Nuori lähti pois kesken rippileirin kiusaamisen takia, kertoo Ilkka-Pohjalainen. Kiusatun nuoren vanhemmat ovat tehneet tapauksesta rikosilmoituksen.Leiri järjestettiin Etelä-Pohjanmaan Jalasjärvellä. Rippikoulu alkoi maanantaina 29. joulukuuta, ja kiusaaminen tuli leirin työntekijöiden tietoon saman viikon torstaina, kun kiusatun nuoren vanhemmat ilmoittivat hakevansa nuoren kotiin leiriltä.– Ensimmäisenä yönä oli häiriköity, heitelty tyhjillä pulloilla ja tyynyillä, mahdollisesti otettu valokuvia. Luulimme tilannetta ensin yleiseksi älämölöksi, joka ei kohdistunut kehenkään erityisesti. Nuorille puhuttiin yörauhan ylläpitämisestä ja ulospäin näytti, että tilanne rauhoittui, Jalasjärven kappeliseurakunnan seurakuntapastori Simo Ylä-Viteli sanoo lehdelle.
Meillä loppui kiusaaminen kun kävin juttelemassa kiusaajan isälle hänen kotonaan. Annoin muutaman vaihtoehdon, joihin hän voi itse vielä vaikuttaa.
Meillä loppui kiusaaminen kun kävin juttelemassa kiusaajan isälle hänen kotonaan. Annoin muutaman vaihtoehdon, joihin hän voi itse vielä vaikuttaa.
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.