Havaittua todellisuutta ja jumalväitteitä siinä voidaan verrata kannelliseen koriin, jossa väitetään olevan omena. Kannellinen kori on tietysti meitä ympäröivä todellisuus. Tiede on saanut korin kannen auki ja avaa sitä yhä enemmän avonaiseksi. Nyt näemme aivan selvästi, ettei korissa ole yhtään ainoaa omenaa eli jumalaa. Tyhjä kori siis voidaan todistaa todeksi.
Nyt joku voisi argumentoida, että jumalahan voi piileskellä missä tahansa ja olla tuntematon niin, ettei väite ole yksinkertainen ja rajallinen kuin kori. Tällaisen argumentin esittäjä ei huomioi, että jumalväitteet itse ovat asettaneet jumalat varsin ahtaaseen koriin. Ei jumalväitteet ole mitään havaitun todellisuuden tuolla puolen piileskeleviä tuntemattomia jumalia vaan pronssikautisia varsin antropomorfisia ja konkreettisia tekoja tekeviä olentoja. Minulle Raamatun Jumalan tyhjä omenakori on väite litteän maan peruspilareiden muuraamisesta. Kun maapallo ei ole litteä eikä maan alla ole peruspilareita, ei korissa niin sanotusti ole omenaa eli Jumala on 100% varmuudella olematon.
Jumalan olenattomuus on yhtä helppo todistaa kuin tyhjä omenakori
38
254
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tuntematon jumala on mahdollinen.
- Anonyymi00004
Jumalan Jumalan Jumalakin on mahdollinen, jos Jumala uskoo Jumalaan, joka uskoo Jumalaan. Siinä vasta todella tuntematon Jumala!
"Tuntematon jumala on mahdollinen."
Vastaus:
Vielä paljon suurempi mahdollisuus on tunnettu Jumala. Hän asuu minussa ja kaikissa uskovissa! Kiitos ja ylistys Jumalalle, että Hän on todistanut olemassaolonsa niin selkeästi.
- Anonyymi00002
Sinä,just sinä olet todiste Jumalan olemassaolemisesta. Ilman Jumalaa,alkuräjähdystä, ei olisi sinua just tuollaisena epäileväisenä täydellisesti toteutettuna tällä telluksella? Olisiko sinulla just sellainen elämä kuin nyt on,tai jotain ihan muuta. Karman kirjoittama / ja oman oppikoulusi tahto,on se mihin sukupuoleen synnyt, mihin maahan ja mihin uskontoon. Koko maailman maailman kaikkeusko ja sen tapahtumat/ luomistyö on mielestäsi tyhmempi kuin sinä 🤷♀️
- Anonyymi00003
Jumala joka sinut loi, antaa sinun kapinoida. Tehdä virheitä. Olla ateisti. Tämän maailman oikeassa olevat lahkolaiset,ei anna. Et ole yhtään vähempiarvoinen epäilyksinesi. Sinulla on vapaus olla ateisti. Mutta miksi sinun täytyy hyökiä muuten uskovia vastaan? Jos olisit varma aatteistasi,eipä sinun tarvisi muiden ajatusmaailmaa kyseen alaistaa. Olkoot mitä olkoot.🤷♀️
- Anonyymi00005
Anonyymi00003 kirjoitti:
Jumala joka sinut loi, antaa sinun kapinoida. Tehdä virheitä. Olla ateisti. Tämän maailman oikeassa olevat lahkolaiset,ei anna. Et ole yhtään vähempiarvoinen epäilyksinesi. Sinulla on vapaus olla ateisti. Mutta miksi sinun täytyy hyökiä muuten uskovia vastaan? Jos olisit varma aatteistasi,eipä sinun tarvisi muiden ajatusmaailmaa kyseen alaistaa. Olkoot mitä olkoot.🤷♀️
Koska uskovaiset ovat historiassa ja vielä nykyäänkin lainsäädäntöjen avulla yrittäneet vaikuttaa ateistien elämään. Ateismi ei muuten ole aate, se voi olla osa aatejärjestelmää, mutta se ei ole aate itsessään.
Lisäksi uskovaiset "hyökivät" ateisteja vastaan jatkuvasti omissa piireissään. Joten totean siihen että pata ja kattila.
Epämääräistä aukkojen jumalaa ei voida todistaa olemattomaksi. Niin kauan kuin on selittämätöntä, ne joille jumalaan uskominen on tärkeää, löytävät sille jonkin yhä pienemmäksi käyvän ekologisen lokeron. En sitten tiedä, mitä merkitystä sellaiseen uskomisella on.
Tietyn jumalan olemassa olon arviointi on helpompaa. Esim. Raamatun kuvaukset kristinuskon jumalasta ovat niin ristiriitaiset, että jo ne tekevät sen olemassaolon mahdottomaksi.- Anonyymi00006
Jumala loi aika-avaruuden eikä ole sen koommin puuttunut asioiden kulkuun.
