Kun elelee ja vittuiIee palkansaajilta varastamillaan rahoilla.
Ei vaan ole rehellisestä palkansaajasta tuollaiseen moukkamaisuuteen.
Ja vielä pitää nuo kiittämättömät elättää.
Ei vaan ole rehellisestä palkansaajasta tuollaiseen moukkamaisuuteen.
Ja vielä pitää nuo kiittämättömät elättää.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Mita mita mita sina sanoa.
Työeläke on omalla työllä ansaittua rahaa. Kun olet vajaat 50 vuotta tehnyt raskasta työtä, tule sitten valittamaan, nulikka.
Älä viitsi persuilla. Käytännössä työeläkeloisinta rahoitetaan varastamalla työntekijän palkkasummasta keskimäärin 1/4 työeläkeloisille.
Se on siis rikos.
Perustuslaki takaa omaisuudensuojan, mutta jostain syystä tämän rikoksen nimeltään työeläkeloisinta on sallittu jatkua.
Suomi oikeusvaltio? Heh.
Sinä maksat sitä eläkemaksua siksi, että sitten vanhuksena (kun et töihin enää pysty) saisit kohtuullisen toimeentulon. Itsellensä jokainen sitä maksua maksaa.
Ei valtio eikä kukaan muukaan elätä työeläkeläisiä . Orpopurra haluaisi kovin työeläke rahat valtiolle , jotta voisi ne hyvin tuhlata eliitin eduksi .
Kukaan muukaan?
Miksi palkkasummastani varastetaan joka kuukausi noin 1000 euroa työeläkeloisintaan?
Työeläkeloiset ovat minulle velkaa esimerkiksi työpanoksena tuon verran joka kuukausi. Lasketaan vaikka 25 euron tuntipalkalla, jolloin se tarkoittaa 40 tunnin työtä joka kuukausi.
Ilmoittautukaan aamulla klo 8.00 toimistollani, niin jaan teille työtehtävät.
Onpa sinulla mahtavat tulot, jos noin paljon eläkemaksua maksat. Itsellesi sinä sitä kuitenkin maksat.
Olet tottunut hyvään toimeentuloon, joten vaikea sinun olisi elää alle tonnin eläkkeellä. Tulet mielelläsi nostamaan työeläkettä sitten aikanaan. Silloin olet tyytyväinen, että maksoit.
Mahtavat ja mahtavat. Hieman keskipalkka suurempi, ja käteen jäisi joka kuukausi noin tuhat euroa enemmän, jos työeläkeloiset eivät varastaisi rahojani.
Miksi varastat minulta?
Voit itse vanhana sitten kieltäytyä työeläkkeen nostamisesta.
Etkö meinaa itse mennä ollenkaan eläkkeelle? Eikö ole ihan normaali jatkumo työelämälle?
Hän on varmaan suunnitellut tekevänsä itsarin siinä vaiheessa. Voi kuitenkin olla ettei pystykään, vaan jää nostamaan eläkettä.
Tuo on törkein mahdollinen rikollisuuden muoto.
Mustalaiset
Työnantajat maksavat muiden
Niillä melkein aina ikuiset työkyvyttömyyseläkkeet
Heh, toisin kuin katkeruudessa piehtaroivan laitaoikeistolaisen aloittajan, minun työeläkemaksut on maksaneet pääosin ulkomaalaiset yritykset kun olen niiden palkoilla ollut töissä.
Eli olen tuonut rahaa suomalaisten työeläkeyhtiöiden tileille, sitä joilla minun ja katkeruudessa piehtaroivan ääriokeistolaisen räyhääjän eläkkeet maksetaan.
Revi siitä, sinä joka loisit minun Suomeen tienaamilla eläkemaksuilla.
Kenenkään palkansaajan ei pidä piehtaroida omassa erinomaisuudessaan. Työnantaja maksaa 100 prosenttia työntekijän aiheuttamista kustannuksista.
Varmaan tuoreempiakin tilastoja on, mutta esimerkiksi
https://insinoori-lehti.fi/artikkelit/kilpailukyky-ei-jaa-tyovoimakustannuksista-kiinni/
"...vuonna 2022 työvoimakustannukset työtuntia kohden mitattuna oli Suomessa 35,9 euroa. Saksassa ja Ruotsissa vastaavat luvut olivat noin 40 euroa. Euroopan unioniin tai euroalueeseen verrattuna Suomen taso oli vain lievästi korkeampi."
Suomessa palkkojen sivukulujen osuus työvoimakustannuksista oli noin 18 %, kun Ruotsissa ne olivat yli 30 prosenttia. Saksassa vastaava luku oli yli 23 prosenttia."
Noihin palkkojen sivukuluihin kuuluvat juurikin nämä pakolliset vakuutusmaksut. Miksi Suomessa osuus on "vain" 18 prosenttia? No sen takia, että se on työantajan palkkasummasta ennen bruttopalkkaa tilittämä osuus. Loppuosa peritään puolestaan bruttopalkasta.
Melkoinen himmelihän tuo kokonaisuus on. Siinä saa byrokraatit poikineen leivän pöytään.
Kiitos, olipa asiallinen ja asiantunteva kommnetti. Pahoittelen tuota provosoitumistani ja vastaustani aloittajalle. Yritän välttää vastakkainasettelun lisäämistä osaltani.
Maanviljelijöiden eläkkeistä huolehtii valtio enimmäkseen
Aikamoinen sillisalaatti tuo Suomen eläkejärjestelmä on. Jotenkin aikojen saatossa muodostunut nykyiseksi, ja nyt ei tunnu kukaan uskaltavan siihen koskea.
Ne ovat "yksityisyrittäjiä"
Et siis meinaa elää eläkeikään asti.
kansallinen älykkyyden puute vaivaa jo kansallista talouttakin aika pahasri.
Työeläkeläinen ei ole loinen!