Ei sovi lainkaan tämmöinen kylmyys tavalliselle suomalaiselle, joka on tottunut jo lämpimiin kesiin. Viime kesä etenkin oli ihana.
Tulispa jo kesä ja helteet
13
100
Vastaukset
- Anonyymi00001
joo. 20c sisällä. suihkyssa törisin kylmästä niin etten meinannu saada harjalla pestyä enää
- Anonyymi00002
Joo, aamulla inhottaa herätä kylmään ja kuivaan ilmaan 🥶
- Anonyymi00003
Näyttää olevan ilmankosteus nyt 15-20 prosenttia. Taidan laittaa vettä astiaan lämpöpatterin päälle.
- Anonyymi00004
Ihana talvi ❄️. Maisemasta pois hurjastelevat pyörät ja vielä parempaa scooterit! Lähtekää vaikka Kanariansaarille valittamaan.
- Anonyymi00005
Mihin tavallinen suomalainen on tottunut ?
Eikös tavallinen suomalainen ole tottunut, että täällä on neljä vuodenaikaa ?
Mistä sitten valitettaisiin, jos olisi vain yksi vuodenaika ?
Aina näköjään täytyy valittaa, jos ei muuten, niin kenties valittamisen ilosta ?- Anonyymi00007
Kolme riittäisi: kesä, kevät, syksy
- Anonyymi00009
Minulle kelpaisi pelkkä ikuinen keskikesä.
- Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Minulle kelpaisi pelkkä ikuinen keskikesä.
Joo olen samaa mieltä, en tarvitse talvea ollenkaan, siksi voi kohta lähteä täältä Suomen kylmästä muualle?
- Anonyymi00011
Anonyymi00009 kirjoitti:
Minulle kelpaisi pelkkä ikuinen keskikesä.
Samoin 🌞
- Anonyymi00006
Kaikki vuodenajat sopii suomalaiselle. Varsinkin talvella telttailu pyssy olalla on harrastusta parasta.
- Anonyymi00008
Suomalaiset tykkäävät pakkasista 😅🤣😂
- Anonyymi00012
Viime kesähän nyt ei sitten ensinkään ollut erityisen lämmin Suomessa, sitä aiemmat muutamat paremminkin. Heinäkuussa oli parin viikon lämpöiset, siinä se.
Nämä kylmät ja tuo viheliäinen viima kyllä opettaa pukeutumaan. Kyllä talvi kuuluu näille leveysasteille, mutta en määkään tykkää kovista pakkasista. Sellainen -10 olis ihan sopiva maksimissaan. No, -15 voi vielä mennä, mutta kun lähentelee -20 astetta tai menee sen yli, niin alkaa olla jo liikaa.
En pidä kesälläkään kovin korkeista lämpötiloista. Kun menee yli +25, niin alkaa olla jo liikaa ja etenkin jos +30 lähestyy tai ylittyy. En mielellään liiku kovalla helteellä ellei täydy niin kuin en kovalla pakkasellakaan.
Kohtuus kaikessa. Mutta neljä vuodenaikaa kuuluu Suomeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1166310Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3776113Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695810Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452345Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1151390- 121211
- 1821052
- 59867