Olvi osti Balkanilla toimivan Banjalucka Pivaran

Anonyymi-ap

5

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Katselin wikistä ja siellä osattiin kertoa, että Olvi suunnittelee ostoa vuonna 2025. Eli ei vielä päivitetty ajan tasalle. Mutta saivartelut sikseen. Pitkäaikaisena Olvin osakkeenomistajana ja entisenä iisalmelaisena otan tämän uutisen positiivisena vastaan.

    • Anonyymi00002

      Nektarissa ei ole karvojakaan.

    • Anonyymi00003

      Otsikko kuvaa hyvin Olvin toimintaa. Kalja on arkikielen nimitys heikkolaatuiselle bulkkilagerille ja viinalagerille. Olvi tahkoaa tulosta sotarikoksiin syyllistyvissä maissa. Merkittävä osa tuloksesta tulee Valko-Venäjältä. Kannattaa boikotoida Olvia. Itse en käytä tuotteita myöskään kelvottomuuden vuoksi. En juo kuralagereita.

      • Anonyymi00004

        Sitten faktaa.

        "Yhtiön toimitusjohtaja Patrik Lundell myöntää tilanteen olevan hankala. Olvin mukaan Valko-Venäjä muutti lainsäädäntöään vuoden 2022 lopussa kieltäen länsimaisessa omistuksessa olevien osakkeiden myymisen.

        – Myyntiprosessi laitettiin kyllä käyntiin ja sitä työstettiin ensimmäiset puoli vuotta tehokkaasti. Sitten muuttui lainsäädäntö myymisen ja sittemmin myös osinkojen kotiuttamisen suhteen.

        Tämän vuoden tammi-kesäkuussa Olvin tulos oli 42,2 miljoonaa euroa, josta 16,6 miljoonaa euroa kerättiin Valko-Venäjältä. Maassa toimii Olvin tytäryhtiö Lidskoe Pivo, joka työllistää 840 henkilöä.

        Lundell korostaa, että Valko-Venäjällä kaikki liiketoiminta tapahtuu yhtiön omalla paikallisella kassavirralla. Myös kaikki konsernin vienti Venäjälle lopetettiin keväällä 2022."
        https://yle.fi/a/74-20106693

        Todennäköisesti käytät monia ulkomaisiakin tuotteita joiden omistajilla aivan avoimesti tuotantoa ja myyntiä venäjälläkin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      56
      2215
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      201
      2051
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1392
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      58
      887
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      855
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe