Kaamea uIina ja räkätys työttömyydestä, ikään kuin se olisi yksin Orpon hallituksen syytä.
Populistista, mieIipuoIisista ja ideoIogisista syistä jätettiin tietyt olennaiset asiat kertomatta, jotta hallitusvastainen propaganda olisi mahdollisimman puhdasta pahuutta.
1. Oppositio ei mainitse sanallakaan, että työllisyys on noussut vuoden sisään yli 25000 työllisellä. Siitä on matkaa sataantuhanteen, mutta työllisyystoimet kuitenkin vaikuttaa, mikä on pääasia.
2. Oppositio vaikenee työttömyysasteen nousun pääsyystä, eli kasvaneesta sosiaalitukiperäisestä maahanmuutosta. Se vaikenee myös siitä, että työttömyys lähti nousuun jo 2022, eikä vasta hallituksen vaihtumisen jälkeen, kuten jatkuvasti annetaan valheellisesti ymmärtää.
3. Oppositio ei myöskään puhu siitä, että työttömyysasteeseen vaikuttaa myös tilastoissa tapahtuvat muutokset, joita aiheuttaa mm. siirtyminen laskennallisen kategorian ulkopuolelta työttömäksi työnhakijaksi. Näinhän hallituksen toimet on vaikuttaneetkin, ja hyvä niin, että todellista tilannetta saatiin kaivettua esiin. Nyt ei enää loisita pusikoissa piileskellen Sanna Suuren kuvaa nuoIeskeIIen, vaan haetaan niitä töitä.
4. Oppositio vaikenee myös siitä, että työmarkkinauudistusten vaikutus näkyy täyspainoisesti muutaman vuoden kuluttua. Sen sijaan oppositio antaa ymmärtää, että niiden pitäisi näkyä heti ja jos ei näy, niin on huono hallitus.
Tällaiselle petosporukalle sitten pitäisi antaa mandaatti hoitaa meidän asioitamme? Ei kiitos! Ei nyt, ei huomenna, ei koskaan enää.
☝️🙄
Opposhitio ruoski hallitusta
4
139
Vastaukset 4
- Anonyymi00001
Työpaikkoja todellakin on alkanut tulla lisää.
- Anonyymi00003
Orpon hallituksen syytähän se on että työttömyys ja konkurssit kasvavat, ei siinä ole mitään epäselvää. Työllisyysaste lähti laskemaan kesällä 2023 kun nykyhallituksen ohjelma julkaistiin, kuluttajat,joista suurin ryhmä ovat palkansaajat, menivät varovaisiksi ja kysyntä alkoi hiipumaan. Työvoiman tarjonta on todellakin lisääntynyt lähinnä ukrianasta tulleen pakolaisvirrn takia, mutta sitä huolimatta työllisten määrä on selkeästi pienempi kuin esim kesäkuussa 2023, siitä mainitsemastasi työllistn lisäyksestä.
Joten takamatka hallituksella on edelleenkin lähes 200 000 juurikin siitä syystä että omilla typerillä työmarkkinaheikennyksillään aiheuttivat 100 000 uutta työtöntä ja toden totta lopulliset tulokset eivät vielä näy, koska työttömyys näyttää olevan edelleen kasvussa.
Hallitus on siis talous-ja työllisyysplitiikasan epäonnistunut totaalisesti. - Anonyymi00004
Ilmaisrahan kiristystä joutavilta tapatyötönmyymälävarkailta ym kommunisti loisijoilta pitäisi vielä lisätä, muuten olemme hallituksen toimintaan erittäin tyytyväisiä!
- Anonyymi00005
Kaameaa ulinaa ja räkätystä täällä pitää ainoastaan sinä. Ota nyt jo ne persulasit pois silmiltäsi että näet millaiseen tuhojen aaltoon puolueesi on koko Suomen ja suomalaiset saattanut vain kahdessa vuodessa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1731606Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2581131Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.179779- 43711
Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah210705Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen63675- 48640
- 40586
Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi50583Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on68550- 63543
Yt:t kunnassa päättyi
Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul61536- 32521
Tulisitpa käymään joskus vielä
Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd23489Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal169486- 26472
- 69461
Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi
Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.26460- 6453
Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma22425
