Tuntematon jumala on evolutiivisesti kehittynyt pronssikautinen vuohipaimenjumala. Siitä on riisuttu pois väitteet, jotka ovat osoittautuneet ristiriitaisiksi havaitun todellisuuden kanssa. Jos jumala olisi tieteellinen teoria, se olisi hylätty jo aikoja sitten, vähän niin kuin flogistonteoria. Tuntematon jumala on kuin pelin myrä, joka itsepintaisesti nostaa päätään tiedon aukosta.
Tuntemattomalle jumalalle on erittäin simppeli vastaväite. Mikään todellisuuden havainto tai metafyysinen systeemi ei tarvitse jumalia selittäjäksi. Nyt olisi teisteillä hyvä mahdollisuus tuoda esille jokin havainto, jonka ainoaksi selitykseksi kelpaa [tuntematon] jumala. Syön hatullisen paskaa, jos tällainen havainto löytyy.
PS. Se, ettet sinä ymmärrä asiaa, ei vielä tee jumalasta relevanttia selitysmallia eli älä yritä tarjota selitykseksi esimerkiksi maailmaa, big bangia, solua, DNA:ta tai abiogeneesia.
Tiivis vastaväite tuntemattoman jumalan kumoamiseksi
7
150
Vastaukset
- Anonyymi00001
>>Nyt olisi teisteillä hyvä mahdollisuus tuoda esille jokin havainto, jonka ainoaksi selitykseksi kelpaa [tuntematon] jumala.
Jos teistisestä ripulivajakista tuntuu, että tässä on onus probandi siirretty vastapuolelle, niin jumalan tilalle voi laittaa tontun.
Tarvitseeko todistaa, ettei mikään todellisuuden havainto tai metafyysinen systeemi vaadi saunatonttua selitykseksi? Ei tietenkään vaan tonttuin uskovan pitää todistaa, että jokin ilmiö edellyttää tonttua.
”Mitään ei olisi olemassa ilman Tonttua”, ”aika-avaruus ei olisi syntynyt ilman Tonttua” ja ”monimutkainen solu ei olisi mahdollista ilman Tonttua” on ihan yhtä lujasti todistettu kuin ”Mitään ei olisi olemassa ilman Jumalaa”, ”aika-avaruus ei olisi syntynyt ilman Jumalaa” ja ”monimutkainen solu ei olisi mahdollista ilman Jumalaa”.- Anonyymi00003
Tuntematon jumala on mahdollinen, mutta niin on myös tuntematon tonttu.
- Anonyymi00002
Universumin aika-avaruus on luotu
- Anonyymi00004
Okei. Tuntematon jumala on yhtä huonosti perusteltu kuin tuntematon tonttu.
Oletko nyt tyytyväinen?
Karkoitat hihhulit pois pätevillä argumenteilla. - Anonyymi00005
Tuntemattoman jumalan esivanhempi lienee TAO. Laotzen mukaan muuttumaton, ikuinen tao on kaikkien määritelmien ulkopuolella.
- Anonyymi00006
Pihallani oleva kivi on Jumala. Se on suurempi Jumala kuin kaikki muut Jumalat yhteensä. Jos joku väittää muuta, syyllistyy herjaukseen. Vai syyllistyykö? Näin ainakin hihhulit väittävät usein jos heidän omasta uskostaan väittelee.
- Anonyymi00007
Lakkasin uskomasta tuntemattomaan tonttuun tämän ketjun luettuani.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell422237Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.511812Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1331739Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041366Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,541090Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.761018- 62959
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54847Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd102821Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.269812