Vartiotorni marraskuu 2025 sivu 4, kpl 7: "Onko sinusta alkanut tuntua, ettet ehdi nähdä Harmageddonia omana elinaikanasi?..." Aletaanko todistajia valmistelemaan oppimuutokseen joka johtaa koko Harmageddonilla pelottelun päättymiseen?
Perutaanko Harmageddon?
15
526
Vastaukset
- Anonyymi00001
Lopun ajan tapahtumat ovat olleet käynissä jo pitkään ja pahenee koko ajan!!!
- Anonyymi00005
60-luvun lopulla elettiin lopun lopun aikaa. Missähän nyt mennään?
- Anonyymi00009
Anonyymi00005 kirjoitti:
60-luvun lopulla elettiin lopun lopun aikaa. Missähän nyt mennään?
Nyt aletaan valmistautumaan maalin siirtämiseen, pois pelinkentältä.
Maailmanlopun odotuksen tilalla voisi olla paljon ylevämpi tavoite.
Jehova voisi olla iloisista lahjoituksista aivan yltäkylläisen sikarikas. - Anonyymi00012
Ne alkoivat Jeesuksen kuolemassa ja ylösnousemuksessa.
Koko viimeiset 2000 vuotta onollut lopun aikaa,ikuisuuteen verrattuna.
Pikku juttu yks 2000 vuotta. - Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Ne alkoivat Jeesuksen kuolemassa ja ylösnousemuksessa.
Koko viimeiset 2000 vuotta onollut lopun aikaa,ikuisuuteen verrattuna.
Pikku juttu yks 2000 vuotta.Jos asiaa verrattaisiin ikuisuuteen, ajanjakson pituus tai lyhyys menettäisi merkityksensä, sillä mikä tahansa (vaikka miljardien vuosien) ajanjakso olisi triviaalisti "lyhyt" ikuisuuteen verrattuna. Asiaa on luonnollisesti tarkasteltava ihmisten näkökulmasta, jotta ajanjakson pituudella tai lyhyydellä olisi merkitystä.
Jeesus lupasi kuulijoilleen "tämä sukupolvi ei katoa" ja hänen seuraajansa myös odottivat hänen paluuta elinaikanaan. Ajatus lopun läheisyydestä näkyy myös UT:n kirjeissä. Esim.
"Kaiken loppu on lähellä." 1. Piet. 4:7
"Lapseni, viimeinen aika on käsillä. Te olette kuulleet, että on tulossa Antikristus, ja niin onkin nyt monia antikristuksia ilmaantunut. Tästä me tiedämme, että viimeinen aika on käsillä." 1. Joh. 2:18
"Herra on jo lähellä." Fil. 4:5
"Olkaa tekin kärsivällisiä ja rohkaiskaa mielenne, sillä Herran tulo on lähellä." Jaak. 5:8
Myös Ilmestyskirjassa toistetaan ajatus siitä, että kirjassa kuvatut tapahtumat tulevat pian ja jopa annetaan kehoitus ottaa neuvot vakavasti vedoten siihen, että hetki on lähellä. Miksi tällainen kehoitus olisi annettu 1. ja 2. vuosisadan vaihteessa eläneille ihmisille, jotka lukivat Ilmestyskirjaa tai kuulivat sitä luettavan, jos tarkoitus oli, että loppu olisi ainakin kahden vuosituhannen päässä? Sehän olisi ollut aivan väärä hälytys ja heidän tarkoituksellista harhaanjohtamistaan.
Ilm. 1:1 Jeesuksen Kristuksen ilmestys, jonka Jumala antoi hänelle näyttääkseen palvelijoilleen, mitä pian on tapahtuva. Jumala lähetti enkelinsä ja ilmoitti kaiken tämän palvelijalleen Johannekselle, 2 joka nyt omalla todistuksellaan vahvistaa Jumalan sanan ja Jeesuksen Kristuksen todistuksen, kaiken minkä on nähnyt. 3 Autuas se, joka tämän toisille lukee, autuaat ne, jotka kuulevat nämä ennussanat ja ottavat varteen sen, mitä tähän kirjaan on kirjoitettu, sillä hetki on lähellä. - Anonyymi00014
Anonyymi00009 kirjoitti:
Nyt aletaan valmistautumaan maalin siirtämiseen, pois pelinkentältä.
Maailmanlopun odotuksen tilalla voisi olla paljon ylevämpi tavoite.
Jehova voisi olla iloisista lahjoituksista aivan yltäkylläisen sikarikas.Kirkkohan on toiminutkin näin. Kun Jeesus ei palannut, vaikka lupasi, kirkko ajan mittaan keskittyi oman valta-asemansa pönkittämiseen ja opetuksen painopiste siirtyi akuutista lopun odottelusta kristittynä elämiseen ja kuuliaisuuteen.
Vartiotornille tämä asetelma olisi kuitenkin ongelmallinen, sillä järjestö on profiloitunut nimenomaan pikaisen lopun odottelijaksi ja jos tästä luovuttaisiin, järjestö menettäisi merkittävän osan identiteetistään. Millä järjestö sitten enää erottautuisi valtavirran kristillisyydestä, jos omaksuttaisiin näkemys, että loppu voi olla vaikka kuinka kaukana? Riittäisivätkö esim. kolminaisuuden kieltäminen ja paratiisimaa siihen, että järjestö pystyisi tarpeeksi erottautumaan valtavirrasta?
Voisi ehkä onnistua, mutta melkoisten kasvukipujen kautta. Nytkin järjestöllä on jo tekemistä siinä, että "kiireellisyyden tuntu" saadaan säilytettyä ja todistajat pidettyä edes suunnilleen aktiivisena. Vuonna 1995 esitellystä sukupolviopin versiosta (epämääräisen pituinen "paha" sukupolvi) piti luopua kai siksi, että kiireellisyyden tuntu väheni, tai vaikea nähdä miksi siitä muuten olisi luovuttu. Nyt siis on "tuplasukupolvi", joka muodostaa jonkinlaisen, vaikkakin epämääräisen takarajan lopulle. Ainakin siihen asti, että sukupolviopista tulee taas uusi versio.
- Anonyymi00002
Todistajissa on paljon iäkkäitä, joista on varmasti alkanut tuntua, etteivät ehdi sittenkään nähdä harmagedonia ja päästä paratiisiin tarvitsematta kuolla koskaan. Tämähän on se porkkana, mitä todistajien nenän edessä on vuosikymmenet heiluteltu. Miten hienoa onkaan, ettei tarvitse kuolla koskaan! Paitsi että sittenkin tarvitsee.
Ehkä tässä halutaan valmistella heitä siihen, että ei kannata odottaa harmagedonia ihan heti, vaan hyväksyä että tässä sittenkin kävi niin, että kuolema pitää kohdata. Ylösnousemus paratiisiin sitten, jotainhan järjestön pitää edelleen lupailla.
Olisiko 1914-opetus viimein muuttumassa? Lopun ajan piti kuitenkin olla lyhyt, ja tämä oppi alkaa käydä epäuskottavaksi jopa todistajien asteikolla, mikä on paljon sanottu. Alkaisiko järjestö opettaa, että tunnusmerkit osoittavat meidän elävän lopun aikaa, mutta se ei välttämättä alkanut 1914?
Järjestö itse toimii niin kuin harmagedon olisi vielä kaukana. Se on aina toiminut niin, vaikka todistajille on vakuuteltu ihan pikaista loppua ja lopun lopun ajassa elämistä. Sijoitusyhtiökin perustettiin Irlantiin, matalan verotuksen maahan. Sieltä on kiva hallinnoida omaisuutta ja varustautua tuleviin vuosikymmeniin, kun järjestön kasvu väistämättä hiipuu internetin yleistymisen myötä muuallakin maailmassa, kuten länsimaissa on jo käynyt.- Anonyymi00003
Harmagedon käydään Israelin ympärillä.Ilm.16:16.
Jumalan vihan päivä on eri asia. 2. Piet. 3.10.
Joten on syytä peruakin sellaisena kun JT:t opettavat. - Anonyymi00006
Anonyymi00003 kirjoitti:
Harmagedon käydään Israelin ympärillä.Ilm.16:16.
Jumalan vihan päivä on eri asia. 2. Piet. 3.10.
Joten on syytä peruakin sellaisena kun JT:t opettavat.Tässä on kyse pelkästä aikataulusta. Ei siitä, että Vartiotorni olisi omaksumassa nuo esittämäsi näkemykset.
- Anonyymi00007
Kun on ohimennen joskus kysynyt kadulla kärryvahdeilta, että onko siitä maailmanlopusta kuulunut mitään, niin kyllä on voinut kiinnostunut kysyjä havaita iloisissa JT selvää turhautumista ja kenkienkärkien katsantoa.
Ilmeisesti se on tuo realismin viesti ja iloisten JT oma prs tuntuma turhauttavasta odottelusta kulkeutunut tuntiraporttien myötä myös eteenpäin ihan Jumalan puhetorville asti. - Anonyymi00010
Anonyymi00007 kirjoitti:
Kun on ohimennen joskus kysynyt kadulla kärryvahdeilta, että onko siitä maailmanlopusta kuulunut mitään, niin kyllä on voinut kiinnostunut kysyjä havaita iloisissa JT selvää turhautumista ja kenkienkärkien katsantoa.
Ilmeisesti se on tuo realismin viesti ja iloisten JT oma prs tuntuma turhauttavasta odottelusta kulkeutunut tuntiraporttien myötä myös eteenpäin ihan Jumalan puhetorville asti.Maailmanlopun eli harmagedonin viipyminen on todistajille arka aihe, varsinkin jos siihen vielä liitetään järjestön väärät hälytykset asiaa koskien. Todistaja voi ehkä vähätellä asiaa niin kuin sillä ei olisi hänelle merkitystä, mutta kyllä sillä on. Jokainen tosiuskova todistaja on odotellut harmagedonia jo pitkään ja on pettynyt siitä, ettei sitä vieläkään ole tullut.
- Anonyymi00004
Taivaaseen pääseminen ilmoitettiin mahdottomaksi 1930 -luvulla, koska taivas on vartiotornin mukaan täyteen varattu.
Mikä onnenpotku, että sittenkin löytyi taivaasta tilaa, sillä vartiotorniseuran johdon jäsenyyden kelpoisuusehtona on taivaaseen meneminen aikanaan, mikä täytyy jokaisen ehdokkaan vakuuttaa.
Vuosikirja ilmoitti taivaaseeen itsensä kirjanneet yhden tarkkuudella vuosittain, sitten vuosikirja lopetettiin.
Näistä tulisi vartiotornikaupittelijoiden kertoa ovella. Että taivaseen voi ilmoittautua, ja he kirjaavat sen ylös, vaikkeivät enää julkaise. Olen peruuttanut maailmanlopun tältä vuosituhannelta.
Palaan asiaan uudelleen kun 3. vuosituhat lähenee. Ainakin siihen saakka jt ja muutkin voivat päästellä rauhassa ja riemumielin siunattua Peräilmaa.- Anonyymi00008
Todennäköisesti Harmagedonia ei tule.
- Anonyymi00011
Siltä se näyttää. Ei ole mitään syytä uskoa, että sellainen olisi tulossa. Todistustaakka on sillä, joka väittää harmagedonin olevan tulossa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial101681Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1311670Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2531198Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221078Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101066- 285955
- 128939
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3887Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49868- 10865