Olen työttömänä lihonut masentunut

Kohta kaksi vuotta työttömyyttä ja painoa tullut lisää 15kg. Masennus, toivottomuus seurakseni tulleet. Läheisen kuolema myös .
8222
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Pienennä ihmeessä niitä ruoka-annoksia niin energia riittää löhöämiseen.
Oikeastaan sinun pitäisi lisätä huomattavasti kulutusta vaikkapa
reippailemalla ulkona. Siitä yleiskunto paranee ja mieli virkistyy.
Painokin putoaa ja lihaksisto elpyy eikä kolota kuin sohvalla maatessa.

Äänestä
  • Sepä se kun ei tiedetä hänen tilannetta. Itselle kävi niin että jalka sökönä, vaimo lähti ja työpaikka. Eipä juuri liikuntaa voinut tehdä, mutta nämä on aina yksilöllisiä.

    Lopulta kaikki kääntyi paremmin kuin ennen oli mikään, vain jalka ei parantunut koskaan mutta muuten hyvä.

    Äänestä

Monesti kolme huonoa asiaa tapahtuu lähes samaan aikaan, mutta siitä noustaan. Itse olen kokenut ja noussut.

Äänestä

Kannattaa perehtyä ravitsemuksen vaikutuksiin, koska toimettomana ei kannata syödä samoja ruokia mitä aiemmin on syönyt etenkin hiilihydraattien vähentäminen on suotavaa, kun liikkuminenkin vähenee. Viralliset ravintosuositukset kannattaa heittää romukoppaan kääntämällä ravintopyramidi ylösalaisin. Kasvien siemen öljyistä kannattaa myös luopua ja käyttää eläinperäisiä rasvoja kuten voita ym. eläimistä saatuja rasvoja, jos välttämättä haluaa käyttää kasvisrasvoja niin oliivi, kookos, ym. hedelmistä saadut öljyt mahdollisimman vähän prosessoituna mekaanisesti kylmäpuristettuina ovat suositeltavia.

Ellin keittiöstä saa enemmän tietoa ravitsemuksen merkityksestä, etenkin blogit kannattaa käydä lukemassa.

https://ellinkeittio.fi/pages/tietoa

Äänestä

Tuntuu että lihon vaan vaikka kuntoilen joka päivä ja lopetin oluen juomisen niin olen syksyn aikana lihonnut 7 kg. Syö mielestäni terveellisesti.

Äänestä
  • Energiaa tulee enemmän mitä kulutat ei toi sen ihmeellisempää ole.

    Äänestä

masennuslääkket lihotta, sain 15kg , oma kokemus

Äänestä

Kyllä se syöminen on mikä lihottaa paitsi jotkut lääkkeet kerryttää nesteitä.Jos syö masennuslääkettä ja ei liiku paljon mitään ja syö tukevasti niin kyllä painoa kertyy.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kohta kaksi vuotta työttömyyttä ja painoa tullut lisää 15kg. Masennus, toivottomuus seurakseni tulleet. Läheisen kuolema myös .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu