Sen sijaan, että vasemmisto syylistää niitä, jotka ansaitsevat rahaa, sen pitäisi ylistää niitä. Ilman heitä vasemmiston ideologialla ei olisi mitään pohjaa.
Vasemmiston ideologia toimii vain silloin, kun on tarpeeksi ei-vasemistolaisia, joilla voidaan rahoittaa vasemmistolaisten elämä. Kyseessä on itsekäs ja täydellinen oman edun ajaminen.
Ymmärrän hyvin, että jollain tavalla pitää perustella se, että ottaa toisen omaa itselleen, mutta sen sijaan, että esittää, että muiden omaisuus olisi vääryydellä hankittu, voisi vaikka väittää, että ne ilolla luopuvat opmastaan koska ovat niin hyviä ihmisiä.
Valehtelun ei tarvitse olla aina negatiivista.
Vasemmiston ideologia toimii vain silloin, kun on tarpeeksi ei-vasemistolaisia, joilla voidaan rahoittaa vasemmistolaisten elämä. Kyseessä on itsekäs ja täydellinen oman edun ajaminen.
Ymmärrän hyvin, että jollain tavalla pitää perustella se, että ottaa toisen omaa itselleen, mutta sen sijaan, että esittää, että muiden omaisuus olisi vääryydellä hankittu, voisi vaikka väittää, että ne ilolla luopuvat opmastaan koska ovat niin hyviä ihmisiä.
Valehtelun ei tarvitse olla aina negatiivista.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Köyhäkin halajaa rahaa ja lottoaa, mutta varmempi on havitella sitä raharikkaalta.
Ensiksi voisit kertoa ketä tarkoitat niillä, jotka ansaitsevat rahaa?
Minäkin ansaitsen rahaa. Olen ansainnut kohta kuusikymmentä vuotta.
Ensin palkkatyössä ja sitten yrittäjänä kolmenkymmenenkahdeksan vuoden ajan. Nyt olen eläkkeellä, - mielestäni hyvin ansaitulla.
Nykyvasemmisto on koulutettua, fiksua väkeä, eikä heitä käy moittiminen siitä, että pitävät vähävaraisemman kansanosan puolta. Toki joukossa on muutama prosentti niitä, jotka liittyvät mukaan vasemmistoon, vaikkeivät tajua ideologiasta mitään.
Samanlaisia hölmöjä löytyy kaikista puolueista.
Sinä olet yksi esimerkki oikeistolaisen ideologian väärinkäytöstä.
Avauksesi on kokoomuslaisesta ideologiasta ymmärtämättömän vastaisku, - hölmön huitaisu. Olet sika, joka ei tajua sitä, ettei kaukalo täyty itsestään. Et tajua että ilman vasemmistolaisia (rehellisiä duunareita) sinunkaan unelmasi ei toteudu.
Noh, kun tarkemmin katsotaan, niin sinähän olet persaukinen "Kela-porvari", toisin sanoen Kelan elätti, jonka pälli on hajonnut, ja nyt kirjoittelet sairaita provoja.
Rikkaat hyötyvät köyhistä.
🎅🎅🎅🎅🎅🎩🎩🎩💩💩💩
Työläisillä ei ole varaa kuluttaa. Hallituksen loiset kun ovat tottuneet tuhlaamaan toisten rahoja, eivät tätä ymmärrä. Suomessa ainoastaan työttömillä ja pakolaisilla on varaa kuluttaa yhtään mitään.
Kukaan ei uskalla kuluttaa kun pelotellaan eläkeiän nostolla ja kaiken maailman tehomaksuilla,,mitä seuraavaksi...aivastus vero..
Palkansaaja ei USKALLA kuluttaa. Huomenna voi purra petterin
"työelämäuudistus" eli jää työttömäksi.
Kohta ei uskalla edes saunaa lämmittää jos tulee tehomaksut...kohta pitää maksaa hikoilusta että porvarit saa rahaa..aina kun hikoilee niin tulee hikimaksu ..
Hallitus ei tuhlaa rahaa kuin nimeksi eikä pystyisi edes halutessaan käyttämään kaikkia verorahoja.
Verot menevät edelleen koulutukseen, terveydenhoitoon ja tukiin.
Riikka on mestari velanotossa, koska hän teki siinä uuden ennätyksen!
Mikä on rahan tuhlaamista milloinkin, niin siitä ollaan varmasti montaa eri mieltä. Mitä enemmän kuluu verovaroja ja mitä vähemmän on verotuloja, niin sitä vähemmän on valtion kassassa rahaa. Jos rahat eivät riitä tarjoamaan palveluja, niin sitten pitää nostaa veroja tai ottaa lainaa.
^Lisäys: palvelujen karsiminen on toki sekin yksi vaihtoehto, mutta hyvinvointiyhteiskunnan palveluja ei varmaankaan haluta karsittavan liiaksi. Nyt sitäkin tämä hallitus toki tekee.
👺👺👺👺👺👺👺👺
Onko ymmärrettävä niin, että oikeistolaisuus on valtion yhteisten varojen ryöväämistä
Kaikki mahdollinen on ainakin kohta ryövätty ja hallitus ryövää lisää ottamalla
lisää ja lisää velkaa veronmaksajien piikkiin. Piikki on koko ajan auki eliitille veronmaksajien laskuun. Tavallinen kansa velat tulee maksamaan.KOKOOMUS .MAAMME HYVINVOINNIN TÄYSTUHO
Tässä sinulle Suomen kurjistavat viime 20 vuoden ajalta
Sipislö29.5.2015 - 6.6.2019 1470 Suomen Keskusta Enemmistö
Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015 340 Kansallinen Kokoomus Enemmistö
Katainen 22.6.2011 - 24.6.2014 1099 Kansallinen Kokoomus Enemmistö
Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011 366 Suomen Keskusta Enemmistö
Vanhanen II 19.4.2007 - 22.6.2010 1161 Suomen Keskusta Enemmistö
Vanhanen 24.6.2003 - 19.4.2007 1396 Suomen Keskusta Enemmistö
Jäätteenmäki 17.4.2003 - 24.6.2003 69 Suomen Keskusta Enemmistö
Äänestä😭😭😭😭💩💩💩🎩🎩🎩🎩🎩😭😭💩😡🎅
Orpo lupasi tasapainottaa talouden ja velanoton, mutta leikkausrahat jaetaan heti omille etupiireille.
Esim. vanhustenhoidosta leikataan 140 miljoonaa ja yhteisöveroalella annetaan pankeille 140 miljoonaa veroalennusta.
Ei ihme, ettei velkaantuminen vähenen ja hallitus tekee velanoton ennätyksen ja sen lisäksi jättää seuraavalle hallitukselle mm. Länsirata kustannuspommin.
1
Äänestä SDP sinun etusitähdenMiamin harmittaa kun mun vanha 25 vuotias premium ei ole ajossa vaan korjaamossa eikä ole rahaa korjata sitä
Naapurin paapa ajaa aina uudella ravb4 llä
Teinit ajaa pakoputkivikaisilla,premiumoautilla jotka ei enää mene edes katsastuksestaTeinit ajaa pakoputkivikaisilla,premiumoautilla jotka ei enää mene edes katsastuksestaTeinit ajaa pakoputkivikaisilla,premiumoautilla jotka ei enää mene edes katsastuksesta
Demarit ovat olleet hallitukisessa useammin kuin Kokoomus.
Mitä ne ovat siellä tehneet?
Syyttäneet muita, huomaahan sen aloituksestakin.
Meillä on 2000-luvulla ollut 11 hallitusta.
Demarit ovat olleet niissä seitsemässä.
Pääministeripuolueena demarit ovat olleet kolmessa ja valtiovarainministerinä neljässä eli demarit ovat olleet kahdessa kolmesta hallituksesta joko pääministerinä tai vastaamassa taloudesta.
Joko demarit ovat helvetin huonoja saamaan tahtonsa läpi tai sitten ne ovat olleen eniten mukana talouden tuhoamisessa.
Aina kun porvarit ovat hallituksessa, niin rikkaat rikastuvat ja köyhät köhtyvät, eli elintasokuilu vaan kasvaa.
Demarit ovat olleet hallituksessa useammin kuin kokoomus, ehkä niin.
Mieti miten kansanedustuslaitos Suomessa toimii, eli miten päätetään valtion budjetista ja säädetään lait. Ehlä sitten ymmärrät miten tähän on tultu. Miksi Suomi joutuu EU:n tarkkailuluokalle, miksi talouskasvu ei käynnisty miksi meillä on EU-maiden pahin työttömyys, miksi sosiaaliturva leikatasn, mistä konkurssit johtuvat, miksi sairaaloiden sulkemiset, hoitajien irtisanomiset ja isot työehtojen heikennykset jne.
Verokertymä ei riitä
Talouskasvu ei käynnisty ja Suomen EU-maiden suurtyöttömyys ei parane, kun Orpon hallitus oikeistoenemmistöiden eduskunnan tukemana vähentää tuntuvasti varakkaiden verotusta (marginaalivero, yritysvero, verottomat sijoitustilit ja perintövero) ja samalla heikentänyt pienituloisten ostovoimaa (verojen korotukset, sosiaaliturvan leikkaukset) joten kotimainen kulutus vähenee ja ihmiset varautuvat työttömyyteen.
Hallitus heikentää ostovoimaa
Suomessa on 200 kansanedustajaa eduskunnassa. Eduskunnassa on yleensä lähes aina ollut oikeistopuolueiden enemmistö, ehkäpä kerran tai kaksi vasemmistopuolueilla on ollut enemmistö.
Vasemmistopuolueita nykyään on kaksi: SDP ja vasemmistoliitto (entinen skdl).
Viime hallituskaudella, Marinin pääministerikaudella hallituspuolueita olivat SDP, vasemmistoliitto, keskustapuolue (valtiovarainpuolue) , vihreät ja RKP, eli kaksi puoluetta vasemmistosta ja kolme oikeistopuoluetta. Eduskunnassa myös viime hallituskaudella enemmistö kansanedustajista oli oikeistopuolueilla, ja eduskunta säätää lait ja päättää budjetista.
Sipilän hallitus aloitti työehtojen heikennykset
Sipilän hallituksen aikana (keskusta, kokoomus, persut) eduskunta ja myös hallitus olivat oikeistoenemmistöisiä. Tuolloin alettiin työehtojen heikennykset kiky-sopimuksilla, mutta sosiaaliturvaa nykyhallituksen tavoin ei leikattu. Sipilän hallituksen aikana valtiovarainministerinä oli Orpo ja ulkoministerinä Soini, persut. "Soinilaiset' eivät olleet yhtä innokkaita sosiaaliturvan leikkaajia - saksia ja leikkuulautoja ei ainakaan nähty.
Meinaatko reikanin mallia että rahaa tippuu köyhille kun porhon kukkaro on täynnä
Ei toimi ja todettu monta kertaa!
Mistä köyhät saavat sitten rahansa?
Ymmärrät ehkä, että köyhät saavat rahaa. Jos väität, ettei raha ole rikkaammilta, niin sitten sen täytyy olla köyhemmiltä.
Huomaatko, kuinka typerältä se kuulostaa?
Riikka, velanoton mestari, rahanlainauksen ruhtinas, suuri vippikeisari.
Mistä köyhät sitten saavat rahansa?
Mietipäs sitä. Me palkansaajat teemme pitkää työpäivää eläkeikään asti. Tehtaissa, metsissä, sairaaloissa, vanhainkodeissa... erilaisissa yrityksissä julkisella tai yksityisellä puolella... hoitajina, myyjinä, tarjoilijoina, bussikuskeina, teknikoina, suunnittelijoina, opettajina, poliiseina, arkkitehteinä, taiteilijoina... siinä muutamia ammatteja. Veroja kerätään koulutusta, sosiaaliturvaa ja sairaanhoitoa varten. Myös yritysten saamat yritystuet kerätään veroista.
Veeoista maksetaan infra ja rakennetaan kouluja, sairaaloita jne.
Kun digitalisaatio ja tekoäly muuttaa työtehtäviä, eikä eläkeikää alenneta niin monet meistä joutuvat työttömiksi ja kun työttömyysturva ja sosiaalietuudet on leikattu, yhä useammasta meistä tulee köyhiä.
Työeläkkeet eivät tavallisillä palkansaajilla ole isot, ja myös työeläkkeistä peritään progressiivinen vero. Useat meistä joutuvat ennen työeläkkeelle pääsyä työttömiksi ja hakemaan uutta työtä, yleensä tuloksetta.
Me maksamme palkoistamme työeläkemaksut ja progressiivisen veron. Palkkojen progressiivinen vero on isompi kuin pääomatuloista kerätty vero.
Mistä sitten köyhät saavat rahansa? Vastaus on työstä, silloin kun työtä ja koulutusta on? Työllistymisen aikana varaudutaan eläkeikään ja työttömyyteen. Jokainen meistä hakee kokopäivätyötä ja haluaa turvaa sekä perheelle että työttömyyden ja vanhuuden varalle. Lusmuilijoita ovat vain verovälttelijät.
Valitettavasti nykyään, heikon talouskasvun aikana Suomessa on suurtyöttömyys ja yhä useampi joutuu itsestä riippumattomista syistä työttömäksi.
Hyvinvointivaltiossa tulisi jokaisella olla perustuslain mukaiset elämisen oikeudet riippumatta tuloista tai omaisuudesta.
Olsi hyvä julkistaa kaikkien suomalaisten brrotulot niin, että niistä vähennetään saadut tuet.
Lopputulos olisi sitten joko plusmerkkinen tai miinusmerkkinen.
Vielä hienompaa olisi, jos samalla laskettaisiin tuntivero tai tuki perustuen siihen, kuinka suuren osan ajasta on käyttänyt verojen maksamiseen.
Vasta silloin päästään siihen, mitä kutsutaan oikeudenmukaisuudeksi.
Jos vaikka joku on saanut tukia 10.000 euroa veroja eikä ole tehnyt mitään sen eteen, niin hän on paljon paremmin pärjäävä kuin sellainen, joka on käyttänyt 43% työajastaan 10.000 euron verojen maksamiseen.
Millään moraalila ei voi selittää sitä, että työkykyinen ihminen saa rahaa tekemättä mitään, vaikka pystyisi.
Tekemällä työtä jota kukaan ei tarvitse niin sillä ei ole mitään tekemistä moraalin kanssa. Oikeudenmukaisuudella ja muiden huomioon ottamisella taas on eli vähentämällä sitä omaa tekemistä, jotta muillekin riittäisi töitä. Liike itsessään on työtä siitä vain ei makseta palkkaa ja yhteiskunta hyötyy tästäkin työstä ihmisten toimintakyvyn säilymisen myötä ja näin alentuneiden terveydenhoitokulujen pienenemisenä ja sosiaalisten ongelmien vähenemisen kautta. Sosiaalikulut maksavat yhteiskunnalle yli 87 miljardia euroa vuositasolla niin tästä voisi muutaman miljardin helposti vähentää maksamalla toimeentulotukia ym. etuuksia sen verran, että kohtuullisen toimeentulon edellytykset täyttyisivät, eikä tämä käytännössä maksaisi yhtään mitään kun näistäkin tuista kertyisi veroja ja kysyntä lisääntyisi eli tarve työnteolle lisääntyisi näiden sosiaalikulujen vähenemisen lisäksi sen kulutuksen kasvun myötä.
Kun ei nähdä metsää puilta niin niin nykyinen touhu näyttää lähinnä hölmöläisten hommilta, jossa syillä ja seurauksilla ei ole mitään merkitystä, kunhan harvalukuinen ns. eliitti saa jatkaa ahneuden harrastamista näennäisten tarpeidensa tyydyttämiseksi, mitä he sitten ovatkin kuvitelleet tarvitsevansa. Kokonaisuus on osiensa summa ja ihminen toimii yhteiskunnan osana kuten autossa polttoainepumpunkalvo, jos se menee rikki ei toimi koko auto, eli huollon kannalta autossa jokainen osa on tarpeellisessa roolissa kuten ihminen yhteiskunnassa, vaikka vararenkaan roolissa.
Tämä on väärä palsta ja väärä yleisö myydä erittäin markkinaraollista palvelua.
Vuosikymmenet vallankahvassa roikunut kokoomus on tuhonnut koko maan!
Noin yleensä ne hyödyt liikkuvat sinne, missä on voimaa, valtaa.
Arkinen kuvaus pelin sisällöstä ideasta ;
https://youtu.be/rB0r-V_bk9Q?si=da494w-OpphHyWKP
Kun on yksi kakku ja ns. rikas pääsee siitä ensin sipaisemaan 90% jättäen ns. köyhille 10% jaettavaksi. Tietenkin asiasta voi olla mitä mieltä tahansa, mutta oikeudenmukaisuuden ja yhdenvertaisuuden kanssa se ei ole mitään tekemistä. Rikkaaksi kun tullaan muiden tekemisen kautta, eli omin käsin niitä rikkauksia ei ammenneta vaan välistä vetämällä. Reiluutta on se, että tyydytään samaan osuuteen, kuin muutkin tekemiseen osallistuneet. Sanonta köyhä antaa vähästäkin rikas ei paljostakaan kuvaa hyvin tätä röyhkeyttä.
Rikkaathan tämän planeetan ovat tuhonneet.
1% omistaa puolet varallisuudesta, ja sama 1% tuottaa HUOMATTAVAN siivun saasteista ja roskasta.
Pitäisi laittaa kovat verot ylimääräisille saasteille joita ihminen tuottaa.
"Tämä Suomen kansa on niin paska kansa, että sen pitää lyödä joka kolmas vuosi (milloin joka toinen, viides tai peräti joka vuosi!) päänsä seinään."
-J.K.Paasikivi-
Nyt pitää kuitenkin muistaa, että kyseessä on Kekkosen sanat, jotka hän pisti itse Paasikiven suuhun.
Sillä on merkitystä siksi, että Kekkonen ei itse halunnut väittää omaa kansaansa paskaksi eli ei seissyt sanojensa takana.
"Muisti on suuri petturi." (Anaïs Nin)
Uinti on parasta liikuntaa
Dilbert
Köyhät hyötyvät rikkaista
Aloittaja
Köyhät eivät hyödy rikkaista, jos rikkaat ovat ahneita ja pitävät kaiken rahan itsellään.
Rikaan rahat eivät ole keneltäkään pois. Sen sijaan ne hyödyttävät kaikkia suoraan ja epäsuorasti.
Ei pitäsi pelätä rikkautta.
On paljon parempi, ettämeillä on muutama rikas kauppias Suomessa kuin että raha tekee rikkaita Saksaan tai Kiinaan. Sieltä se ei tule takaisin parantamaan suomalaisten elämää.
Ei taida Lidlin ruokakassi tuoda Suomeen töitä tai vaurautta.
Se on nimenomaan niin, että rikkaan rahat ovat muilta pois. Jos ne rahat ei olisi rikkaalla, niin ne olisivat muilla.
"Tuotannon hedelmät, talouskasvu, tulisi jakaa kohtuullisen tasapainoisesti pääoman ja työvoiman välillä. Jos liian suuri osa tuloista päätyy voittoina pääoman omistajille ja liian pieni osa heruu palkkoina tuotannon tekevälle työväelle, seuraa tästä ennen pitkää talouden lamaantumista ja lopulta pääoman ja työvoiman välirikko ja yhteenotto."
Jotkut ostaa Temusta vain siksi, ettei naapurissa asuva kauppias saa enempää rahaa.
Me tarvitsemme lisää rikkaita
Kun köyhillä on lisää rahaa, niin eivät enää ole köyhiä ja heidän ostovoima nousee ja pystyvät kuluttamaan ja ostamaan.