Rekkajonot Helsingin keskustassa

Miksi edelleen tavaraliikenne kulkeutuu Jätkäsaaren ja sitä kautta Helsingin keskustan kautta? Piiitkät rekkajonot jatkuvasti, ruuhkaa, dieselsaasteita. Vieläkään ei ole keksitty perifeerisempää satamapaikka😕 Aika hölmöläista.
7203
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Olisiko jonoutumisen syy yksinkertaisesti se, että Helsingin liikennesuunnittelu on niin tehokkaasti puurouttanut kaupungin autoliikenteen? Rekoille ei ole mitään erillistä ajoreittiä, vaan ne joutuvat käyttämään samoja ahtaita väyliä kuin muukin liikenne. Nyt on viimein saatu aikaan päätös satamatunnelista, mutta se ei vielä vuosiin helpota tilannetta. Varmasti tunnelihanke kohtaa vielä monta estettä ennen kuin voi toteutua, siitä pitää vihervasemmisto varmuudella huolen.

1Äänestä

Alkujaan sataman liikenteen piti muistaakseni mennä Crusellinsillan kautta Länkkärille.

Satamatunneli on järkyttävän kallis projekti.

Äänestä
  • Helsingin asukkaat itse halusivat maan suurimman sataman keskelle kaupunkia. 🌚🌚🌚

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Helsingin asukkaat itse halusivat maan suurimman sataman keskelle kaupunkia. 🌚🌚🌚

    Onko se totta, että he halusivat niin olevan? En ole tiennyt sitä.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Onko se totta, että he halusivat niin olevan? En ole tiennyt sitä.

    Satama on kaupungille tulonlähde.

    Äänestä

Vihreät, syyttäkää niiden päätöksiä, ne on 100% vastuussa siitä, että Helsingin liikenne tökkii.

1Äänestä
  • Taitavat SDP ja Kokoomus olla ne suurimmat syntiset satama päätökseen. Uutta suursatamaa suunniteltiin useihin paikkoihin Uudenmaan rannikolla, liikenteellisesti paremmille paikoille. Satamasta tulevat tulot houkuttelivat. Haitat eivät tulleet yllätyksenä.🤭🤭🤭

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mmauri kirjoitti:

Miksi edelleen tavaraliikenne kulkeutuu Jätkäsaaren ja sitä kautta Helsingin keskustan kautta? Piiitkät rekkajonot jatkuvasti, ruuhkaa, dieselsaasteita. Vieläkään ei ole keksitty perifeerisempää satamapaikka😕 Aika hölmöläista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu