Jättiläismetsäkaupat aloitettiin Niemistön metsissä 1972, jolloin ei ollut vielä Vaasan hovin loppup

Anonyymi-ap

Jättiläismetsäkaupat aloitettiin Niemistön metsissä 1972, jolloin ei ollut vielä Vaasan hovin loppupäätöstä. Kuka kaupat allekirjoitti ja päätti? Taito ja Tyyne olivat luopuneet, Matti ei voinut yksin allekirjoittaa. Paavoa ei katsottu oikeustoimikelpoiseksi omissa talousasioissaan. Jokin lain vastainen menettely siinä tehtiin. Juristi piti maksaa. Matti oli sivuraiteella. Tilan maataloustyöt teetettiin rahalla ulkopuolisella.

Kylän kokenut metsänostaja Syytinki-Matti oli kävellyt hakkuualuteet katsellen. Puhui paremmille isännille kirkolla "Näin kahtena vuotena kaikki kannot, pinoineen nähneenä sanon, että miljoona tuli rikki 1973 routamaan aikaan. Nyt kesän ja syksyn ajot teki varmaan puoli miljoonaa lisää!"

9

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Vertalua hieman. Vuonna 1972 olin juuri Seinäjoen tekusta valmistunut teknikko, joka pääsi Wärtsilän Vaasaan "nuoremmaksi laivakoneasentajaksi". Tuntipalkkani oli 9,30 mk ja tehtiin 170 tuntisia kuukausia (170x11,30 = 1921 mk). Laitetaan nyt sitten 12 kertaa niin 15 800 mk. No sitten 1 500 000 jaetaan 15 800 on 95 .... siis 95 vuotta. Metsäkaupparahoilla olisi melko hyvin palkattu tekniikan mies saanut rahaa 95 vuotta. Siinä on vieläkin yli 40 vuotta jäljellä.

      • Anonyymi00002

        Tuo 11.30 mk oli tuntipalkkani kolmen koekuukauden jälkeen


    • Anonyymi00003

      Saarijärven ympäri molemmat kylätiet ajettiin puukuormilla tohjoksi. Vielä Niinimaantietäkin runnottiin.

      Hilkan löytöpaikalla matkustavia Kuplavolkkareita, Simcoja, Fiijuja ja Miniä oli juuttuneena painaumiin Myllymäentiellä.

      • Anonyymi00004

        Älykästä kansaa me suomalaiset


    • Anonyymi00005

      Ei tämä minua ole juuri kiinnostanut, kun olen syntynytkin 1980-lusulla. Nyt minulle väitettiin, että sen Hautarinteentien neljästä talosta on sukua kolme tälle Aulikselle. Se yksi, josta se nainen katseli kesäyöhön kello kaksi ei ole. Kiinnostava seikka, kun kahdesta talosta Auliksen piti kulkea aivan ulko-oven ja ikkunoiden vierestä. Kukaan ei nähnyt kuullut eikä koiratkaan haukkuneet.

      • Anonyymi00006

        Sikäli väärää tietoa, että vai kaksi on sukua. Kolme miespolvea sitten olivat veljeksiä kaikki.


    • Anonyymi00007

      Onko kauas pitkä matka jos ei ole siinä lähellä?

    • Anonyymi00008

      Kaikkeen oli syynsä

    • Anonyymi00010

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 97
      1691
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1474
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1397
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      57
      1316
    5. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1288
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      965
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      827
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      771
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      754
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      745
    Aihe