paljonko maanviljeliä tienaa vuodessa?

paljonko maanviljeliän palkka on yleensä vuodessa?
kiitos!
38247
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat
  • 500 000 vuodessa,ei paha ja sitten kaikki menot -25 alv

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    500 000 vuodessa,ei paha ja sitten kaikki menot -25 alv

    Siinäpä vasta TYPRÄ. Vastaus, olet paha

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Siinäpä vasta TYPRÄ. Vastaus, olet paha

    Mitähän tuo outo "typrä" tarkoittaa? Jotain persukieltä?

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Mitähän tuo outo "typrä" tarkoittaa? Jotain persukieltä?

    Minäpä autan täältä sivusta. Siinä sanassa on kirjoitusvirhe ja kommentoija tarkoitti sanaa "typerä".

    Jos lukutaito on vähän heikompi, kirjoitusvirheet voivat vakavasti häiritä ymmärtämistä. Olet varmasti jossakin muussa asiassa taas sitten keskimääräistä parempi.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    500 000 vuodessa,ei paha ja sitten kaikki menot -25 alv

    Tuo taitaa olla sitä vihavasemmistolaista talousosaamista? Unohdit laskea velat tuloiksi…

    Äänestä

eu tukia semmoiset 6 nron summa jos jotain peltoa on, se riittää..

Äänestä

Hyvä kysymys, Viljelijöitä on kovin erilaisia! Miten määritellään tienaaminen?
Kuulluuko tilan hankintaan moottirikelkat, veneet?
Kyllä vilejelijä ja hänen vaimonsa pääsee hyvin yli keskipalkan ansioihin!
Maatilalla vaan nää investoinnit ja omat jutut menee vähän sekaisin.
Meillä Suomessa on heikosti toimeentulevia tilallisia ja ihan öky tilallisia ja kaikkee siltä väliltä!

Äänestä
  • nuo mv ihmiset kun maksattaa kaiken "yrityksen piiriin" mönkiät,talon sähköt,kesämökit,autot yms.
    normi kansalainen ei saa apustuksia sitten mistään ja tulot 25 000€ / vuosi..
    ei kannata kadehtia normi duunaria.

    Äänestä

  • Totta kai hankitaan kaikki pelit lapsillekin mitkä kelpaavat vähennyksiin.

    2Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    nuo mv ihmiset kun maksattaa kaiken "yrityksen piiriin" mönkiät,talon sähköt,kesämökit,autot yms.
    normi kansalainen ei saa apustuksia sitten mistään ja tulot 25 000€ / vuosi..
    ei kannata kadehtia normi duunaria.

    Tässä on taas yksi joka ei ymmärrä mitä vähennykset tarkoittaa yrityksessä. Ei ne mönkkärit ilmaisia ole, kyllä ne pitää maksaa.

    Äänestä

  • Kukaanhan ei halua maksaa veroa, joten luvut näyttää pienemmiltä kuin ne on!
    On erittäin hyvin toimeentulevia tiloja joissa on palkka noin 2500€ luokkaa/Isäntä ja emäntä, mutta sillä palkalla ei tarvitse edes ruokaa tai kaljaa ostaa. Ei uutta telkkari, ei tietokonetta, ei autoa..
    Ne kaikki menot menee tilan menoihin! Jopa vaatteet tietenkin! Asuminen tottakai!

    Onko se silloin hyvä palkka jos mitään ei tarvisi itse ostaa? No ei tietenkään. Onhan tuo ihan alipalkka!

    Keskikokoinen tila tahkoaa noin 5000€ hilloo/kk pitäjilleen ja siellä elät ilman menoja!
    Vuodessa tulo on noin 60000€ "verotieto"

    Äänestä

  • Ikävää vaan on että kaikki nää viljelijät ei käyttä rahojaan niin kuin pitäsi, että tilalla eläminen olisi ilmaista ja sen päälle tulisi palkka! Ei se noin ole kaikille!
    Kokoomus on ajanut 500 tilan politiikkaa viimevuosituhannesta asti, pikku hiljaa karsien pois pieniä isommille. Sama touhu jatkuu edelleen!

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Tässä on taas yksi joka ei ymmärrä mitä vähennykset tarkoittaa yrityksessä. Ei ne mönkkärit ilmaisia ole, kyllä ne pitää maksaa.

    joo se mutta..-25 pros vähennys joka kulusta....onko etua onko?

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    joo se mutta..-25 pros vähennys joka kulusta....onko etua onko?

    Tämä 25.5% vähennys koskee kaikkia Y-tunnuksen omaavia ALV-velvollisia, kaikista yritystoimintaan liittyvistä hankinnoista, ihan samalla tavalla myös kaikkea myyntiä tai konetuloja.
    Vähänkään suuremmalla tilalla pitää olla yksityistalouteen oma sähkömittari, jos talossa on öljylämmitys, siihen käytetystä öljystä pitää olla erillinen kuitti joka ei kelpaa verotukseen.

    Mönkijät eivät ole kelvanneet verotukseen 20 vuoteen kuin poikkeustapauksissa ja ennen sitäkin piti olla uskottava selvitys siitä mihin sitä tarvitaan. Sama tilanne myös pakettiauton tai maasturin kanssa, jos on vähennetty verotuksessa, jokaisesta kilometristä pitää olla ajopäiväkirja, omat ajot eivät ole vähennyskelpoisia ja niistä maksetaan kilometriperusteinen korvaus.

    Äänestä

Riippuu mitä viljelet ja kuinka paljon. Tuet sun on käytettävä kaluston uusimiseen ymv.

Äänestä

Odotas kun tulee mercosur voimaan. Silloin alkaa härkäpapuja kasvattavan maanviljelijän rahapussi ropisemaan!

Äänestä

Maatalous ei kannata, mutta pikku hiljaa rikastun ilman palkkaakin.

Äänestä
  • Lopeta syöminen!

    Äänestä

Esittämällä työajaksi koko päivittäisen hereilläoloajan saa palkan näyttämään pieneltä työssä kuin työssä.

Äänestä

uuninpankolta terve.kohta nyyholollantia a käyttelen notta ei kylemene.
miten vuokrayksiössä kulkee?

Äänestä

Onko persut kateellisia jo maanviljelijöillekkin! Niin tietysti!

Äänestä
  • Vassarit on.

    Äänestä

  • Miksi vihavassarit haluavat lopettaa maanviljelyn Suomessa?

    Äänestä

50 000 - 500 000€ on viljelijöiden tulot!

Äänestä
  • Tienatkoot mitä vain, mutta tuo ainainen valitus " ei tästä mitään jää" vi...taa. Eräs tuttu viljelijä osti uuden puimurin, maksoi ilmeisesti 200-300 000€. Pari vuotta meni, alkoi lopettelemaa toimintaa, vuokrasi maitaan ja myi puimurin. Maksoikohan myynnistä veroja, olihan tuosta tehty vähennyksiäkin. Lisäksi 4 traktoria, mönkijöitä, äkeitä, kylvökoneita, halkomakoneita ym. Myytävää piisaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Tienatkoot mitä vain, mutta tuo ainainen valitus " ei tästä mitään jää" vi...taa. Eräs tuttu viljelijä osti uuden puimurin, maksoi ilmeisesti 200-300 000€. Pari vuotta meni, alkoi lopettelemaa toimintaa, vuokrasi maitaan ja myi puimurin. Maksoikohan myynnistä veroja, olihan tuosta tehty vähennyksiäkin. Lisäksi 4 traktoria, mönkijöitä, äkeitä, kylvökoneita, halkomakoneita ym. Myytävää piisaa.

    No mene ostamaan äläkä valita.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Tienatkoot mitä vain, mutta tuo ainainen valitus " ei tästä mitään jää" vi...taa. Eräs tuttu viljelijä osti uuden puimurin, maksoi ilmeisesti 200-300 000€. Pari vuotta meni, alkoi lopettelemaa toimintaa, vuokrasi maitaan ja myi puimurin. Maksoikohan myynnistä veroja, olihan tuosta tehty vähennyksiäkin. Lisäksi 4 traktoria, mönkijöitä, äkeitä, kylvökoneita, halkomakoneita ym. Myytävää piisaa.

    Miksi lopetti?
    Kyllä myytävää piisaa monellakin tilalla. Myynti tapahtuu siten että ensin maksetaan myydystä omaisuudesta ALV 25.5%, lopusta verot tuloveroprosentin mukaan. Eli ei koko summaa itselle saa.
    Pimeänä myynti ei ole mahdollista, koska kukaan tai mikään liike ei osta mitään ilman kuittia, eikä vähennettävää arvonlisäveroa.
    Tästä syystä joillakin tiloilla seisoo esimerkiksi turhia traktoreita pihalla, niitä ei kannata myydä jos on vähänkään tarvetta koska myyntihinnasta menee veroihin vähintään puolet.

    Äänestä

ei tarvi mitää kun ruoka on ilmasta ja polttopuut kaivovesi ja aurinkosähkö

Äänestä

Ei ne hyvin tienaa!

Äänestä

joo huonosti tienataan t.2 kpl mersun omistava ja 3 newhollandia omaava mv

Äänestä

Viljeliää ei taida tuntea kukaan?
Viljelijöitä kylla.

Opetteke suomea, natsi

Äänestä
  • Eikö vihanatsi ole kuullut murteista?

    Äänestä

Köyhiä ovat kuin kirkonrotat ainakin jos joku mainitsee tuet

Äänestä

Tukijullit ovat sosiaalipummeja. Ne loisivat muiden siivellä.

Äänestä

Näin talvella maajusseilla ei ole oikein tekemistä joillain on toki lehmiä yms mutta niissä on automatiot ja lomittjat ettei enää tarvitse aamulla herätä joten voi viettää Lomaa

Äänestä

Ketjun perusteella ei voi kuin ihemetellä että mihin on kadonnyt järki ihmisten päästä.
No jatkakaa toisten kadehtimista ja sosialista rahan hakemista.

Äänestä

Tunnen muutamia Maajusseja he eivät todellakaan ole köyhiä ja heitä ei saa kritisoida aina tulee ne vastaukset Mitä syöt varmuusvarastot yms

Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

paljonko maanviljeliän palkka on yleensä vuodessa?
kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu