kuten eivät juuri mitkään sitaatit, mutta on niissä kuitenkin sama sisältö.
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Ihmettelen, miksi otit tuollaiset kohdat esimerkiksi ristiriitaisuudesta. Ne eivät ole identtiset, kuten eivät juuri mitkään sitaatit, mutta on niissä kuitenkin sama sisältö.
Esimerkiksi siksi että seisooko se iljetys paikassa jossa se ei saa olla vai johonkin pyhäänpaikkaan pystytettynä vai onko kyseessä turmion iljetys vaiko kokonainen armeija. Ja ovatko pakenijat katolla ja pellolla vai kaupungissa ja maaseudulla tai pitääkö sen puolesta rukoilla jotta se ei tapahtuisi talviaikaa vaiko ei.
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Esimerkiksi siksi että seisooko se iljetys paikassa jossa se ei saa olla vai johonkin pyhäänpaikkaan pystytettynä vai onko kyseessä turmion iljetys vaiko kokonainen armeija. Ja ovatko pakenijat katolla ja pellolla vai kaupungissa ja maaseudulla tai pitääkö sen puolesta rukoilla jotta se ei tapahtuisi talviaikaa vaiko ei.
Turmion iäketys ja sotajoukot eivät ole ristiriita.
Daniel 11 :31 Hänen lähettämänsä sotajoukot tulevat ja saastuttavat pyhäkön ja pyhän vuoren, lakkauttavat päivittäisen uhrin ja asettavat pyhäkköön turmion iljetyksen.
Daniel 12:11 Siitä ajasta, jolloin päivittäinen uhri lakkautetaan ja turmion iljetys pystytetään, on kuluva tuhatkaksisataayhdeksänkymmentä päivää.
"Turmion iljetys" viittaa Danielin kirjan kirjoitusajankohtana tapahtuneeseen Antiokos IV Epifaneen Jerusalemin piirItykseen joka päättyi pyhänhäväistykseen kun Epifanes teurasti ja uhrasi sian jumalille Jerusalemin temppelissä.
Daniel 9:26-27 Ja kuudenkymmenenkahden vuosiviikon kuluttua raivataan voideltu tieltä, eikä kansalla ole enää toista. Uusi hallitsija lähettää väkensä ja saastuttaa kaupungin ja pyhäkön, mutta tulva tekee hänestä lopun. - Ja tuho on säädetty, ja se kestää sodan loppuun asti. Hän on tekevä liiton raskaaksi monille yhden vuosiviikon ajaksi, ja puoleksi sitä viikkoa hän on lakkauttava teuras- ja ruokauhrin. Ja temppelin ylimmällä kohdalla on oleva turmion iljetys aina siihen saakka kun turmion tuoja vääjäämättä joutuu turmioon. - Anonyymi00008
Anonyymi00006 kirjoitti:
Turmion iäketys ja sotajoukot eivät ole ristiriita.
Daniel 11 :31 Hänen lähettämänsä sotajoukot tulevat ja saastuttavat pyhäkön ja pyhän vuoren, lakkauttavat päivittäisen uhrin ja asettavat pyhäkköön turmion iljetyksen.
Daniel 12:11 Siitä ajasta, jolloin päivittäinen uhri lakkautetaan ja turmion iljetys pystytetään, on kuluva tuhatkaksisataayhdeksänkymmentä päivää.
"Turmion iljetys" viittaa Danielin kirjan kirjoitusajankohtana tapahtuneeseen Antiokos IV Epifaneen Jerusalemin piirItykseen joka päättyi pyhänhäväistykseen kun Epifanes teurasti ja uhrasi sian jumalille Jerusalemin temppelissä.
Daniel 9:26-27 Ja kuudenkymmenenkahden vuosiviikon kuluttua raivataan voideltu tieltä, eikä kansalla ole enää toista. Uusi hallitsija lähettää väkensä ja saastuttaa kaupungin ja pyhäkön, mutta tulva tekee hänestä lopun. - Ja tuho on säädetty, ja se kestää sodan loppuun asti. Hän on tekevä liiton raskaaksi monille yhden vuosiviikon ajaksi, ja puoleksi sitä viikkoa hän on lakkauttava teuras- ja ruokauhrin. Ja temppelin ylimmällä kohdalla on oleva turmion iljetys aina siihen saakka kun turmion tuoja vääjäämättä joutuu turmioon.Osaatko selittää saman ilman Raamattua?
- Anonyymi00011
Anonyymi00008 kirjoitti:
Osaatko selittää saman ilman Raamattua?
Outo vaatimus kontekstissa jossa puhutaan ja keskustellaan siitä mitä raamatussa sanotaan.
- Anonyymi00003
Monenlaisia vaihtoehtoteoreetikkoja on netti pullollaan. Mitä vakavasti otettava uskontojen tutkimus sanoo asiasta?
- Anonyymi00013
Se sanoo että historiallinen Jeesus oli olemassa, mutta Raamatun Jeesus on myyttinen hahmo.
- Anonyymi00007
Raamattu on Jumalan sanaa!
Pulinat pois!- Anonyymi00009
Pelkkä isotteleva ääliö tuo jumalasi.
28 Hullukin käy viisaasta, jos on vaiti, järkevästä, ellei suutaan avaa. - Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Pelkkä isotteleva ääliö tuo jumalasi.
28 Hullukin käy viisaasta, jos on vaiti, järkevästä, ellei suutaan avaa.Et tunnu ymmärtävän sarkasmia.
- Anonyymi00012
Anonyymi00009 kirjoitti:
Pelkkä isotteleva ääliö tuo jumalasi.
28 Hullukin käy viisaasta, jos on vaiti, järkevästä, ellei suutaan avaa.Jumala on hiljaa, jottei paljastaisi omaa hulluuttaan.
- Anonyymi00014
Jännä miten Jumalan sanaa kuulee vain ihmisten suusta ja ihmisten kirjoituksista...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37112375Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635427Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002655Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271862No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59746