- Anonyymi00010
Anonyymi00006 kirjoitti:
Jumala loi aika-avaruuden eikä ole sen koommin puuttunut asioiden kulkuun.
Jep jep, esitit väitteen.
Nyt vaan todisteet pöytään! - Anonyymi00014
Anonyymi00010 kirjoitti:
Jep jep, esitit väitteen.
Nyt vaan todisteet pöytään!Jumalaa ja hänen vaikutustaan ei havaita missään. Se riittää todisteeksi luomisesta.
Anonyymi00014 kirjoitti:
Jumalaa ja hänen vaikutustaan ei havaita missään. Se riittää todisteeksi luomisesta.
Tuskin edes uskova väittäisi tuollaista.
- Anonyymi00007
Jumalan oleminen tulee selväksi esim. luonnossa. Myös uskovien ihmisten elämässä. Sukupolvi sukupolven jälkeen nousee todistamaan: "Minä olen tullut uskoon! Jeesus elää! Hän on ylösnoussut!
- Anonyymi00008
Jeesus on ajatusharha uskovan päässä.
Uskojien lukumäärä ei todista uskomusten todenperäisyydestä yhtään mitään. Uskonnollisella termillä todistaminen ei ole mitään tekemistä todisteiden esittämisen kanssa. Se on parhaimmillaankin pelkkää inttämistä.
Ramavit kirjoitti:
Uskojien lukumäärä ei todista uskomusten todenperäisyydestä yhtään mitään. Uskonnollisella termillä todistaminen ei ole mitään tekemistä todisteiden esittämisen kanssa. Se on parhaimmillaankin pelkkää inttämistä.
"Uskojien lukumäärä ei todista uskomusten todenperäisyydestä yhtään mitään. Uskonnollisella termillä todistaminen ei ole mitään tekemistä todisteiden esittämisen kanssa. Se on parhaimmillaankin pelkkää inttämistä"
Vastaus:
Hengellisiä asioita ei voi, eikä tarvitse todistella maallisilla todisteilla.
"Sillä sana rististä on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat, mutta meille, jotka pelastumme, se on Jumalan voima." 1.Kor.1:18
- Anonyymi00011
Ei se noin helppoa ole. Voit todistaa ainoastaan että et ole havainnut Jumalaa. Mistä kaikkialta olet etsinyt ?
- Anonyymi00013
”Voit todistaa ainoastaan että et ole havainnut Jumalaa.”
Älä jauha paskaa ripulivajakki. Juurihan aloituksessa todistettiin, ettei maapallo ole litteä eikä sen alla ole peruspilareita. Raamatun Jumala itse väittää muuranneensa litteän maan peruspilarit. Kyllä nuo peruspilarit ovat hyvin hyvin explisiittinen omenakori, joka on tyhjä. - Anonyymi00015
Anonyymi00013 kirjoitti:
”Voit todistaa ainoastaan että et ole havainnut Jumalaa.”
Älä jauha paskaa ripulivajakki. Juurihan aloituksessa todistettiin, ettei maapallo ole litteä eikä sen alla ole peruspilareita. Raamatun Jumala itse väittää muuranneensa litteän maan peruspilarit. Kyllä nuo peruspilarit ovat hyvin hyvin explisiittinen omenakori, joka on tyhjä.Tuntematon jumala on luonut maailman. Se ei ole Raamatun jumala.
- Anonyymi00019
Anonyymi00013 kirjoitti:
”Voit todistaa ainoastaan että et ole havainnut Jumalaa.”
Älä jauha paskaa ripulivajakki. Juurihan aloituksessa todistettiin, ettei maapallo ole litteä eikä sen alla ole peruspilareita. Raamatun Jumala itse väittää muuranneensa litteän maan peruspilarit. Kyllä nuo peruspilarit ovat hyvin hyvin explisiittinen omenakori, joka on tyhjä.Menipä pojulla tunteisiin. Kummassa lahkeessa pojun pilari nyt on.
Varma Tieto Anonyymi00013 kirjoitti:
”Voit todistaa ainoastaan että et ole havainnut Jumalaa.”
Älä jauha paskaa ripulivajakki. Juurihan aloituksessa todistettiin, ettei maapallo ole litteä eikä sen alla ole peruspilareita. Raamatun Jumala itse väittää muuranneensa litteän maan peruspilarit. Kyllä nuo peruspilarit ovat hyvin hyvin explisiittinen omenakori, joka on tyhjä."Älä jauha paskaa ripulivajakki. Juurihan aloituksessa todistettiin, ettei maapallo ole litteä eikä sen alla ole peruspilareita."
Vastaus:
Raamattu ei puhukaan mistään maapallosta, vaan maasta. Se on litteä ja sen voit itse tarkistaa katsomalla ikkunasta ulos.
Maa on myös peruspilareiden varassa ja nämä peruspilarit ovat Jumalan sana, mutta niiden näkemiseen tarvitaan hengelliset silmät, jotka on uskovilla, mutta ei ateisteilla.
Mitään ristiriitaa Raamatun kanssa ei siis ole.Anonyymi00015 kirjoitti:
Tuntematon jumala on luonut maailman. Se ei ole Raamatun jumala.
"Tuntematon jumala on luonut maailman. Se ei ole Raamatun jumala."
Niille, jotka eivät tunne Raamatun Jumalaa, Hän on tuntematon, mutta niille, jotka tuntevat Jumalan, se on Raamatun Jumala.
- Anonyymi00012
Tiedätkö mitä olet etsimässä ? Kuinka tunnistat Jumalan ? Valokuva ? Tuntomerkit pituus paino, mies vai nainen, kalju jne .....
"Tiedätkö mitä olet etsimässä ? Kuinka tunnistat Jumalan ? Valokuva ? Tuntomerkit pituus paino, mies vai nainen, kalju jne ..."
Vastaus:
Jumala on Rakkaus. Mistä tunnistat persoonallisen Rakkauden? Valokuva?, pituus, paino, mies vai nainen, kalju jne....
Jumala on Henki ja siksi Hänet tunnistetaan hengellisillä tuntomerkeillä.- Anonyymi00031
Joppa2 kirjoitti:
"Tiedätkö mitä olet etsimässä ? Kuinka tunnistat Jumalan ? Valokuva ? Tuntomerkit pituus paino, mies vai nainen, kalju jne ..."
Vastaus:
Jumala on Rakkaus. Mistä tunnistat persoonallisen Rakkauden? Valokuva?, pituus, paino, mies vai nainen, kalju jne....
Jumala on Henki ja siksi Hänet tunnistetaan hengellisillä tuntomerkeillä.Kuka täällä keskustelussa eniten muistuttaa Jumalaa ?
- Anonyymi00016
https://www.scientificamerican.com/article/seeing-without-eyes1/
https://www.sehen-ohne-augen.de/
Googleta seeing without eyes
Rob Freeman ( Canada )
Ym. Ym.
Ympäri maailmaa. Voit oppia saman.
On ryhmiä jotka opettavat.
Jokainen voi oppia.
Aivojen plastisuus = syy
Ryhmät ovat nykytieteen edellä
Lapsi oppii todella nopeesti
USA Eurooppa Japani
Filippiinit ( special forces )
Kts. Merpati Putin
Vibravision.com
Ym ym
Erikois Taito
Sopii hyvin ateisteille
Laajentaa maailman katsomusta- Anonyymi00017
Vaikuttaa mielenkiintoiselta mutta kuinka auttaa tässä jumalan etsimisessä.
- Anonyymi00018
Ja mitähän tällä yrität todistella? Te teistiset ripulivajakit olette niin ihanan ristiriitaisia keskenään. Tässä sinä tuot esille tieteellistä tietoa siitä, kuinka yleisiä fotoneihin reagoivat proteiinit ovat ja toinen kreationistiripulivajakki on sitä mieltä, että valoon reagoiva proteiini ja elin on mahdoton syntyä ilman taivaallista mielikuvitusolentoa. Ja teillä on tietysti erilaiset ja keskenään ristiriitaiset jumalat.
- Anonyymi00020
Anonyymi00018 kirjoitti:
Ja mitähän tällä yrität todistella? Te teistiset ripulivajakit olette niin ihanan ristiriitaisia keskenään. Tässä sinä tuot esille tieteellistä tietoa siitä, kuinka yleisiä fotoneihin reagoivat proteiinit ovat ja toinen kreationistiripulivajakki on sitä mieltä, että valoon reagoiva proteiini ja elin on mahdoton syntyä ilman taivaallista mielikuvitusolentoa. Ja teillä on tietysti erilaiset ja keskenään ristiriitaiset jumalat.
En ajattele, että Jumalan kokeminen olisi merkki paremmuudesta, terveydestä tai älykkyydestä.
Ihmiset kokevat todellisuutta eri tavoin.
Jotkut kokevat merkityksen hengellisenä, toiset eettisenä vastuuna, tieteellisenä ihmettelynä tai inhimillisenä myötätuntona.
Se, että joku ei koe Jumalaa, ei tarkoita että häneltä puuttuisi jotakin – se tarkoittaa vain, että hän tulkitsee kokemuksensa eri kieltä käyttäen.
Minulle Jumala on nimi sille, minkä koen rakkauden, omantunnon ja tarkoituksen lähteeksi. Ymmärrän täysin, että joku toinen nimeää saman todellisuuden toisin... tai ei nimeä lainkaan.
Ripulivajakki ' - muurin rakentaminen
Ei ole kristillistä
Mutta joku voi kokea sen voimaksi - Anonyymi00021
Anonyymi00020 kirjoitti:
En ajattele, että Jumalan kokeminen olisi merkki paremmuudesta, terveydestä tai älykkyydestä.
Ihmiset kokevat todellisuutta eri tavoin.
Jotkut kokevat merkityksen hengellisenä, toiset eettisenä vastuuna, tieteellisenä ihmettelynä tai inhimillisenä myötätuntona.
Se, että joku ei koe Jumalaa, ei tarkoita että häneltä puuttuisi jotakin – se tarkoittaa vain, että hän tulkitsee kokemuksensa eri kieltä käyttäen.
Minulle Jumala on nimi sille, minkä koen rakkauden, omantunnon ja tarkoituksen lähteeksi. Ymmärrän täysin, että joku toinen nimeää saman todellisuuden toisin... tai ei nimeä lainkaan.
Ripulivajakki ' - muurin rakentaminen
Ei ole kristillistä
Mutta joku voi kokea sen voimaksiEn ajattele, että Jumalan kokeminen tekisi ihmisestä parempaa tai järkevämpää.
Se on vain yksi tapa kokea todellisuutta, ei mittari ihmisarvolle. - Anonyymi00022
Anonyymi00021 kirjoitti:
En ajattele, että Jumalan kokeminen tekisi ihmisestä parempaa tai järkevämpää.
Se on vain yksi tapa kokea todellisuutta, ei mittari ihmisarvolle.Ei "jumalan kokeminen" ole tapa kokea todellisuutta, koska jumalat eivät ole todellisuutta.
- Anonyymi00023
Anonyymi00022 kirjoitti:
Ei "jumalan kokeminen" ole tapa kokea todellisuutta, koska jumalat eivät ole todellisuutta.
Joihinkin todellisuuksiin kuuluu jumala.
Anonyymi00018 kirjoitti:
Ja mitähän tällä yrität todistella? Te teistiset ripulivajakit olette niin ihanan ristiriitaisia keskenään. Tässä sinä tuot esille tieteellistä tietoa siitä, kuinka yleisiä fotoneihin reagoivat proteiinit ovat ja toinen kreationistiripulivajakki on sitä mieltä, että valoon reagoiva proteiini ja elin on mahdoton syntyä ilman taivaallista mielikuvitusolentoa. Ja teillä on tietysti erilaiset ja keskenään ristiriitaiset jumalat.
"Tässä sinä tuot esille tieteellistä tietoa siitä, kuinka yleisiä fotoneihin reagoivat proteiinit ovat "
Vastaus:
Hengellisiä asioita ei voida tutkia eikä pidä tutkia maallisilla käsitteillä. Jumalaa ei todistella millään fotoneilla eikä proteiineilla, vaan henkilökohtaisella suhteella Häneen.
"ja siitä me puhumme, emme inhimillisen viisauden opettamilla sanoilla, vaan Hengen opettamilla, selittäen hengelliset hengellisesti.
Mutta luonnollinen ihminen ei ota vastaan sitä, mikä Jumalan Hengen on, sillä se on hänelle hullutus, eikä hän voi sitä ymmärtää, koska se on tutkisteltava hengellisesti." 1.Kor.2:13-14 j
"Jumalan olenattomuus on yhtä helppo todistaa kuin tyhjä omenakori"
Vastaus:
Mitään omenakoria ei olisi edes olemassa ilman Jumalaa!
Maailmankaikkeudesta ei löydy ainoatakaan asiaa tai esinettä, joka ei todistaisi Jumalasta! Halleluja! Ylistys Jumalalle!- Anonyymi00025
Kolminkertainen hurraa parhaalle jumalalle Allahille!
- Anonyymi00026
Kaikki todistaa Jumalasta eikä mikään todista häntä vastaan.
- Anonyymi00027
Jumala ei heilu muurauslasta kädessä, Hän luo luonnonlait, jotka rakentavat itse universumeja. Mitä pitemälle tiede kehittyy, sen selvemmin alkaa superyliälyn suunnittelu paljastua. Järjettömät ateistien itkuiset ja epätoivoiset yritykset vain vahvistavat omaa hölmöyttänne. Ettekö todella näe, mihin suuntaan täysjärkiset ovat menossa.? Tollot jäivät pysäkille juna meni jo.
- Anonyymi00029
Ateistit ovat pudonneet junasta aikoja sitten!
- Anonyymi00030
Jumala todistaa itse itsensä olemattomaksi.
Vai mitä Jumala?
Ei vastausta. Asia siis todistettu.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1825107Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813656SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun233069SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt612697Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers72665SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412316Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1032253Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292117Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan752095Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922059