Kuka yllättyi, taas miljoonatappiot tankkerin pysäyttämisestä ym. Yksittäinen hemuli pidätetty ja mistä tämä aikoo saada rahat kaapelin katkomisesta :D
YLE
"Traficom ja Tulli saivat Fitburgin tarkastukset valmiiksi – ei turvallisuuspuutteita, rikostutkintaa ei käynnistetä.
Tullin mukaan Fitburgin miehistö ei ole syyllistynyt pakoterikokseen.
Tarkastuksessa löydettiin kymmenen puutetta. Yksikään niistä ei vaaranna aluksen tai miehistön turvallisuutta, Traficom kertoo tiedotteessaan.
Myös Tulli on saanut päätökseen alustarkastuksensa. Tullin selvityksen mukaan Fitburg-aluksen lastina olevat terästuotteet luokitellaan Venäjän pakotteiden alaisiksi tuotteiksi.
Tulli ei kuitenkaan käynnistä asiassa rikostutkintaa. Tullin tekemien kuulustelujen perusteella alus on tullut Suomen aluevesille Suomen viranomaisten kehotuksesta.
Siksi ei voida katsoa, että miehistö olisi tuonut terästuotteita tahallisesti Suomen aluevesille ja näin rikkonut pakotelainsäädäntöä.
Tulli kertoo lopettavansa lastin pidättämisen sillä edellytyksellä, että terästuotteet kuljetetaan pois Suomesta."
Eli heippa ja näkemiin Suomi :D :D
Tankkeri Fitburgista Eagle-s toisinto, Suomelle taas takkiin ja lujaa!
16
166
Vastaukset
- Anonyymi00002
Se on just näin, Suomi maksaa taas, kuten aina
- Anonyymi00003
"Keskusrikospoliisi (KRP) on takavarikoinut kaapelirikosta epäillyn Fitburg-aluksen."
Ja sieltä! Puolen vuoden kuluttua lasketaan laiva menemään ja tuumataan ei syytä epäillä mitään tai sitten oli syyllinen muttei voitu asialle mitään :D ...ja paljonko tuli maksamaan huh - Anonyymi00005
Paljon halvempi pistää pohjaan koko paatti, vahinkoja sattuu, ehkä sodanaikainen merimiina.
- Anonyymi00006
Tuohan menee ihan suunnitellsuti. Oikeusvaltion oikeusjärjestelmässä ensin tutkitaan ja sitten viedään oikeuteen rikoksista epäillyt. Jos rikosta ei ole tapahtunut tai siinä ei ole tuomiovaltaa, niin sitten vapautetaan epäillyt.
Mikäs tässä on ongelmana? Laiva oli pysäytettynä tutkimuksien ajan?
Ryssäkin näkee siellä suomenlahden perukoilla, että valppaana ollaan ja että toimitaan oikeusvaltion periaatteilla.
Niin pitää toimia jatkossakin.- Anonyymi00016
Täytyyhän Suomen näytellä pätevää, maksoi mitä maksoi. 🙋♂️🙋♀️🙋
- Anonyymi00007
Näkyykö se laiva sinne Pietariin jos kiikareilla Tiltu tähystelet?
- Anonyymi00008
Joku jossain laskee että tuo on kannattavaa propakandaa.
- Anonyymi00009
Se ei ole tasnkkeri!
Kuivalastialus jossa lastina teräsrullia.- Anonyymi00011
No tuo ei ehkä ollut aloittajan pointti..
- Anonyymi00012
Rupee olee länsimaat selälläni,on siirryttävä merirosvoukseen.
- Anonyymi00015
Mistä merirosvouksesta tässä muka on kysymys?
- Anonyymi00013
Ihme vouhkaamista.
- Anonyymi00014
Ja juuri tullut tieto että Fitburg saa vapaasti lähteä. Suomelle jäi taas mustapekka käteen.
YLE
"Fitburg-aluksen takavarikko on purettu ja se saatetaan pois Suomesta. Alus on lähtenyt Kantvikin satamasta noin kello 11 maanantaina"- Anonyymi00017
Ahaa, kahden tunnin takavarikko. Upeeta!
- Anonyymi00018
Tämähän vaan lisää terroristitoimintaa kun siitä ei ole mitään seuraamuksia. Ilmeisesti niin korruptoitunu oikeusjärjestelmä että venäjä saa pikkusummia maksamalla suomen luopumaan korvausvaateista. Mutta suomen kansalla on kuulemma paksu lompakko kyllä se maksaa.
- Anonyymi00020
Haluutko jutella kuumista jutuista? 😏 Täällä live! https://Tara.hoty.lat/Tara#/?/?/rt72pmpmq
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 501527
- 591471
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101068- 60861
- 49844
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41765Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118617Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86610Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32597- 38556