🇺🇸 Dollarin kriisi alkaa? Sijoittajat alkavat myydä Yhdysvaltojen arvopapereita FBI:n Powellia koskevan tutkimuksen aikana
📌 Kaikki meni päin helvettiä maanantain aamukaupassa sen jälkeen, kun Yhdysvaltain keskuspankin puheenjohtaja Jay Powell ilmoitti, että pankki oli saanut suuren valamiehistön kuulusteluhaasteita ja uhkauksia rikossyytteistä oikeusministeriöltä.
💬”Rikossyytteiden uhka on seurausta siitä, että Yhdysvaltain keskuspankki asettaa korkotason parhaan arvion perusteella siitä, mikä palvelee yleisöä, eikä presidentin mieltymyksien mukaan”, Powell sanoi hylkäten 2,5 miljardin dollarin Fedin pääkonttorin remonttisopimuksen, jota käytettiin tutkimuksen tekosyynä.
Markkinat reagoivat nopeasti.
➡️ Dow Jones menetti lähes 290 pistettä (0,7 %) maanantain alussa
➡️ S&P 500 laski 0,6 %
➡️ Nasdaq laski 0,3 %
➡️ kulta ja hopea – jotka olivat nousseet ennätyksellisesti vuonna 2025 – nousivat edelleen 2,2 % ja 5,1 %
➡️ dollarin indeksi laski -0,32 % verrattuna kansainvälisten valuuttojen koriin
➡️ 10 ja 30-vuotiset valtiovarainministeriön joukkovelkakirjat lisäsivät kaksi ja kolme prosenttiyksikköä, mikä viittaa siihen, että kauppiaat uskovat Yhdysvaltojen velan pitämisen riskin kasvaneen
➡️ Fortune kuvaili markkinoiden reaktiota ”Myy Amerikkaa -tilaksi”
➡️ Invescon analyytikko David Chao sanoi Bloombergille, että haaste ”on jälleen yksi esimerkki siitä, kuinka Yhdysvaltojen omaisuudet ovat entistä vähemmän houkuttelevia”, ja että ”Yhdysvallat ei ainoastaan vetäydy Fortress Amerikan rajojen taakse, vaan maa on myös muuttumassa entistä aggressiivisemmäksi”
➡️ Entinen Fedin puheenjohtaja Janet Yellen varoitti, että Powellin tutkimus olisi ”äärimmäisen lamauttava” markkinoille. ”Meillä on presidentti, joka sanoo Fedin pitäisi alentaa korkoja liittovaltion velan maksujen helpottamiseksi”, Yellen sanoi. Se on ”banaanivaltion tie”
➡️ Hallinto ei ole perusteettomasti huolestunut kasvavien velkataakkojen hoitamisesta. Uuden kongressin budjettiviraston (CBO) raportin mukaan hallitus maksoi 276 miljardia dollaria velan koroista vuoden 2025 kolmen viime kuukauden aikana, 31 miljardia dollaria enemmän kuin vuoden 2024 vastaavana aikana.
👉 Yhdysvallat lisää nyt 385 miljardia dollaria 38,5 biljoonan dollarin kansalliseen velkaansa joka 100 päivässä, mikä on väistämätön katastrofi odottamassa alkuaan.
Yhdysvallat ei suoriudu veloistaan
8
181
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ei kuulu kankaanpään palstalle
- Anonyymi00002
Kiinan Xi ltä kysyttiin onko Kiina sitoutunut sopimuksella pitämää kaikki ne satojen miljardien joukkovelkakirjat Amerikasta, päästämästä niitä myyntiin ja ajamasta Amerikkaa konkurssiin?
Tämä taokarhu mietti ja hymyillen kertoi "Emme ole ensimmäiset jotka rikkovat sopimuksia. amerikka on meille niin tehnyt Bidenin aikaan ja nyt Trumpin aikaan. Voisimme toki myydä huonoimmat sata miljardia jo huomenna pois. - Anonyymi00003
BBC uutisia..(vääristelyä) näitä ei ollut biidenin aikaan.
- Anonyymi00004
Jotkut ymmärtävät Yhdysvaltojen presidentin roolin väärin, eikä se todellakaan ole kaikkivaltias, Trumppi on siinä mielessä hyvä presidentti että yksinkertaisemmallekkin kokoomuslaiselle ja jopa vassareille selviää mitä deep state siellä todella ajattelee.
- Anonyymi00005
Miten Trump kuvitteli ostavansa Grönlannin? Miten tyhjätasku mitään ostaa. USA:lla niinpaljon velkaa, että vaikka koko maa lunastettaisiin, niin rahat ei riitä velkoihin.
- Anonyymi00006
Jos Yhdysvallat ostaisi Grölannin niin joko ottaisivat lisää velkaa tai pistäisivät lisää dollareita kiertoon, painaisivat siis uutta paperirahaa tai digitaalisia jolla maksaisivat oston. Käytännössä dollarin arvo romahtaisi enemmän tai vähemmän joko heti tai pitkällä aikavälillä, toisinsanoen kaikki jotka pitävät dollareita säästössä menettäisivät ja loppuviimein maksaivat oston.
- Anonyymi00007
Tulee olemaan mielenkiintoinen jännitysnäytelmä miten tyypillinen suomalainen jenkkien p€r$eennuolija kokoomuslainen natoukko menettää mielenterveytensä jos Yhdysvallat menee konkurssiin, vetää varmasti vertoja vassarien mielipahalle kun Neuvostoliitto kaatui.
Se on hyvä hetki alkaa miettimään taas vaihteeksi Suomen asiaa ja sitä onko ollut Brysselin ja Yhdysvaltain asian ajaminen ollut Suomen etu. - Anonyymi00008
JENKIT POIS AMERIIKASTA!!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2333961Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1222291Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1401429
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927- 77909
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37900Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8767J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61736