Riisi on hyvää, riisiin voi laittaa ravintorasvan, käytettävissä olevan mauste seoksen ja voita
Riisi on hyvää
34
329
Vastaukset
- Anonyymi00001
Menee paketti voita viikossa.
Ilman voita ruoka ei ole ruokaa.
Juustohöylällä siivutan ja sitten ihan veittellä isoja kimpaleita.
Markariiniakin menee rasia viikossa.
Leivon paljon ja muutkin sapuskat ite teen. - Anonyymi00002
Minä olen tykästynyt Risellan barillapusseihin. Ei tarvitse mittailla mitään. Kattilaan vettä ja levy kutoselle. Kun kiehuu niin heittää vähän suolaa sekaan ja riisipussin. Levy kolmoselle ja 10 minuutin päästä vedet lavuaariin. Antaa hetken vielä pussukan olla kattilassa vetäytymässä. Sitten sakset kouraan ja pussin leikkaus ja riisit lautaselle. Helppoo kuin heinänteko.
- Anonyymi00005
Riisistä on tärkeää se vetäytyminen.
- Anonyymi00006
Barilla.. viimeksi keitin spagetit niin tulee kirjoiteltua mitä sattuu. Basmatiriisistä siis kyse.
- Anonyymi00012
Anonyymi00006 kirjoitti:
Barilla.. viimeksi keitin spagetit niin tulee kirjoiteltua mitä sattuu. Basmatiriisistä siis kyse.
Muistan, kun ensimmäisen kerran sain erilaista riisiä, se taisi olla jasmiini riisiä, sitten oli sitä basmatia, muuta siitä en muista minkälaista se oli, sitten oli pitkää riisiä ja ympyrän muotoista riisiä, ruskeaa riisiä, itämaisesta kaupasta haettua riisiä ja taisi olla myös jotakin kuorimatontakin riisiä. Sitten oli Uncle Bens riisiä ja Risella riisiä.
Ennen tuli kokeiltua riisiä ja ehkäpä siitä oli enemmän tuotteikin tarjolla. Yleensä riisin kanssa oli erilaisia seoksia vihanneksia, kasviksi, lihaa, kanaa ja olipa joitakin jälkiruokiakin, joissa oli riisiä. Oli myös riisijuomia.
- Anonyymi00003
Kippaa tonnikalaa joukkoon päälle jotain hyvää salaatinkastiketta ja on hyvää jopa
- Anonyymi00004
Kyllä se menee kanan ja currykastikkeen kera ihan mukavasti.
- Anonyymi00009
Anonyymi00004 kirjoitti:
Kyllä se menee kanan ja currykastikkeen kera ihan mukavasti.
Peruskombohan tuo,ei mitään uutta ja innovatiivista
- Anonyymi00013
Anonyymi00004 kirjoitti:
Kyllä se menee kanan ja currykastikkeen kera ihan mukavasti.
Jos voi syödä kalaa., hyvä vinkki. Tonnikala on toki vähiten allergisoiva kala. Ja, ananazio vesi voisi sopia todella hyvin riisiin. Sekä juomaksi jäätävän kylmänä.
- Anonyymi00007
Vaihda riisi kotimaiseen ohraan. Se on ravintorikkaampaa eikä hiilijalanjälki ole niiin iso kuin riisillä, jota ei tässä maassa kasva.
- Anonyymi00008
Ohrapuuro on hyvää. En muista ihan tarkkaan, onko se sitä puuroa, jota voi tehdä myös uunipuurona? Runsaalla voisilmällä ja suolalla varustetulla ohrapuurolla lähtee nälkä.
- Anonyymi00011
Anonyymi00008 kirjoitti:
Ohrapuuro on hyvää. En muista ihan tarkkaan, onko se sitä puuroa, jota voi tehdä myös uunipuurona? Runsaalla voisilmällä ja suolalla varustetulla ohrapuurolla lähtee nälkä.
Ohrasta voi tehdä uunipuuroa(kin) aivan samoin, kuten vaikka riisistäkin.
- Anonyymi00021
Ohraakin on kaapissa suurimoina, mutta useammin menee ohra pirtelöiden muodossa.
- Anonyymi00023
Anonyymi00021 kirjoitti:
Ohraakin on kaapissa suurimoina, mutta useammin menee ohra pirtelöiden muodossa.
Eikö ohra vaadi kypsennyksen?
- Anonyymi00010
Marjoja mukaan, puolukkaa, viinimarjaa, mustikkaa.
Pysyy flunssat poissa.- Anonyymi00024
Entä runsas vosilmä ja suolaropseet?
- Anonyymi00015
Herneitä on kaapissa ja kattilassa, nyt on tunnelma katossa.
t-käyhy- Anonyymi00016
Voisi olla vaihtoehtona nistipata ja wokkivihannekset ja molemmat maisstuu.
- Anonyymi00025
Purkkiherneitä voi lisätä hernekeittoon.
- Anonyymi00017
Mistä uusi työ- ja ripuliyhteys voi johtua?
Stressi: Elämänmuutos, kuten uusi työ, voi aktivoida ärtyvän suolen oireyhtymää tai aiheuttaa toiminnallisia vatsavaivoja.- Anonyymi00022
Silloin joutuu syömään mitä sattuu. Sopimatonta ja väärään aikaan.
- Anonyymi00018
Taco mausteseos voita ja riisiä. On halpaa!
- Anonyymi00026
Mausteseos yleensä haetaan alelaarilta. Nyt on menossa pizza mauste. Siinä on valkosipulin ja yrtin makua. Ne resonoivat aika mukavasti ravintorasvan päällä tai ravintorasvaan sekoitettuna.
Anonyymi00026 kirjoitti:
Mausteseos yleensä haetaan alelaarilta. Nyt on menossa pizza mauste. Siinä on valkosipulin ja yrtin makua. Ne resonoivat aika mukavasti ravintorasvan päällä tai ravintorasvaan sekoitettuna.
resonointi on hyväksi kun antavat väristyksiä..käytän paljon valkopiluu nykyyään..flunssista ei tietokaan..eikä oikeastaan hammaspeikoistakaan..
P.ervokki kirjoitti:
resonointi on hyväksi kun antavat väristyksiä..käytän paljon valkopiluu nykyyään..flunssista ei tietokaan..eikä oikeastaan hammaspeikoistakaan..
valkopulia.. valkosipulia valkosipulia nyt tuli moka.. tosin kyllä tuokin kelpaisi hehe..
- Anonyymi00019
Vaihdoin jo vuosia sitten riisin ohraan ja kokonaiseen kauraan, on paljon ravintorikkaampaa ja pitää paremmin nälän pois kuin riisi.
- Anonyymi00020
Riisikakkujen sijaan kuitenkin tuo kauraleipä maistuu paremmalta.
jonkin verran löytyy jasmiinii. yleensä oriental kaupasta oon hakenut ison riisipussin. en tiedä mitä merkkii kun en osaa kiinaa.
olen huljuttanut riisit moneen kertaan ennen keittoa tärkkelystä ja epäpuhtauksia poies kun näin on mainittu..ehkä tavan kaupan riisit on niin puhdasta ettei toimipidettä tarvitse suorittaa.. huljeveden olen käyttänyt sitten astoiden pesuun siitäkin huolimatta että vesi kuuluu asunnon hintaan ettei siitä tarvitse erikseen maksaa..
voita laitan nykyään .. mausteseoksia ja sivuaineita löytyy porkkanasta selleriin purjoa ja purkkipapuja myöskin huljutettuna..kai sillä maustekastikkeella on virkansa muttei mahdu omaan makumaailmaanijonka alennus 30 laarista..ne keittovihannekset pakkaus.. voisihan ne kaikki ostaa erikseen mutta houkuttaa kovasti nuo 30 pros alennukset..- Anonyymi00027
Tuo -30%-tuoteryhmä on erinomainen sijoitus ja antaa ihmisen rahoille aivan
huimasti lisää ostovoimaa. Käytän niitä hinnoitteluja jatkuvasti hyödykseni. Anonyymi00027 kirjoitti:
Tuo -30%-tuoteryhmä on erinomainen sijoitus ja antaa ihmisen rahoille aivan
huimasti lisää ostovoimaa. Käytän niitä hinnoitteluja jatkuvasti hyödykseni...itseäkin huimaa johtuuko huljuttelusta oluesta vai noista alennushinnoista..?
- Anonyymi00028
2 €:n ruoka syntyy usein edullisista perusraaka-aineista kuten pastasta, makaroneista, perunoista, kaalista ja soijarouheesta yhdistettynä esimerkiksi tonneihin tai kana-jauhelihaan, ja suosittuja reseptejä ovat makkarakeitto, makaronilaatikko, kanakastikkeet ja pataruoat, jotka pitävät annoshinnan kurissa, kun hyödynnetään tarjouksia ja kausivihanneksia.
- Anonyymi00029
Niin on hyvää, riisi
- Anonyymi00030
Sen kanssa voi syödä afrikkalaiseen tapaan pähkinäkastiketta( veteen sekoitettua makeuttamatonta maapähkinävoita). On proteiini- ja kaloripitoista tavaraa. Siihen voi lisätä mitä haluaa, chiliä , tomaattia, sipulia ja pinaattia esim. Lidllistä sain kilon pöntön edullisesti, kestää kyllä kauan saada se syötyä, vaikka voi käyttää myös makeisiin jälkkäreihin, on tosi hyvää vaniljajäätelön kanssa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984852Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113870Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371354
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701343En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851259- 531145