Iranissa kansa nousi kapinaan

Anonyymi-ap

Onhan siellä ollut järjetöntä vainoamista, tappamista, joukkomurhisa, surmaamista kiduttamatta ja sen kanssa, veri on lentänyt. Kaikkea on saanut kansa kestää.

Mutta sitten yksi imaami venytti silmiään ja sitäkös kansa vasta raivostui. Ei voi enää pahempaa tehdä, sopivuuden raja ylitettiin.

4

62

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Mahsa Amini ihan oiketetusti tapettiin, kun tukka oli väärin.

    • Anonyymi00002

      Suomen vasemmiston mielestä kaikki ongelmat siellä johtuvat Israelista.

    • Anonyymi00003

      Iranin kansa on noussut vastustamaan sitä hallitusta, joka kaatoi Persian shaahin hallituksen.
      Suomen vasemmisto oli osoittamassa mieltä shaahia vastaan mm. tämän vieraillessa Suomessa. Olihan siellä ihan eturivissä meidän tuleva ulkoministerimme Erkki Tuomiojakin.
      Nyt Suomen vasemmiston ja tulevan ulkoministerin kannattaman Iranin hallituksen alamaiset mellakoivat tätä anti-imperialistista kansanhallitusta vastaan.

    • Anonyymi00004

      Missä viipyy suomalaisten ja muidenkin feministien tuki Iranin naisille? Ovat hiljaa vaikka pitäisi tehdä julkilausumia ja järjestää tukimarsseja?
      Feministit on tekopyhiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      217
      6679
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      131
      5579
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      289
      3604
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3500
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      125
      2537
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2180
    7. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      59
      2011
    8. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1996
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1803
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1534
    Aihe