Unohda Paavalin "7 alkuperäistä kirjettä", koska emme tiedä mitä Pave kirjoitti jos kirjoitti mitään

Anonyymi-ap

Jos voimme luottaa Bart Erhmaniin, kuten voimme, niin esimerkiksi on hyvin todennäköistä, että Paavalin kirjeissä olevat maininnat Jeesuksen ylösnousemuksesta ja ilmestymisistä ovat myös myöhempien kristittyjen kirjoittajien tekemiä lisäyksiä ja väärennöksiä. Erhman on tehnyt tästä aiheesta monia hyviä videoita ja blogikirjoituksia, jotka kannattaa tarkistaa, jos et ole jo tehnyt niin. Hän on myös puhunut paljon seitsemästä kirjeestä, joita perinteisesti pidetään Paavalin "kirjoittamina" ja "aitoina", ja jotka on niin voimakkaasti muokattu ja kirjoitettu uudelleen, ettemme enää pysty erottamaan, mikä on itse asiassa Paavalin tekstiä ja mikä ei, jos Paavalin alkuperäistä tekstiä on jäljellä.

Lisäksi, liittymättä mitenkään Erhmaniin, on myös kyseenalaista että oliko koko Paavalia olemassa. Tyypistä on vielä vähemmän mainintoja raamatun ja kristillisten tekstien ulkopuolella, ei silminnäkijä todistuksia, ei arkeologisia todisteita, ei ruumista eikä hautaa, ei ole edes mainittu kreikkalaisten, roomalaisten ja juutalaisten historioitsijoiden toimesta (esimerkiksi Josephus mainitsee Jeesuksen kerran kivitetyn Jaakobin veljenä, mutta Paavalia tämä ei mainitse kertaakaan). Ja kun ja jos uskovaisilta kysyy ja pyytää osoittamaan yhdenkin tekstin, maininnan tai todisteen Paavalin olemassaolosta niin eivät osaa näyttää yhtään vaikka Jeesuksen ja evankeliumien todistamiskesi heille on milloin minkäkin moista muelikuvituksellista ja luovaa selitystä ja himmeliä.

10

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      todellisuudessa jeesus ei herännyt kuolleista ja alkoi haista , joten päättivät polttaa ruumiin ja niin jeesus nousi savuna taivaisiin

    • Anonyymi00002

      Nuo Raamatun kirjeet yleensä. Oliko siihen aikaan edes kirjoitustaitoa tavallisilla ihmisillä. Jeesuksen opetuslapsetkin olivat kalastajia, eivät oppineita. Kuka nuo kirjeet on kirjoittanut.

      • Anonyymi00003

        Tavallinen tallurainen ei osannut kirjoittaa. Kirjoitustaitoisia arvioidaan olleen vain 1% väestöstä ensimmäisellä vuosisadalla sillä vain rikkaiden ja hallitsijoiden perheillä oli varaa kustantaa koulutus lapsilleen, minkä lisäksi vahataulut, papyrys, kirjoitusvälineet ja muste olivat kallista kuin suola.


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Tavallinen tallurainen ei osannut kirjoittaa. Kirjoitustaitoisia arvioidaan olleen vain 1% väestöstä ensimmäisellä vuosisadalla sillä vain rikkaiden ja hallitsijoiden perheillä oli varaa kustantaa koulutus lapsilleen, minkä lisäksi vahataulut, papyrys, kirjoitusvälineet ja muste olivat kallista kuin suola.

        Kyllä kirjoittaa osasivat melkein kaikki. mutta lukea eivät osanneet edes kirjoittajat itse.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Kyllä kirjoittaa osasivat melkein kaikki. mutta lukea eivät osanneet edes kirjoittajat itse.

        Nykypäivän uskovaiset eivät edes ymmärrä lukemaansa.


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Kyllä kirjoittaa osasivat melkein kaikki. mutta lukea eivät osanneet edes kirjoittajat itse.

        Tämä ei ole totta. Kirjoitustaito oli hyvin harvinaista ja kallista opettaa.


    • Anonyymi00005

      Harmittaa että tästä puhutaan niin vähän vaikka Bart Erhmanilla on kokonain blogi aiheesta jonka esimerkiksi Ville Mäkipelto mainitsi kijassaan.

    • Anonyymi00006

      Ateisti ei kirjoita mitään järkevää!

      • Anonyymi00008

        Voihan puhuva aasi sentään että jopas pomppas!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      368
      12359
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      256
      5403
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3937
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2635
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      900
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      852
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      772
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      736
    Aihe