"Helsingin Pihlajistossa sijaitsevassa kaupassa myytiin lihaa epähygieenisissä olosuhteissa. Omistaja tuomittiin terveysrikoksesta sakkorangaistukseen.
Nelikymppinen mies perusti Helsingin Pihlajistoon lihakaupan ”harrastukseksi”. Lopulta miehen toimintaa puitiin oikeudessa.
Myymälä aukesi alkuvuodesta 2023. Silloin mies ilmoitti viranomaisille, että kaupassa myydään teollisesti pakattuja elintarvikkeita. Todellisuudessa hän kuitenkin myi tuoretta lihaa – jonka alkuperästä ei ollut mitään tietoa saatavilla.
....
Syyttäjän mukaan mies oli laiminlyönyt elintarvikelakia eikä ollut pitänyt huolta siitä, että hänen myymänsä liha oli ihmisravinnoksi soveltuvaa.
Mies kiisti syyllistyneensä rikokseen. Miehen mukaan hänen tietämättömyytensä ja osaamattomuutensa johtui kielimuurista ja kokemattomuudesta. Hän kuitenkin vetosi siihen, ettei kenellekään aiheutunut konkreettista vahinkoa.
....
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi vuonna 1983 syntyneen miehen terveysrikoksesta 75 päiväsakon rangaistukseen. Miehen tuloilla maksettavaa tuli 450 euroa.
Tuomio ei ole lainvoimainen."
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011729813.html
Miehen uusi, haiseva lihakauppa oli niin likainen, että Helsinki määräsi sen suljettavaksi
Anonyymi-ap
6
183
Vastaukset
- Anonyymi00001
mies = matu
- Anonyymi00002
Apua🙈
- Anonyymi00003
Ei kai vaan.. rasismia?
- Anonyymi00005
Tulisesti marinoitua kukauden vanhaa liha.
- Anonyymi00004
Miehen penis haisee?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36812349Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2565403Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153937Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1972623Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151982Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271852No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74772Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59726