Venäjän hyökkäyssota Ukrainaan on venähtänyt jo pidemmäksi kuin Venäjän edeltäjävaltion Neuvostoliiton sota Saksaa vastaan toisessa maailmansodassa. Venäjän näkökulmasta erityisen noloksi tilanteen tekee se, että Venäjä ei ole vieläkään onnistunut valtaamaan Ukrainan pääkaupunkia Kiovaa.
Venäjän hallinnon kannalta tuskalliseksi – jopa noloksi – tilanteen tekee se, että sunnuntaina, 4. tammikuuta sotatoimet Ukrainassa olivat jatkuneet jo yhtä pitkään kuin Neuvostoliitto oli sodassa Saksaa vastaan toisessa maailmansodassa.
Venäjän alkuperäiset tavoitteet, kuten pääkaupunki Kiovan nopea valtaus ja hallinnon kaataminen, epäonnistuivat täysin jo hyökkäyksen ensimmäisten kuukausien aikana, ja Venäjä joutui vetäytymään pohjoisilta ja osittain eteläisiltä alueilta.
Putinilla ei ole syytä juhlaan.
Putin vietti Hitler-päivää
5
59
Vastaukset
- Anonyymi00001
Sotahistorian tutkija, kolmen eri yliopiston dosentti Lasse Laaksonen katsoo, että vuosien mittaiseksi venynyt hyökkäyssota Ukrainassa tuskin aiheuttaa Kremlissä aihetta tyytyväisyyteen, kun vertailukohdaksi otetaan Saksan ja Neuvostoliiton välinen sota, johon Venäjällä liitetään suuria sankaritarinoita.
– Venäjän omassa, sisäisessä kertomuksessa jopa vähätellään länsivaltoja, jotka kuitenkin itse asiassa mahdollistivat Neuvostoliiton voiton. - Anonyymi00002
Neuvostoliitto ei olisi pärjännyt ilman USA:n laajaa tukea. Tämä on fakta. Toki narsisti Aatu mokaisi kun ei mennyt suoraan öljykentille vaan halusi Stalinin nimeen nimetyn kaupungin. Kas, löpö loppui kesken.
- Anonyymi00005
100% näin.
- Anonyymi00003
Kysypäs briteiltä&co miksi sota vain pitkittyy ja sen jatkoa myös lietsotaan....
- Anonyymi00004
Koska putin haluaa sotia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1394735Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv772706Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?851717Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91186- 48924
- 66902
- 21883
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122873Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75862Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50799