Jalkojemme alla lepää huima aarre

Anonyymi-ap

”Oli omissa käsissämme”
Suomi on mineraalien suurvalta Euroopassa, mutta poikkeukselliset mineraalivarantomme eivät tuota meille rikkauksia kuten öljy Norjalle. Selvitimme, mikä kaikki on mennyt jo pieleen – ja mitä nyt pitäisi ehdottomasti tehdä. Alan huippuasiantuntijat puhuvat suoraan.

Louhimattoman malmin kokonaisarvoksi on arvioitu jopa 270 miljardia euroa. Vertailun vuoksi Suomen valtion vuoden 2025 budjetti on 88,8 miljardia euroa.

Punavihreä politiikka taas sotki hyödyntämistä, tämänkin alan vastustajat. Maita ja mantuja riittää kaivoksillekkin. Kaivostuotteita käytetään niin moneen -naman lävistykseenkin joka punavihreillä muotiasioita tunnistaa toisia.

2

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Samat ydinvoiman vastustajat, nyt turpeen vastustajat, kun ydinvoima kelpaakin.
      Vihreät ei salli pujunkisoojen poimntaa pääsiäisen aikaan trulleille pajun oksiin.
      Kuulemme luonto kärsii.

    • Miten se punavihreä politiikka voi sotkea mitään, kun vallassa on nyt oikeisto ja soin ihan laitaoikeisto. Samantyyppinen oikeisto oli vallassa myös 2010-luvulla Sipilän hallituksessa. Mikä tätä oikeistoa pidättelee niissä asioissa, joista kerrot?

      Uusi kaivoslaki tuli voimaan vuonna 2023. Eduskunnassa laki meni muistaakseni sukkana läpi eli mikään puolue ei vastustanut sitä. Siitä saatiin kaiketi valikokuntakäsittelyssä muovattua sellainen kokonaisuus, joka tyydytti kaikkia puolueita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      350
      4057
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3620
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      7
      2345
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1724
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1688
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1369
    7. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      7
      1258
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      118
      1068
    9. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      1010
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      895
    Aihe