Aivan hirvittävää työttömän ruoskimista

Joskus, vähemmän kuin kerran viikossa, ehkä vain kerran kuussa tai harvemmin, pitää käydä työkkärissä tapaamassa jotain virkailijaa.

Ja nyt itketään miten kauhea ruoska heiluu jos jättää menemättä ilman hyvää syytä.

Ekasta aiheettomasta poissaolosta putoaa pois työvoimapalvelujen piiristä.

No vittu jos ei edes vaikka kerran kuussa kykene menemään ajoissa työkkäriin, niin miten vitussa pystyisi menemään töihin joka arkipäivä? Sellainen tyyppi on ihan syystäkin tiputettava pois työkkärin listoilta.

Eikö noilla loisijoilla ole minkäänlaista häpyä?

Täällä Suomessa ei todellakaan ole asiat huonosti jos tuollainenkin on työttömän mielestä ruoskimista.
8121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tässä onkin se ongelma kun tuo työllisyyspalvelu sehän ei vaikutta mitenkään siihen työllistyykö? se on siis 3 .osapuoli, turha pyörä

nykyää kunnille siirtyi, niiden uusi ase on tämä että "sinun takia tulee kaupungille sakkoja!!"

sitä huutaa naama punaisena

Äänestä
  • Työvoimatoimisto kyllä työllistää aina silloin tällöin. On se sitten niin tai näin, on selvää että jos silloin tällöin harvakseltaan ei edes yhtä lyhyttä tapaamista pysty hoitamaan, sellaisen tyypin paikka on muualla kuin työkkärissä.

    Äänestä

Kerran viikossa. Olet tosi kuutamolla. Käytännössä puhelinsoitto kolmesti vuodessa. Nykyään ei sitäkään. Luuletko, että työllissyyspalvelut on joku työpaikka, missä on läsnäolovelvoite?

Äänestä

Just noilla luuloilla eduskuntaan herrasväen puolueesta, sinut pitäisi seiväsraiskata, sytyttää tukka tuleen ja hakata se kirveellä sammuksiin.

Äänestä

Minusta työllisyyden kohentaminen työttömiä ruoskimalla on kuin parantaisi sairautta kipulääkettä lisäämällä. Työttömyys on oire ei sairaus.

Talouskasvu ruokkii työllisyyttä joten ei tässä kukaan työpaikaksi muutu.

Pitää tehdä ne muutokset perusasioihin eli palauttaa koulutus siihen missä se oli ennen tätä kivaoppimista ja inkluusiota ja ilmiöoppimista.

Yritysten kasvattaminen muuttamalla verotus siihen suuntaan että jos yrityksestä ei nosteta varallisuutta ulos niin voittoja ei myöskään veroteta.

Printövero pois kasvattamaan pääomaa Suomeen ja palauttamaan raharikkaat takaisin kuten ruotsalaiset tekivät

Äänestä
  • Suomessa on paljon ideologista työttömyyttä ja vihreiden ulostulo kansalaispalkasta osoittaa sen, että rahastahan se vapaa-ajan viihtyvyys on kiinni.

    On täysin kohtuullista että ne, jotka eivät yhteisen kakun leipomiseen osallistu, eivät saa siitä yhtään isompaa suupalaa kuin on ehdottoman välttämätöntä, kannustaa se sitten töihin tai ei.

    Kun näin on, niin sen ensimmäisen tilin saaminen pitkän niukkuden jäkeen on elähdyttava kokemus: yht'äkkiä rahaa on käytettävissä satoja euroja enemmän kuin ennen, ei tarvi joka lanttia laskea.

    Äänestä

Tyhmempi luulisi, että työkkärin tehtävä olisi löytää töitä työnhakijoille, mutta sen tarkoitus onkin löytää juttuseuraa yksinäisille virkailijoille, jotka varmaankin ovat lähinnä persuja ja kokoomuslaisia. Muilla nimittäin on kavereitakin, kun eivät ole mitään Otto-mielipideautomaatteja.

Äänestä

Punaliput liehuu menkää töihin. 👷‍♂️🚩🇦🇱🇨🇳🇭🇰🇮🇲🇰🇬🇲🇪🇲🇦🇹🇳🇹🇷🇻🇳👷‍♂️

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Joskus, vähemmän kuin kerran viikossa, ehkä vain kerran kuussa tai harvemmin, pitää käydä työkkärissä tapaamassa jotain virkailijaa.

Ja nyt itketään miten kauhea ruoska heiluu jos jättää menemättä ilman hyvää syytä.

Ekasta aiheettomasta poissaolosta putoaa pois työvoimapalvelujen piiristä.

No vittu jos ei edes vaikka kerran kuussa kykene menemään ajoissa työkkäriin, niin miten vitussa pystyisi menemään töihin joka arkipäivä? Sellainen tyyppi on ihan syystäkin tiputettava pois työkkärin listoilta.

Eikö noilla loisijoilla ole minkäänlaista häpyä?

Täällä Suomessa ei todellakaan ole asiat huonosti jos tuollainenkin on työttömän mielestä ruoskimista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu