A-studio 14.1 …. Ikäihmisten hoito … onko riittävä hoitajamitoitus ? No ei ole …
Mutta Esperi Caren vanhuksen kuristumistapaus on saanut mielestäni liian suuret kehykset mitä saa tehdä ja mitä ei… Ikävä tapaus ja joskus saamme kuulla mitä oikeasti tapahtui … Hoitajien nykyinen tai suurempi mitoitus ei vaikuta siihen minkä kuntoisia vanhuksia päätyy ympärivuorokautiseen hoitoon… valitettavasti tänä päivänä liian huonokuntoisia, täysin hoidettavia ja rajoitettavia oman turvallisuutensa takia … hoitajia ei ole koulutettu juoksemaan fyysisesti kohtuukuntoisten , mutta päästään tyhjien ikähmisten perässä kun ikäihmisellä on itsemäääääräääämisoikeus! Jotain rajaa tähän pitäisi linjata.
Oma äitini on Altheimer potilas , rajoitteinen tänä päivänä kaikin tavoin … jollain tutk.jaksolla ennen hoitokotia hän putosi sängystä ”lähtiessään ” auttamaan huonekaveriaan . . Tuloksena pirstaleinen radiusmurtuma , jälkihoito täyttä paskaa , mihin tahansa kriteereihin vedoten… siihen loppui selkäytimestä tullut sukkien kutominen … Hoidettiin huonosti murtuma eikä kukaan miettinyt kohdistuiko päähän , niskaan jotain . Kuvantamisia ei tarvita.
Vielä hoitokodissa sain keskustella sängyn laitojen ylläpidosta päivän ja yön lepojen ajan täysin avustettavan potilaan kohdalla . Käsittämätöntä - kuka haluaa vanhukselle turhia kipuja lisää????
Mielestäni pahempaa rajoittamista on laittaa ikäihminen yöpuvussa sänkyyn jo ennen 18.00… ikäihmisen joka vielä voisi istua iltapalalla muiden ikäihmisten ja heistä huolehtivien hoitajien kanssa. Aika ei riitä .
Tästä ollaan kovin kaukana.
Ikäihmiset
Anonyymi-ap
0
109
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3604286Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1443739KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti882608Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92421Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei122236Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521910Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181818- 1191808
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241409Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551095