Hesarin ja Ylen gallupeissa iso ero

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011694117.html

Nyt niinkuin taas YLE-uutisissa esitellään uusinta galluppia. Tästä Hesarin gallupista ei hiiskuttu ollenkaan.

Kun tilanne Ylen gallupissa näyttää aina hallitispuolueille rutkasti parempia tuloksia, tulee ihan mieleen jonkinasteinen peukalointi. Sen verran isoja on erot?
17246
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/yle-gallup-sdp-on-suurin/9279034

    Ja nytkö sdp olisi "romahtanut".
    2000 haastateltu ja alle 1600 ilmoottanut kabtansa ja virhemarginaali 2,1 %. Ei ihan tunnu tulos relevantilta.

    Eli tässä taas on varsin suuri ero ja näinkö tämä " karuselli" pyörii. Tuskimpa...Yleä hallitus pitää hyppysissä ja varpaillaan. Nytkö ei olekaan Ylen toimittajat "punikkeja"?

    Äänestä


4000 haastateltu!

Äänestä

Hesarin haasateltavaksi valikoima porukka jotain Konalasta ja Vantaalta antaa sopivammat tulokset.

Äänestä
  • Onko tuo persun mututietoa. Niinpä niin. Ei niinkuin mitään faktaa.😅🤣😂

    Äänestä

Molemmat on viherpunikkimedioita. Vaaleissa nähdään totuus

Äänestä

Nyt aletaan kokoomusomisteiselta Taloushutkimus Oyltä tilatussa Ylen puoluekannatusgallupeissa nostaa pikku hiljaa kokoomusta ja myös persuja vaalien lähestyessä, jotta ihmiset siirtyvät "nousijan" puolelle, eikä liian suuri yllätyskäänne EK-vaaleissa herätä liikaa epäilyksiä.

Puoluegallupit tulisi toteuttaa jonkin riippumattoman ja poliittisesti neutraalin tahon toimesta esim. yliopisto, jotta gallupfirma ei muokkaa tulosta ideologiansa mukaisesti.

Äänestä
  • Yliopisto puolueeton? Haa haa...Opettajat on 90 prosenttisesti viherkommareita koska saavat palkkansa verovaroista.

    Äänestä

  • .

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Yliopisto puolueeton? Haa haa...Opettajat on 90 prosenttisesti viherkommareita koska saavat palkkansa verovaroista.

    Tuskin ja noin väittää vain koulupudokaspersu, joka ei tunne ketään yliopistolta.

    Äänestä

  • Jos olisi rehellinen galluptulos, niin sitä ei ohjailisi mikåän taho. Ja kerrottaisi mihin alueille soitettu ja sieltä vastausprosentit ja ne , jotka ei julkaise puoluekantaa...prosentteina nekin. jne.

    Äänestä

YLEn johto on puhdistettu. Panu Pokkinen on 47-vuotias sotatieteiden maisteri, taatusti kypäräpääpappien ja koiraslottien mieleen.

Äänestä
  • Pokkinen: ”En johda huutamalla”!

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Pokkinen: ”En johda huutamalla”!

    Persupölöt huutaa Sannaa ja Tyttiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Pokkinen: ”En johda huutamalla”!

    Pokkinen huutaa "hyvin menee"

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011694117.html

Nyt niinkuin taas YLE-uutisissa esitellään uusinta galluppia. Tästä Hesarin gallupista ei hiiskuttu ollenkaan.

Kun tilanne Ylen gallupissa näyttää aina hallitispuolueille rutkasti parempia tuloksia, tulee ihan mieleen jonkinasteinen peukalointi. Sen verran isoja on erot?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu