Näin tämä pöhinä täällä näkyy.
Vastaukset 10
- Anonyymi00001
Yksi ruokakauppa vielä ja sekin....
- Anonyymi00002
Kai nyt jotain majoituspalvelua löytyy?
- Anonyymi00003
18000 pesäpallokiimaista vajakkia tulee ja kunnassa on kolmellekymmenelle homeinen majoitus!
- Anonyymi00004
Ei se räpylä kauppa kannattanut täällä pesäpallon maailman pääkaupungissa kun ainoat on jotka maksaa ...kunnanjohtaja ,valtuusto ja Vedon puheenjohtaja ja tukku hölmöläisiä jotka vedättää vuodesta toiseen keräämällä jäsenmaksuja,istumapaikoista ja talkoo työllä.
Joka vuosi laitetaan käytännössä kunnan kaikki liikenevä raha ja viellä velaksi tähän leikkimiseen missä maksajia on 2500 joista edes 400-500 on työelämässä.
Kunta näyttää ulospäin neuvostoliittolaiselta 60-70 luvun kaupungilta ilman palveluita ja terveyden huoltoa.
Kunnanvaltuuston suurin murhe on miltä kenttä näyttää ulkopuolisille kesällä 26 ettei tarvi hävetä.
Luuleeko kunnanjohto ettei muualta tulevat näe tätä köyhyyttä ja alemmuuden tilaa mikä täällä on vai koristetaanko taas kadun varret lupiineilla varakkuuden merkiksi näiden homeisten talojen eteen?
Tarjotkaahan pesisfestareille tuleville bussikuljetus entiseen mielisairaalaan sinne tornitaloon tutustumaan vuokrattaviin kohteisiin niin kuin asuntomessuilla on kuljetus.
Kunnanjohto voisi poseerata siinä tornitalon edessä ihan mainosmielessä kesän esitteeseen... isojako ympäri etelä-pohjanmaata.- Anonyymi00005
Kaikki loppuu
- Anonyymi00007
Tarra!
- Anonyymi00008
Jos meet jotain kysymään ja vastaus on 99%:sti, nyt ei ole, mutta loppuviikolle saadaan, niin montako kertaa sen saman sävelen jaksaa kuulla? Koskee ihan kaikkia alueen kauppoja. Kun voi istua autoon ja ajaa Alajärvelle tai Seinäjoelle ja saat sen tavaran heti ja usein myös halvemmalla.
Väkeä on liian vähän yritysten pystyssä pysymiseen. Ruokakauppa, apteekki ja hautaustoimisto on ainoat mitkä pysyy pinnalla. - Anonyymi00009
Rittää, että kunnantalolla on pienen piirin hyvä pöhinä! Se riittää ja säteilee kaikkialle pienten sankareitten suureen kuntaan. Aplodeja! Rumpujen pärinää!
- Anonyymi00010
Täällä on pesäpallokiimassa ihmisten vain vaikea ymmärtää että väki vähenee 100 ihmisen vauhdilla ja velka kasvaa suhteessa per asukas järjettömiin investointeihin ja hoitamattomiin kiinteistöihin.
Kunnan väkiluku tulee kiihtyvällä tahdilla putoamaan,yritykset ja palvelut loppuvat kiihtyvällä tahdilla.
Kunnanjohtajan ainoa tavoite on paistatella kuvissa ja yrittää nostaa omaa imagoaan seuraaviin vaaleihin ja hännystelijät roikkuvat liian pienen puvuntakin helmassa kiinni kuin takiaispallot.
Meno ei ikävä kyllä aja Vimpeliläisten asiaa yhtään.
Todellisuudessa palvelut ovat kunnasta kadonneet hänen uransa aikana vaikka koittaa antaa itsestänsä jotain kuvaa tämän kylän pelastajana.
Tulisiko kellään mieleen yhtään päätöstä millä kuntaan on saatu rahaa esim vuodelle 26-27.
Hirveä mouruaminen on valtiota pelastamaan taas kuntaa kun ei ole mitään muuta saatu tehtyä kuin sitä pesäpalloa hakattua geopark hankkeineen... niin ja ne lupiinit, koordinaattorit,ja nakkikioskit...
Valtio ei anna mitään rahoitusta näin pöljälle kunnalle.
Joku erehtyi antamaan pesäpallomuseolle avustusta vaikka on auki 5-6 päivänä vuodessa, varmaan joku leipää jakava kepulainen?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1861613
- 851372
- 1041058
- 48919
Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..13860Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40793Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83656Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.105647Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30641Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45587