Syyt K-kauppojen kalliisiin hintoihin
Anonyymi-ap
16151
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kävin nyt sittarissa vuosien tauon jälkeen . Kyllä oli kallista ruoka tavaraa . Vain tarjoukset oli kohtuu halpoja .
*
- K-Kauppa Kallein Kauppa - - - Kierrä Kaukaa Kallis K-Kauppa -
*
Turun cittari-kauppias Aaltonen on yksi K-rikkaimmista kauppiaista.
Ruoka-kauppojej kannattavuus % on Yli + 40 % -osassa tuotteita se on + 85 %
- kyllä noilla -TUOTOILLA- Rikastuu ja - ME - ollaan vain - MAKSU-MIEHIÄ - ?
________ - Ruuan hinnoista on -TURHAA- syyttää Hallitusta -
________ - SYYTTÄÄKÄÄ - Tukku ja Vähittäis-Kauppiaita = KALLIISTA -RUUASTA - !
________ - Tukkuliikkeet myös KIRISTÄÄ Tuottajia - !
Mitään tekemättömälle roskaväellekö se pitäisi antaa?
Liiat voitot pois ja hinnat alemmaksi. Helppo ohje noudattaa. Jaan tämän ihan ilmaiseksi.
Ostat vaan muualta niin kyllä ne hinnat tippuu.
Nykyään halpaa eli ilmaista ruokaa saa leipäjonosta ja hävikkijakelusta, mutta vanhaan hyvään aikaan ruokaa haettiin kaatopaikalta: https://yle.fi/a/20-82243
"Asukkaat hakivat kaatopaikalta eli "Mankkaan valinnasta" ruokaa, vaatteita ja muita tarvikkeita."
Historiaa: https://yle.fi/a/20-10007449
En kanna, Lidl ja S-ryhmä. Jos on varaa kupata miljoonia yhdelle niin kaupassa joku mättää.
Kaikki K-kauppiaat eivät liene kuitenkaan yhtä ahneita. KESKOssa varmastikin suurin syy korkeisiin hintoihin ja tukkuhinnatkin ehkä kalliimmat kuin muualla. Ja luultavasti KESKO määrää hintatasonkin K-kaupoissa.
Se raha tulee myyntivoluumista, se on terve tapa rikastua, kun saa vaikka euron sieltä täältä ja asiakkaita piisaa niin pian on miljoonat tilillä.
Turha olla kateellinen. Vesa Keskinen rikastui samalla tavalla.
Keskon pääjohtaja saa pelkkää palkkaa 4 miljoonaa, se on väärin se.
Myyntivolyymeja ja asiakasmääriä voi kasvattaa järkevällä hinnoittelullakin, mutta KESKO ei toimi niin. Ei K-kaupoista moni voi muuta osaata kuin tarjoustuotteita.
KESKOn tulos vuonna 2025 oli yli 200 miljoonaa ja siinä on syy korkeisiin hintoihin K-kaupoissa. Sivistysmaissa elintavikekeskusliikkeet eivät pyri liikevoittoon lainkaan.
voi voi mä käyn cittateissa ja prismassa, prisma halvempi joo, mutta mitä sitte, helppoa elämää tää kun ei tartte kuin hyllystä poimia ja maksaaa...
Porin Cittari Mikkolassa on aivan paska. Hinnat korkeammat kuin Prismassa ja valikoima supistunut rajusti. Ennen prismaa halvemmalla
Oikeastiko aloittaja odotti K- tai muutkaan kauppiaat ovat hänen laisiaan vajaaälyisiä mitättömyyksiä?
Eikö aloittaja itse tajua että ei ole pakko mennä K-kauppaan? Vai meneekö sinne ihan siksi kun se on lähinnä ja hinnoista viis, sossu maksaa. Mutta kateellinen pitää olla silti.