Kuinkas tuulivoima lämmittää?

Asun maalla ja lämmitys on polttopuilla, pärjään vaikka ilman sähköä, mutta kaikilla ei ole puu-hake-öljy lämmitystä.
Sattumasähkön ongelmat kilpistyy juuri nyt kun sitä sähköä eniten tarvitaan. Jokainen ymmärtää, että usein pakkasjaksot on tyyniä, joten turbiinit seisovat. Nyt puuhataan säätövoimaa, miksi sitä ei velvoitettu silloin kun tuulivoimahypeä alkoi!
Kapasiteetti: Suomessa oli vuoden 2024 lopussa yhteensä 1 835 tuulivoimalaa, joiden yhteenlaskettu sähköntuotantokapasiteetti oli 8 358 megawattia.

5

227

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Matuja varten käynnistetään öljyllä toimivat kaasuturbiinivoimalaitokset. Muutkin saavat sitä sähköä jos yli jää.

      • Anonyymi00003

        Tarkoitat varmaan, että datakeskuksia varten. Niillähän meitä valvotaan. Matuilla aiheutetaan tarpeellinen köyhdytys ja levottomuudet.


    • Anonyymi00004

      Kunhan sitä lämpöä riittää matuille, roskaväelle ja muulle sellaiselle porukalle joka ei maksa mistään mitään, niin se riittää. Muut tehköön töitä lämpimikseen.

    • Anonyymi00005
    • Anonyymi00006

      Vhreille riittää kun matuille riittä sähköä. Ei oe mitään syytä säätövoimaan.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10845
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8097
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5211
    4. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3538
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      112
      3538
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      34
      3498
    7. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      61
      3390
    8. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3137
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      53
      2474
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      34
      1976
    Aihe