Banjaluckan olutmerkkejä ovat mm. Nektar, Banjalučko ja Crni Đorđe.
Toivottavasti oluita aletaan tuomaan myös Suomeen.
https://www.iltalehti.fi/talous/a/ff91a517-ed84-4c92-87fc-8520ccf3f4bf
Toivottavasti oluita aletaan tuomaan myös Suomeen.
https://www.iltalehti.fi/talous/a/ff91a517-ed84-4c92-87fc-8520ccf3f4bf
Vastaukset 4
Vanhimmat
Katselin wikistä ja siellä osattiin kertoa, että Olvi suunnittelee ostoa vuonna 2025. Eli ei vielä päivitetty ajan tasalle. Mutta saivartelut sikseen. Pitkäaikaisena Olvin osakkeenomistajana ja entisenä iisalmelaisena otan tämän uutisen positiivisena vastaan.
Nektarissa ei ole karvojakaan.
Otsikko kuvaa hyvin Olvin toimintaa. Kalja on arkikielen nimitys heikkolaatuiselle bulkkilagerille ja viinalagerille. Olvi tahkoaa tulosta sotarikoksiin syyllistyvissä maissa. Merkittävä osa tuloksesta tulee Valko-Venäjältä. Kannattaa boikotoida Olvia. Itse en käytä tuotteita myöskään kelvottomuuden vuoksi. En juo kuralagereita.
Sitten faktaa.
"Yhtiön toimitusjohtaja Patrik Lundell myöntää tilanteen olevan hankala. Olvin mukaan Valko-Venäjä muutti lainsäädäntöään vuoden 2022 lopussa kieltäen länsimaisessa omistuksessa olevien osakkeiden myymisen.
– Myyntiprosessi laitettiin kyllä käyntiin ja sitä työstettiin ensimmäiset puoli vuotta tehokkaasti. Sitten muuttui lainsäädäntö myymisen ja sittemmin myös osinkojen kotiuttamisen suhteen.
Tämän vuoden tammi-kesäkuussa Olvin tulos oli 42,2 miljoonaa euroa, josta 16,6 miljoonaa euroa kerättiin Valko-Venäjältä. Maassa toimii Olvin tytäryhtiö Lidskoe Pivo, joka työllistää 840 henkilöä.
Lundell korostaa, että Valko-Venäjällä kaikki liiketoiminta tapahtuu yhtiön omalla paikallisella kassavirralla. Myös kaikki konsernin vienti Venäjälle lopetettiin keväällä 2022."
https://yle.fi/a/74-20106693
Todennäköisesti käytät monia ulkomaisiakin tuotteita joiden omistajilla aivan avoimesti tuotantoa ja myyntiä venäjälläkin.