vapauden kaipuu ei ole sammutettavissa, Seppänen toteaa.

Anonyymi-ap

Seppänen ihmettelee länsimaisten feministien hiljaisuutta: ”Iranin naiset taistelevat yksin diktatuuria vastaan”
PolitiikkaUlkomaat
08.01.2026 |10:25

Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen arvostelee länsimaisten feministien vaikenemista Iranin naisten vapaustaistelun keskellä. Seppänen kertoo, kuinka iranilaiset naiset ja nuoret haastavat teokraattisen hallinnon hengenvaarallisissa olosuhteissa. Samaan aikaan suomalaiset ja eurooppalaiset tasa-arvotoimijat pysyvät hämmentävän hiljaa. - Missä ovat länsimaisten feministien kannanotot naisten vapauttamisen puolesta? Seppänen kysyy.

Iranissa opiskelijat ja nuoret ottavat rohkeasti tilaa takaisin: Teheranin yliopistolla hallinnon tukijoita ajetaan ulos ja kadut täyttyvät ihmisistä, jotka ovat saaneet tarpeekseen teokraattisesta sorrosta. Kyse on ennen kaikkea iranilaisten naisten ja nuorten taistelusta järjestelmää vastaan, joka perustuu kontrolliin, pelkoon ja uskonnolliseen pakkovaltaan.

– Siksi on erikoista, miten hiljaista on monilta länsimaisilta ja suomalaisilta feministisiltä toimijoilta. Ne tahot, jotka kotimaassa näkevät patriarkaatin lähes kaikkialla, eivät tunnu löytävän ääntään silloin, kun vastassa on yksi maailman konkreettisimmista ja brutaaleimmista patriarkaalisista järjestelmistä, Sara Seppänen kirjoittaa Facebookissa.

– Toivon aidosti, että Iranin kansa onnistuu murtautumaan ulos Khamenein johtamasta diktatuurista. Vapaus, tasa-arvo ja ihmisoikeudet eivät etene teokratioissa, ja mitä vähemmän maailmassa on uskonnollista äärivaltaa, sen parempi.
Vapauden kaipuu ei ole sammutettavissa

Mielenosoitukset ja kansalaisten tyytymättömyys islamistista hallintoa kohtaan ovat nousseet esiin eri puolilla maata. Erityisesti naiset ovat olleet näkyvästi mukana vastarinnassa, vaatien perusoikeuksia, vapautta ja mahdollisuutta elää ilman pakotettua kontrollia.

– Monille iranilaisille naisten taistelu ei ole vain pukeutumiskysymys, se on kamppailu ihmisarvosta, itsemääräämisoikeudesta ja tulevaisuudesta. Protestit heijastavat syvempää turhautumista vuosikymmeniä jatkuneeseen sortoon ja pelon ilmapiiriin.

– Samaan aikaan kansainvälisessä mediassa ja analyytikkojen keskuudessa on esitetty arvioita siitä, että maan ylimmän uskonnollisen johdon asema saattaa olla aiempaa horjuvampi. On liikkunut myös spekulaatioita siitä, kuinka pitkälle johto on valmis menemään säilyttääkseen valtansa ja millaisia varautumissuunnitelmia sillä mahdollisesti on.

– Iranin kansa ei ole yhtä kuin sen hallinto.

– Naisten ääni, rohkeus ja vastarinta muistuttavat maailmaa siitä, että vapauden kaipuu ei ole sammutettavissa, Seppänen toteaa.

Suomen Uutiset

PS. vihreät hiljaa?

1

201

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      355
      1491
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1206
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1075
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      851
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      847
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      454
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      93
      441
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe