Hoitajamitoitus

Anonyymi-ap

Heippa.
Katselin aamu tv:ssä taasen, kun oäläs potilas tuoliin kuollut ja kuristuneena epäillään. Sehän on normaalitapauksessa, jos lääkäri antanut luvan liikkumisen rajoittamiseksi, ei hoitaja ehdi 10 potilasta hoitajan.kyllä pää sekaisin, mutta useimmilla jalat toimii. Kyllä hoivakodin johto kantaa vastuun, eli oliko lupa sitoa. Kun se on niin v...tun tarkkaa saako lainoja edes nostaa, ei saa ellei ole lekuri lupaa. Kyllä karmeeta ajatella hoitajia, parhaansa yrittävät ja paskaa tulee niskaan vaan. Tässäkin tapauksessa jos omaiset moittii, niin palkattu hoitaja 24 tuntia vierelle, kyllä rahalla selviää. Orpohsn ja Markn nää hienot sote piirit ja vanhustenhoidon loi. Kaikkien kannattaisi katsoa eduskuntaan, ja omaishoitajat tietää millaista se on jo yhden joidettavan kanssa, riippuen sairaudesta. Kaikki Kiitos ja kunnia hoitajille.
Sairaanhoitaja vuosimallia valmistunut 92. Kiitos

11

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kuristuminen johtunee väärästä sidontatavasta. Hoidettavalla on käytössään, mikäli on kävelykyvytön mutta ei ymmärrä sitä itse vaan yrittää nousta ylös pyörätuolista seurauksineen, tukipuku jossa on este haarovälissä ettei hoidettava pääse luisumaan alaspäin, ja vyötäisten kohdalla samaan kokonaisuuteen kuuluva liina joka estää hoidettavaa retkahtamasta eteenpäin. Kuristumistapauksessa on ilmeisesti toimittu täysin vääränlaisella tukitekniikalla. Ovat ilmeisesti käyttäneet jotain vyötä.

      • Anonyymi00003

        Jos mamu olis kuristunut tuoliin heti olis löytynyt lisää rahaa. Viime vuonna yli miljardi mamuihin niin eihän vanhuksille anneta rahaa. Mustat pirut tärkeimpiä.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Jos mamu olis kuristunut tuoliin heti olis löytynyt lisää rahaa. Viime vuonna yli miljardi mamuihin niin eihän vanhuksille anneta rahaa. Mustat pirut tärkeimpiä.

        Voisitko hakea apua ongelmaasi. Yöäk.


      • Anonyymi00010

        Miks eduskunnassa ei ole edustaja mitoitusta tehty siellä olis paljon jotka joutaa pihalle. Mutta tätä sakkia suoellaan samoin kuin mamuja suojellaan. Tyhjää sakkia.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Jos mamu olis kuristunut tuoliin heti olis löytynyt lisää rahaa. Viime vuonna yli miljardi mamuihin niin eihän vanhuksille anneta rahaa. Mustat pirut tärkeimpiä.

        Matuille ekana terveyskeskuksien, hammashoitajien ym ajat, hoidetaan hivit, syövät ja syyhyt. Koulutetaan, annetaan varat matkustaa pakomaihinsa ja sillä välin kun poissa maksetaan kalliit vuokrat sähkölaskuineen nii kuin muutenkin asuessaan.
        Ilmaiset kuntosali ja uimahalli vuorot missä ei huolehdi pesuista vaan lompsivat pesemättä altaaseen.
        Maksusitoumuksilla vaatteet, kengät, puhelin, pyörät ja muut tavarat.
        Miljardeja joka vuosi miljoonan elättämisen kuluina.
        Mutta vanhus joka tehnyt raskaita töitä ja maksaneet veroja, kouluttanut omilla varoilla lapset ja koulukirjat, lukukausimaksut ja kouluruokailun, ostaneet ruuat, vaatteet omista palkoista ei minkään arvoisen hoidon arvoinen.


    • Anonyymi00002

      Jos aloittaja on sairaanhoitaja, en totisesti haluaisi joutua hoidettavakseen. Jos laskutaitonsa on samaa luokkaa kuin kirjoituksensa, voisi lääkitys olla mitä tahansa ja milloin tahansa.

    • Anonyymi00004

      Niin onko ollut hoitajia tarpeeksi??? Mutta myös miten sudottu!!? Mutta on tutkinnanpaikka!

    • Anonyymi00006

      Näin se hoitajista säästäminen näkyy!

    • Anonyymi00008

      Varmasti hoitajamitoitus on tärkeää. Se on tottakai valtion päättäjien ja myös hoivakotien johdon ja omistajien vastuulla. He ovat viimekädessä kaikista vahingoista vastuussa Jumalan edessä. Sitä johtajan vastuu nimen omaan tarkoittaa.

      Kyllä pieni tehokas ja hyväntahtoisista koostuva ryhmä hyvällä esimiehellä saa aina valtavan paljon hyvää aikaiseksi jopa hoivakodissa. Kaikilla on vastuu ja mahdollisuus toimia oikein, rakkaudella, kunnioittavasti ja hyvällä asenteella.

      Vanhus ikään kuin muuttuu lopulta lapseksi jälleen. Hän ei enää selviä yksin. Hän tarvitsee huolenpitoa, syöttämistä, vaippojen vaihtoa, kylvettämistä, mutta ennen kaikkea kunnioittavaa suhtautumista, hellyyttä ja sydämen lämpöä. Jokaisen olisi ajateltava, miten itseään haluaisi kohdeltavan, niin tulee sitten kohdella muitakin kaikissa elämän tilanteissa ja vaiheissa.

      Eihän lastenkaan sallita kärsivän tai kohdeltavan huonosti tai rikollisesti, ei siis vanhustenkaan ihan samalla logiikalla pitäisi sallia kokevan mitään epäasiallista kohtelua.

      Aika yksinkertaista ja loogista loppupeleissä. Koodilauseena tälläiselle arvokkaalle kohtelulle tässä tapauksessa voisi antaa vaikka. "Vanhukset ovat lopulta ikään kuin lapsia jälleen ja meidän on huolehdittava heistä yhtä hyvin kuin lapsistakin huolehditaan." Tästä se lähtee. Voimia ja kaikkea hyvää!

    • Anonyymi00009

      Niin Kyllä tässä on tämä hoitajien riittämätyömyys!! Tämä on ollu näkyvissä!! Rahaa ei riitä kuin mihin??? Sinne vanhusten tementtia osastolle Juuso kattelee?? Mitä on oikeesti yöt ja päivät siellä??

    • Anonyymi00012

      Hallitus alensi hoitajamitoitusta.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1374
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      51
      1309
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      105
      1095
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      119
      1035
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      62
      666
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      154
      627
    7. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      562
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      538
    9. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      505
    10. Valehtelu

      Oletko valehdellut kaivatullesi?
      Ikävä
      71
      483
    Aihe