Miksi kodinkoneiden korjaajat katosivat?

Anonyymi-ap

Suomessa on kova pula kodinkonekorjaajista, sillä ala ukkoutuu eikä uusia ammattilaisia ole koulutettu vuosiin.

Ala ukkoutuu. Huoltoliikkeistä suuri osa on pieniä, 1–4 hengen yrityksiä ja yrittäjät keski-iältään noin 55-vuotiaita. Kato on käynyt etenkin maaseudulla.

14

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kodinkoneet muuttuivat kertakäyttö rihveleiksi, joita ei kannattanut korjata.

      • Anonyymi00011

        Täällä minä vain korjailen näitä värkkejä, mutta en köyhille. Köyhät ostaa rihveleitä, eikä niitä tosiaan kannata korjata.


      • Anonyymi00015
        UUSI

    • Anonyymi00002

      Hyvin on AEGn koneet toimineet kohta 20 vuotta.

      • Anonyymi00005

        Yksi parhaimmista merkeistä...!


    • Anonyymi00003

      Miten näitä nykyisiä muovipaakkuja korjaa...?

    • Anonyymi00004

      Täällä on valtava työvoimapula.

    • Anonyymi00006

      Mie korjaan ilman kuittia. Miksi maksaa veroja👌

    • Anonyymi00007

      Huolto helepox.

    • Anonyymi00008

      Huolto helepox on rehellinen yritys.

    • Anonyymi00009

      Nykyisten kodinkoneiden korjaus on täysin muuttunut. Vaihdetaan vain isoja komponentteja, jotka maksaa uuden koneen hinnan töineen.

      • Anonyymi00010

        Höpö höpö.


    • Anonyymi00012

      Venajalle)))) Arva juka teki paras Suomalainen kone?)) Nokia

    • Anonyymi00016
      UUSI

      Tilanne saattaa kuitenkin olla muuttumassa, sillä ilmassa on merkkejä vastaliikkeestä!
      Oikeus korjata, Right to Repair. EU:n tiukentuva lainsäädäntö pakottaa valmistajat tekemään laitteista helpommin korjattavia ja takaamaan varaosien saatavuuden jopa 10 vuodeksi! Myös kuluttajien arvot ovat muuttumassa. Laitteen korjaamista pidetään yhä useammin ekotekona, ja siitä ollaan valmiita maksamaan hieman enemmän. Vaikka kysyntää korjaamiselle alkaisi taas lainsäädännön ja arvomaailman muutoksen myötä olla, suurin pullonkaula on juuri mainitsemasi osaajapula. Jos nuoria ei saada houkuteltua alalle ja oppisopimuspaikkoja luotua, edessä on tilanne, jossa laitteita kyllä saisi ja kannattaisi korjata, mutta työlle ei löydy tekijää. Erityisesti maaseudulla tämä johtaa pitkiin odotusaikoihin ja kalliisiin kilometrikorvauksiin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2541
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1475
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      86
      1447
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      920
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      814
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      37
      814
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe