Lähteiden mukaan

Seuraavan hallituksen pohjaksi on jo sovittu SDP-Kok.-"SMP"-RKP.
"Maalaisliitto"jätetään oppositioon.
17201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kuka sen on sopinut. keskustapalstan ylläpitoko ?
Kaikenlaisia houraajia niitä onkin ylläpidossa.

Äänestä
  • On sisäpiiritietoa vaimo kun on piirin akt7ivi.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    On sisäpiiritietoa vaimo kun on piirin akt7ivi.

    Siis piirin aktiivi kokoomuksessa.

    Äänestä

Käydään ensin vaalit ja senjälkeen sanotaan , että tuon kanssa ei mennä hallitukseen.

Äänestä

En usko, että SDP:n ollessa pääministeripuolue koalitio voisi mitenkään olla tuollainen. SDP haluaisi mukaan persujen sijasta Vihreät, joka on kelvannut Kokoomuksellekin, koska Helsingissä Vihreät tunnettiin (kai Soininvaaran oikeistolaisuuden vuoksi) "Kokoomuksen puisto-osastona".

Nykyään Vihreät on tietysti lähellä Vasemmistoliittoa, mutta parinkymmenen vuoden takaisen historian vuoksi Kokoomuksessa voidaan ajatella Vihreistä edelleen niin positiivisesti, että hallitusyhteistyö heidän kanssaan luonnistuisi Kokoomukseltakin.

Äänestä

Kyllä minun mielestäni perussuomalaiset joutaisivat olemaan paitsiossa, kun ajatellaan Purran käyttäytymistä "valtiovarainministerinä - se oli aivan luokatonta. Ei sellainen ole sopivaa ministerille. Se riittää. Myös Orpon johtamana kokoomus on hairahtunut epäisänmaalliseen käytökseen. Kyllä pääministerin pitää olla kaikkien suomalaisten palveluksessa pääministerinä, eikä vain varakkaiden asioiden hoitajana.
"Viennin pitää vetää" ja suomalaisten pitää kyetä tuottamaan tuotteita, jotka menevät kaupaksi maailmalla. Siis viennin pitää vetää! Siis Suomi tarvitsee rehellisen ja osaavan väestön, joka työssään tuottaa hyvänlaatuista tavaraa, joka menee kaupaksi maailmalla. Tässä suhteessa Suomi on taantunut, Työelämä tarvitsee taitavia osaavia työntekijöitä kaikille tasoille, suunnittelemaan, tuottamaan ja myymään hyvää tuotetta maailmalle - niin "Vienti vetää!" Ei se itsestään vedä - tarvitaan laadukas tuote, ja osaava suunnittelija ja työntekijä! Nyt tilanne ei ole ollut tämän suuntaiseen kehitykseen myönteinen. Tällaista tarvitaan nyt ja tulevaisuudessa...

Äänestä
  • Ajattelen, että sekä sinä että hallitus ovat oikeassa.

    Suomi todellakin tarvitsee rehellisen ja osaavan väestön, joka pystyy suunnittelemaan, tuottamaan ja myymyyän hyviä tuotteita maailmalle.

    Ja sitten taas toisaalta: monissa tuotteissa ne saattaa olla pienet marginaalit, joiden perusteella maailmalla päätetään, mistä tuotteita ostetaan. Viennin esteiden vähentäminen voi monelle yritykselle olla se, mikä kauppoja edistää.

    Yksi perusongelma kuitenkin lienee se, että monelle suomalaisella yrityksellä ei ole erityisiä haluja kasvaa merkittävästi nykyistä suuremmaksi.

    Äänestä

  • Totta, suomalaiset elintarvikkeet kelpasi ainoastaan venäjälle, tuet on maajussin passivoittaneet ja naapuri maat vie päämärkänä high tekkiä ja elintarvikkeita.

    Äänestä

Arska, Kapi ja MPP sopineet. Tekvät päineen hallituksen 54 kansanedustajalla. SDP ssä jahti menossa kun oli omat katsoneet demari naisia sillä silmällä.

Äänestä
  • Yhtään kukaan ei koskaan ole sanonut, että Suomessa pystyisi muodostamaan pelkkää vasemmistohallitusta vuonna 2027. Nykyisessä eduskunnassa vasemmistopuolueiden (SDP-Vihreät-Vasemmistoliitto) paikkamäärä on 67 paikkaa. Jos(/kun) seuraava hallitus muodostetaan SDP:n johdolla, niin tarvitsevat mukaan ehdottomasti myös joko Kokoomuksen tai Keskustan, jos/kun persut ei heille kumppaneiksi kelpaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Yhtään kukaan ei koskaan ole sanonut, että Suomessa pystyisi muodostamaan pelkkää vasemmistohallitusta vuonna 2027. Nykyisessä eduskunnassa vasemmistopuolueiden (SDP-Vihreät-Vasemmistoliitto) paikkamäärä on 67 paikkaa. Jos(/kun) seuraava hallitus muodostetaan SDP:n johdolla, niin tarvitsevat mukaan ehdottomasti myös joko Kokoomuksen tai Keskustan, jos/kun persut ei heille kumppaneiksi kelpaa.

    E E ei.. Ei oikeat puolueet lähde kommunistien eikä sosialistien mukaan hallitukseen.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    E E ei.. Ei oikeat puolueet lähde kommunistien eikä sosialistien mukaan hallitukseen.

    Hallitusvalta houkuttelee aina kokoomusta ja kepuakin kummasti.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Hallitusvalta houkuttelee aina kokoomusta ja kepuakin kummasti.

    Niinhän se on. Persut, demarit vihreät, vasemmisto, RKP ja KD ovat olemassa vain huvikseen.
    Ei houkuttele hallitusvalta, päinvastoin. Kansanedustajan työ on näiden puolueiden edustajille vain harrastus. (Tämä on siis sarkasmia)
    Esim hautausmaalla hortoilu ja punttisali kiinnostaa enemmän. (Tämä taas on totta.)

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    E E ei.. Ei oikeat puolueet lähde kommunistien eikä sosialistien mukaan hallitukseen.

    Suomessa on tavattu hallitus aikalailla aina saada aikaiseksi. Kylmän sodan päättymisen jälkeen pääministeripuolueeksi on päätynyt aina suurimman puolueen edustaja. Edellinen poikkeus on vuosilta 1987-1991, jolloin pääministerinä oli Holkeri.

    Yli 90 prosentin todennäköisyydellä voi ennakoida, että 2027 pääministeripuolueeksi tulee SDP, ja että enemmistöhallitus saadaan kasaan kuten yleensä ennenkin. Jos SDP:n puheenjohtaja on silloin edelleenkin, niin hän kyllä hyvin todennäköisesti löytää yhteisen linjan joko Kokoomuksen tai Keskustan kanssa. Miksi ei löytäisi? Suomessa kun ei tavata harrastaa samanlaista blokkipolitiikkaa kuin Ruotsissa.

    Ehkäpä olet seurannut liikaa Ruotsin politiikkaa ja ajattelet, että Suomessa hallitukset muodostettaisiin samanlaisella periaatteella kuin Ruotissa?

    Äänestä

Taas menee Vaasassa lujaa... hybristä pukkaa.

Äänestä
  • Keskustele Pankkolängvitsi ketjun aiheesta älä minusta.

    Äänestä

Luottavista lähteistä saamani tiedon mukaan Antit ovat neuvotelleet jo tovin aikaa yhteisestä oppositiopolitiikasta joka tuottaa molemmille ministerin paikat seuraavassa hallituksessa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Seuraavan hallituksen pohjaksi on jo sovittu SDP-Kok.-"SMP"-RKP.
"Maalaisliitto"jätetään oppositioon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu