menee uskottavuus, kun jumalan ainoa ratkaisu vastata paholaisen haasteeseen ihmisten nuhteettomuudesta, on antaa ihmisten kärsiä ja kuolla. Sehän merkitsee sitä, että paholainen astui todella pahasti jumalan varpaille. Minun mielessäni kaikkivaltias on sellainen olento, että vaikka kuka luotu tahansa väittäisi mitä tahansa tai haastaisi jumalan, jumalan olisi osoitettava että hän todella on suvereeni luoja! muut väistyvät, ei itse kaikkivaltias luoja!
Mikä kaikkivaltias sellainen on, joka ottaa paholaiselta haasteita vastaan?
9
204
Vastaukset
- Anonyymi00001
Vartiotornin opettama jumalan ja paholaisen nokkapokka herättää vain uusia kysymyksiä eikä lopulta selitä mitään. Se voi antaa pintapuolisen selityksen maailman ongelmiin, joka saattaa tyydyttää yksinkertaista, hyväuskoista tai älyllisesti laiskaa ihmistä, mutta ei lopulta kestä kriittistä tarkastelua.
Esimerkiksi mitä todistusvoimaa on tällaisella "kiistakysymykseen" liittyvällä kokeella, jos ihmiset eivät edes ymmärrä olevansa siinä mukana eivätkä näin ollen voi valita puoltaan tiedon pohjalta? Tai miksi jumala sabotoi tätä koetta mm. kiroamalla maan, mistä kärsivät syyttömät eläimetkin? Eikö jumala uskaltanut antaa ihmisten kokeilla itsehallintoa paratiisissa, jossa heidän oli tarkoituskin elää? - Anonyymi00002
Itsehallintohan Aatamille ja Eevalle annettiinkin, vain yksi kielto oli - älä syö yhdestä puusta. Ja mitä se ihminen tekikään.......
- Anonyymi00005
Paavalilla, tai hänen nimissään "Timoteukselle" kirjoittaneella oli sellainen näkemys, että nainen petettiin mutta Aadamia ei (1. Tim. 2:14).
Mutta jos näin olisi, niin sehän tarkoittaisi sitä, ettei naisella ollut riittävää tietoa siitä miten asia on, koska jos olisi ollut, niin eihän pettäminen silloin olisi ollut mahdollista. Perehdytys oli siis puutteellista ja siksi sattui vahinko. Jos oltaisiin työmaalla, työnjohto saisi tuosta rangaistuksen.
- Anonyymi00003
Suurempi ongelma on mielestäni se, ettei Raamatussa ole ainuttakaan alkuperistä tekstiä, vaan vain kopioitten kopioita. Ja se hän tiedetään miten siinä käy...
Ihmettelen miksei kaikkivaltias voisi toimittaa ihan alkuperäisiin teksteihin perustuvan, niin ei jäisi niin paljon kunkin teologin varaan mikä on oikein ja mikä ei.- Anonyymi00004
JT-uskonnossa asia käsitetään niin, että jumala on antanut henkeytetyn raamatun ja asettanut jehovantodistajien hallintoelimen sitä selittämään. Siinä on se tietopohja, jonka perusteella ihmiskunnan sitten pitäisi tehdä valintansa mille puolelle asettuu. Ota tai jätä, oma vika jos ei kelpaa. Tosin varmaan puolet maailman ihmisistä ei ole kuullutkaan mahdollisuudesta totella jehovantodistajien hallintoelintä, mutta se ei ole ennenkään ollut mikään este odottaa harmagedonia ihan heti kohta näillä näppäimillä.
- Anonyymi00006
Saatana ei ole Jumalan kanssa missään tekemisissä!
- Anonyymi00007
Ilmeisesti jumala ei ollutkaan kaikkitietävä, muuten satku olisi höntä uskonut.
Eikä valtaistuinkaan tainnut olla kovin tukeva, kun piti todistella hoville omia puheitaan.
Ei mikään kaikkivaltias. - Anonyymi00008
Herra Sebaot loi Saatanaksi myöhemmin muuttuvan arkkienkeli Luciferin, vaikka kaikkitietävänä tiesi kuinka tulee käymään.
Vai eikö Herra Sebaot ollutkaan teidän mielestänne kaikkitietävä? - Anonyymi00009
Anonyymi00004 2026-01-13 17:52:20
"JT-uskonnossa asia käsitetään niin, että jumala on antanut henkeytetyn raamatun ja asettanut jehovantodistajien hallintoelimen sitä selittämään"
-Tuo on mainostamista. Oikeasti UM -raamattu on väärennös.
Esim. Heprealaisille 1:8
UM: Mutta Pojasta hän sanoo: ”Jumala on sinun valtaistuimesi aina ja ikuisesti, ja valtakuntasi valtikka on oikeudenmukaisuuden valtikka.
KR92: Mutta Pojastaan hän sanoo: – Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy ajasta aikaan, ja sinun kuninkaanvaltikkasi on oikeudenmukaisuuden valtikka.
1933/38: mutta Pojasta: ”Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy aina ja iankaikkisesti, ja sinun valtakuntasi valtikka on oikeuden valtikka.
Jeesuksen jumaluus on häivytetty muuttamalla jakeen merkitystä. Muissa käännöksissä Pojasta puhutaan Jumalana, UM puhuu Jumalasta, joka ei ole Poika.
----------
Ja UM:stä on otettu uusintapainoksia. Kun ei ole Jumala -antajaa, vaan ihmiset vartiotorniseurassa sepittäneet.
Nuo UM -ihmiset ovat kirjoittautuneet itse pitämäänsä kortistoon itsensä taivaaseen menijöiksi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain17810813Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-8710289Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2325729Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1784548Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313036- 1713035
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin381826Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2981418Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61260Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161184