Hautaaminen kallistui sadoilla euroilla. Vaikka olisi maksanut vuosikymmenet kirkollisveroa, maksu on silti sama. Kirkosta eroaminen alkaa tuntua päivä päivältä houkuttelevammalta, eikä pelkästään rahan takia.
https://akaanseutu.fi/2026/01/04/hautaaminen-kallistui-sadoilla-euroilla-akaassa-kirkkoon-kuuluva-ei-saa-alennusta/
Mitä järkeä on enää kuulua kirkkoon, kun edes hautausmaksusta ei saa alennusta?
30
326
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kyllä kirkko on vuosisatojen saatossa oppinut kuppaamaan kansaa. Missä on otettavaa, siellä kirkko ottaa. Kirkollisveroakin saisi maksaa pari prosenttia ilman mitään vastinetta. Onneksi tajusin jättää tämän laitoksen jo aikoja sitten.
- Anonyymi00002
Ihmisen pitää kuulua johonkin kristilliseen seurakuntaan. Tämä on totuus. Muutoin on tuuliajolla.
- Anonyymi00003
Höpö höpö. Mikään pakko ei ole kuulua yhteenkään kirkkoon tai yhdistykseen edes Raamatun mukaan. Ja jos jäsenyys on maksullinen, kyseessä on uskonnolla rahastaminen: joku lahkon huipulla oleva porsastelee sinun rahoillasi.
- Anonyymi00009
Ei varmasti ole. Kirkko instituutiona on epäonnistunut ja pääosin turha. Myös satukirja raamattu ja uskonnot eivät ole mistään kotoisin. Ne eivät ole tätä päivää, vaan menneisyyttä.
- Anonyymi00004
Kirkot purettava ja kierrätettävä. Samalla KD puolueen voi potkia maasta pysyvästi pihalle.
- Anonyymi00008
No ei nyt sentään, mutta onhan kirkolla julmetusti erivapauksia tässä maassa. Kirkollisvero on niistä vain yksi. Tiesitkö esimerkiksi, että vuosittaisista miljardituloistaan huolimatta kirkko ei itse maksa piispojen eli johtajiensa palkkoja, vaan kuppaa senkin rahan valtiolta? Arkkipiispan palkka on yli 150 000 euroa vuodessa, ja tuskinpa muutkaan piispat roposilla elävät.
- Anonyymi00005
Itkeskelet ja raivoilet sieltä arkustasi käsin saamattomistasi hautausalennuksistasi niinkö?
- Anonyymi00007
Sinulla ei taida olla omaisia haudattavana lähivuosina, kun et selvästi ymmärrä tätä kuviota?
- Anonyymi00010
Anonyymi00007 kirjoitti:
Sinulla ei taida olla omaisia haudattavana lähivuosina, kun et selvästi ymmärrä tätä kuviota?
Polta ne omaiset äläkä kitise.
- Anonyymi00013
Anonyymi00010 kirjoitti:
Polta ne omaiset äläkä kitise.
Kyllä kirkko siitäkin siivunsa ottaa.
- Anonyymi00015
Anonyymi00013 kirjoitti:
Kyllä kirkko siitäkin siivunsa ottaa.
Ei ota jos polttaa itse.
- Anonyymi00017
Anonyymi00015 kirjoitti:
Ei ota jos polttaa itse.
Luterilainen kirkko omistaa käytännössä kaikki Suomen krematoriot. Monopoliasemassa voi pitää hintoja korkealla ja korottaa niitä, jos siltä tuntuu.
- Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
Luterilainen kirkko omistaa käytännössä kaikki Suomen krematoriot. Monopoliasemassa voi pitää hintoja korkealla ja korottaa niitä, jos siltä tuntuu.
Ei raatojen polttamiseen krematoriota tarvi. Voi polttaa myös itse.
- Anonyymi00019
Anonyymi00010 kirjoitti:
Polta ne omaiset äläkä kitise.
Omaisten toiveita on kunnioitettava.
- Anonyymi00027
Anonyymi00018 kirjoitti:
Ei raatojen polttamiseen krematoriota tarvi. Voi polttaa myös itse.
Onko tuo joku ihme kristittyjen rituaali, josta en ole kuullut? Missä ne sukulaisesi aiot polttaa, takapihalla vai?
- Anonyymi00028
Anonyymi00027 kirjoitti:
Onko tuo joku ihme kristittyjen rituaali, josta en ole kuullut? Missä ne sukulaisesi aiot polttaa, takapihalla vai?
Pannuhuoneessa. Säästyy rahaa ja kovilla pakkasilla talokin lämpiää.
- Anonyymi00006
Porvarinatsi KD läpimätä korruptoitunut roskasakki.
- Anonyymi00011
Helluntailaisten puolue. Vain mieleltään heikot äänestävät.
- Anonyymi00012
Ei kannata enää kuoleminenkaan, on niin kallista.
- Anonyymi00021
Ei kannata, mutta muista syistä.
- Anonyymi00014
Kirkosta ja uskonnoista kannattaakin pysyä erossa.
- Anonyymi00016
Kyllä. Juuri näin!
- Anonyymi00022
Anonyymi00016 kirjoitti:
Kyllä. Juuri näin!
On siinä kovapintaista porukkaa.
- Anonyymi00029
Anonyymi00022 kirjoitti:
On siinä kovapintaista porukkaa.
Ja viisasta. Uskovaiset puolestaan ovat hitaita ja heikkoja.
- Anonyymi00023
Akaan srk uhkailee, että jos ei hoida hautapaikkaa, niin kaikki kaivetaan ylös ja laitetaan hävitettäväksi! Hyvä Akaa.
- Anonyymi00024
Koko kirkko on täysin paskalafka; täynnä jeesusteloita ja työpaikkakiusaajia. Rahastavat kaikesta, mistä vain voi ja sen jälkeen sanovat: JESSE PELASTAA.
- Anonyymi00025
Jeesus tulee, oletko valmis?
Virit virtes, osaatko psalmis?
Jeesus tulee, vaihda jo pukua
Alahan treenata ulkolukua
Jeesus tulee, tullessaan laulaa ilosanomaa - Anonyymi00030
Jos aiot erota kirkosta ja säästää sen kirkollisveron maksun sinun pitää ilmoittaa erosta edellisen kuluneen vuoden aikana ,mielellää marraskuussa viimeistään . Nyt jos aikoisit erota kirkosta vuoden alkaessa ei onnistu vaan sinulta peritään 2026 vuosi kokonaan veroa. Itse erosin vuosia sitten enkä kadu. Syy joka sai minut tekemään päätöksen erota oli se että kirkko alkoi majoittamaan muslimeita ja toimimaan vastoin periaatteitani mikä evankelisluterilaisen kirkon pitäisi olla. 700-1000€ tuloillani makselin kirkkoveroa ja mitä markkaaikaan tuli maksettua sitä ei saa enään selville. Ps: 42 vuotta työelämää jo takana ja veroja maksellut.
- Anonyymi00031
Tyhmä olit kun maksoit. Kannattaa tehdä verosuunnittelua eikä antaa kyniä itseään.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial291889Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1651870Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3721692Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2151229Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221148- 121111
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt81046- 2851015
- 821011
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks50981