Venezuela mahtava ilma puolustus

helikoptereita kun pörrää siinä pitkä liuta.. ehkä tuossa jotain hämärää

semmoiset lämpöohjautuvilla ohjuksilla pitäs tippua jo.

usan iskut kyllä täsmällisiä varmaan , ei ole valoisalle asutuimmalle alueelle kuten israel tekisi gazassa

iskut meni pimeisiin kohtiin, ehkä jotain tehdasta siellä huume hommia?
8118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tuota itsekin hieman ihmettelin, Venezuelallahan on tuhansittain olalta laukaistavia Igloja ym. mutta ihan luonnollinen selitys voi olla. Onhan maa suuri ja niin on Caracaskin. Ei ole joka korttelissa ukkoja niitä kantamassa olalla ja vaikeahan se on talojen välistä bongata hämärässä matalalla lujaa lentäviä ja kiemurteleva koptereita ja onhan niissä soihtuja ym. harhauttamaan ohjuksia. Jos joku ukko menee katolle tai korkealle paikalle tähtäilemään, niin nopeasti pääsee hengestään. Silti kertoo tuo taas jotain nykyaikaisen "sodankäynnin" piirteistä.

Äänestä
  • tuosta oli kans yhdel sivull .. "Telegram-kanava Voennyy Osvedomitel ilmaisi yllättyneensä Venezuelan ilmatorjunnan ilmeisestä hiljaisuudesta.

    Lehti muisteli Maduron aiempia lausuntoja, joissa väitettiin, että tuhansia venäläisvalmisteisia Igla-S-järjestelmiä oli otettu käyttöön keskeisissä paikoissa, ja Venezuelan arsenaalissa on tiettävästi yli 5 000 tällaista järjestelmää. Kommentoidessaan tallenteita, joissa Yhdysvaltain raskaat kuljetushelikopterit CH-53 Sea Stallion ja CH-47 Chinook lentävät vapaasti Caracasin yllä, kanava kysyi terävästi: "Missä he ovat?"

    Äänestä

Koko homma alkaa näyttää teatterilta.

Äänestä

Kunhan Trump saa Venezuelan öljyvarat ja huume bisneksen haltuun niin mitä muuta muka olisi listalla?

Äänestä

Sängystä johtaja haettiin mukaan. Pystyttiìnkö ilmatorjunta lamauttamaan jotenkin ?

Äänestä
  • Olisihan nuo kopterit saatu alas vaikka AK-47:illa.

    Äänestä

nestemäinen on ainut mikä tippuu

kaikki muu putoaaaaa .....

Äänestä
  • jenkit ottaa nyt ölijyhommat haltuun

    vähä pisnestä , eikx jee

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

helikoptereita kun pörrää siinä pitkä liuta.. ehkä tuossa jotain hämärää

semmoiset lämpöohjautuvilla ohjuksilla pitäs tippua jo.

usan iskut kyllä täsmällisiä varmaan , ei ole valoisalle asutuimmalle alueelle kuten israel tekisi gazassa

iskut meni pimeisiin kohtiin, ehkä jotain tehdasta siellä huume hommia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu