Itsemurhat lisääntyy

Anonyymi-ap

12

855

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei kaikki, joilla itsellänne tai läheisellänne on itsetuhoisia ajatuksia,

      Itsetuhoisista ajatuksista kannattaisi keskustella ammattilaisen kanssa. On olemassa monia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Ao. palveluista voi halutessaan saada tukea ja vinkkejä myös muuhun avun hakemiseen.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.fi/fi

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. MIELI Keskusteluapu kirjoittaen palvelusta. https://tukinet.fi/fi/services/1

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Joka viikko ma-to klo 15-21 on MIELI Kriisichat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      - MIELI Kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin Kriisipuhelin päivystää 24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Akuutissa tilanteessa yhteys oman alueen psykiatriseen päivystykseen tai soitto 112.

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

      • Anonyymi00001

        ♥️♥️♥️♥️


      • Anonyymi00003

        Luulis junan väistävä jos näkee jonkin raiteilla.Kuskin syy,ei epä selvää.


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Luulis junan väistävä jos näkee jonkin raiteilla.Kuskin syy,ei epä selvää.

        koukkasi


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Luulis junan väistävä jos näkee jonkin raiteilla.Kuskin syy,ei epä selvää.

        Ei voi jarruttaa kun pyörät voi kulua.


    • Anonyymi00005

      Rauha Menehtyneen Sielulle. Autetaan,että ei omat läheiset joudu niin ahtaalle. Ei saa ketään ajaa itsemurhaan.

    • Anonyymi00006

      Keväällä tahti kiihtyy. Valonmäärä lisääntyy ja kontrasti omaan kurjuuteen korostuu. Ihmiset muistavat kuollutta vaikka eivät elävänä enään nähneetkään kuin ainoastaan kun olivat itse jotain vaille.

    • Anonyymi00007

      Rasistit porsut hallituksessa tekevät pahimpansa köyhyyden ja työttömyyden lisäämiseksi. Omasta mielestään natsiporsut ovat yli-ihmisiä.

    • Anonyymi00009

      Kiusaajat voittaa eikä apua saa

      "1997 syntyi ennenaikaisesti reilun kilon painoinen poika. Hänet elvytettiin kahdesti. Kaksi ja puoli kuukautta keskoskaapissa. Kun sain hänet ensimmäistä kertaa syliin, lupasin suojella häntä kaikelta.

      Milosta kasvoi iloinen, nopeasti oppiva kikkarapää. Sitten alkoi koulu ja kiusaaminen. Koko peruskoulu oli yhtä julmuutta. Milo oli aina se, jota nälvittiin ja satutettiin. Opettaja soitti kotiin ja ehdotti, että muuttaisimme paikkakunnalta.

      Yhdeksännelle luokalla uudessa koulussa Milo sai ystäviä, myöhemmin ammattikoulussa ihanan Sallan. Ammattikoulussa kiusaaminen jatkui. Milo vetäytyi.

      Sitten tulivat päihteet. Ensin helpotuksena, sitten vankilana. Uusia kavereita, uusia aineita, Salla lähti. Poliisi sanoi yhden pahoinpitelyn jälkeen, ettei terveyskeskuksen röntgen ole “tällaisille, se on oikeille ihmisille”. Lapseni ei ollut enää jonkun silmissä ihminen.

      Tammikuussa 2024 teho-osastolta soitettiin: yliannostus, elvytys onnistui. Seuraavana päivänä poika kertoi yrittäneensä tappaa itsensä – ja pääsevänsä huomenna kotiin, koska lääkärin mielestä kyse oli vahingosta. Kaksi viikkoa myöhemmin hän halvaantui, virui lattialla lähes neljä päivää. Siitä alkoi neljän kuukauden sairaalajakso. Hän oli selvinpäin. Minun oma, hauska, rakas.

      Jalat eivät koskaan toipuneet. Rollaattori, pyörätuoli, masennus. Alkuvuonna 2025 Milo pyysi itse apua: ei halunnut enää elää. Lääkäri otti vakavasti, lähetti psykiatriselle. Milo viestitti helpottuneena: “Nyt lähden hullujenhuoneelle, soitellaan.” Myöhemmin: “Joudun kotiin, kriteerit ei täyty.” Hän ei pystynyt puhumaan, itki vain.

      Elokuussa 2025 Milo kuoli yliannostukseen. Hän hyvästeli ihmiset edellisiltana, mitä emme tajunneet. Yöllä tuli puhelu. Menin hänen kotiinsa, hyvästelin. Kriisiapua ei tullut.

      Lapseni taisteli hengestään syntymästään asti. Hän ei kuollut siksi, ettei olisi halunnut elää, vaan siksi, että apu evättiin."

      • Anonyymi00010

        Milo oli iloinen Pillerin pyörittäjä.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Milo oli iloinen Pillerin pyörittäjä.

        Kiusaajan ilo jatkuu kuoleman jälkeenkin


      • Anonyymi00012

        Ei todellakaan ole Kiusaajan kommentti.Ja tuolla tarkoitus on ilmaista meistä että,sortunut heikkona porukkaan .


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      101
      1805
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1180
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      458
      1148
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1053
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      831
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      827
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      49
      776
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      773
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      718
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      681
    Aihe