Liberia, vain musta saa kansalaisuuden

Liberian perustuslaissa määritellään vain mustan ihonvärin omaava voi saada kansalaisuuden. Eikö tämä ole rasismia?
25203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

- MIKSI - SDP ja ViherVasemmisto - Ei Tuomitse Liberiaa - RASISMISTA - ?

- Vai onko - SDP ja ViherVasemmisto -SITTENKIN- itse - RASISTEJA - ?

Äänestä
  • Mitäs Törnävälle muuten?

    Äänestä

  • SDP on suomalaisvastainen puolue

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    SDP on suomalaisvastainen puolue

    Todellakin. Koko oppositio on suomalaisvastainen .

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    SDP on suomalaisvastainen puolue

    Hei persu, palstan aihe on Liberia. Mutta eihän persu sitä öyhötykseltään käsitä.

    Äänestä

Harvoin näkee patamustaa ihoa. Miten he tuon ihonvärin määrittelevät? Riittääkö pari viikkoa Kanarialla?

Äänestä
  • Pitää olla "afrikkalaisperäinen"

    Äänestä

  • Pantonen värikartan avulla.

    Äänestä

Huijauskeskus kehitysmaassa: työllisyyttä.

Äänestä

Ne tietää, että papereihin voi kirjoittaa mitä tahansa.

Äänestä

Iran vahingoittaa tarkoituksella mielen­osoittajien silmiä

Miksi vihervasemmisto ei tuomitse tapahtunutta?

Äänestä
  • Et sitten lue uutisia taikka et käsitä lukemaasi.

    Äänestä

Liberia perustettiin vapautetuille orjille. Helpompi kai Liberiaan Suomen verotusta pakoon muuttavan persun on käydä muutaman kerran solariumissa kuin todistaa olleensa orjana?

Äänestä

Liberia ei edes ole mikään valtio. Se on maa-alue jota hallitsee rosvoklaani. Se alue elää täydellisessä pimeydessä mitä tulee lakeihin ja ihmisoikeuksiin ja oikeusjärjestelmään. Liberialla ei ole mitään valtiollisia rakenteita. Se saa rahaa rikoksilla ja sillä, että liberian lipun alle voidaan rekisteröidä aluksia tiettyä korvausta vastaan, jotka eivät noudata minkään maan lakeja ja asetuksia.

Jos Helsingin Isosaareen vietäisi 100 bandidos roistoa niin tulisiko siitä valtio?

Äänestä
  • Liberia myöntää myös turvapaikkoja maksukykyisille hirmuhallitsijoille ja muille rosvopäälliköille. Rahalla saa.

    Äänestä

Vain se jos mustaihoinen ei saa kansalaisuutta on rasismia.

Äänestä

Täytyy sanoa että aika valikoivasti nostatte esille noita huolenaiheitanne.

1Äänestä
  • Kovilla pakkasilla persu haluaisia muuttaa Afrikkaan, siellä on lämpimämpää kuin persujen säätämän tehomaksun kanssa kärvistellä sähkölämmityksellä pakkas-Suomessa.

    "Kike Elomaan 600-neliöinen talo syö valtavasti sähköä"

    https://www.is.fi/viihde/art-2000009069252.html

    Äänestä

Minä ainakin hakisin heti paikalal Liberian kansalaisuutta, jos sellainen vaan valkoihoiselle jotenkin myönnettäisiin. Toivottavasti lait Liberiassa muuttuu, ja valkoisetkin voivat ostaa eläkepäivikseen lomatontteja sieltä.

Äänestä

Suomea äidinkielenään puhuva ei saa ostaa kiinteistöjä Ahvenanmaalta.

Lomamökin ostaminen Ahvebanmaalta on manner-suomalaiselle mahdotonta, Maakuntalaki kieltää sellaisen.

Äänestä

Liberiassa tulkitaan perustuslakia oikealla tavalla ja kansalaisuus annetaan vain tummille.

Suomessa perustuslakia tulkitaan demlalaisittain. Siksi esim. viherpunainen vasemmisto ehdotti jopa turvapaikkakemuksen hylkäämisen jälkeen heti automaattista työlupaa ja edelleen kansalaisuutta.

Vassarit ja osa demareista (mm. ex. perheministeri Krista Kiuru) äänestivät itärajan sulkemista vastaan, jotta tummien tulo Suomeen ja EU:iin kansallisuushakemuksien tekemiseen ei vähenisi.
Demlalaiset juristit tekivät jopa valituksen EU:lle Suomen päätöksestä pitää rajat toistaiseksi suljettuina.

Liberian ( antirasistinen?) päätös antaa kansalaisuus vain tummille tarkoittaa samaa kuin Suomessa tehtäisiin päätös antaa kansalaisuus vain vaaleille.

Äänestä
  • Melko sekavaa persuilua.

    Äänestä

  • Liberiassa ei ole perustuslakia.

    Äänestä

Afrikka on rasistisin paikka missä koskaan oon käyny niin ei yllätä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Liberian perustuslaissa määritellään vain mustan ihonvärin omaava voi saada kansalaisuuden. Eikö tämä ole rasismia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu