Kokoomus tekee ensin ihmistä työttömiä ja sen jälkeen syyllistää heitä

Anonyymi-ap

Kokoomuksen propagandaa levittävä verkkouutiset vetää ehkä tämän viikon pohjanoteerauksen, vaikka Amerikan persu trump myös pistää parastaan.
Siinä missä perussuomalaisilla kaikkeen syyllinen on tummaihoinen tai muslimi niin kokoomus vielä tässäkin tilanteessa propagandoi loisivalla laiskalla kansalaisella.
Tässä työttömyys- ja luottamustilanteessa kokoomus kertoo, että työhön kykenevän ihmisen pitää elättää itsensä työllä.

Tämä on tietysti puhetta omille kannattajille, joiden mielikuvaa tälläisestä ryhmästä ongelmien aiheuttajana mainostetaan. Sillä saadaan kannatusta kun annetaan vihollinen, jonka johdosta esimerkiksi verot nousee. Aivan kuten perussuomalaiset leipoo muukalaisvihaa.

Politiikan merkitys ei ole olla kaikkien alojen asiantuntija vaan luoda luottamus ja kunnianhimoinen visio mihin maana pyritään. Ihan kuten aikanaan alettiin pyrkimään kohti hyvinvointiyhteiskuntaa. Se synnyttää luottamuksen ja yhteisen kansallisen toimintakulttuurin ja moraalin.

Nyt kun hallitus on luonut etuja ensisijaisesti eturyhmilleen tapahtuu se, että olemme vaarassa menettää Suomen supervoiman. Luottamuksen toisiimme ja yhteisen edun ymmärtämisen. Se on luonut meille turvallisen tilan ja järjestykseen uskovan yhteiskunnan. Se on myös tasa-arvoisen talouden perusta.

En tiedä miten vieraantuneita joissakin poliittisissa piireissä nyt ollaan vai vaikuttaako maailman tilanne siihen, että järki pakenee myös Suomessa ja normaalin kansan tunnot ja tilanne ovat merkityksettömiä. Hauskaa sinänsä, näistä asioista puhuvat ihmiset joiden CV:ssa ei työtä juuri ole yhdistystoiminnan ja luottamustoimien lisäksi. Politiikka ei ole työtä, työstä saadaan palkkaa tai nostetaan osinkoja. Luottamustoimesta saadaan palkkioita. En siis tavallaan ihmettele, että jos oikeaa työkokemusta ei ole niin ei työtä ymmärrä kuin lukujen ja oman ideologian kautta.

Nyt pitäisi rakentaa luottamusta. Ei pyrkiä syyllistämään ja tekemään puoluepolitiikkaa, jotta itse säilyttää luottamustoimen. Luottamus on talouden peruskivi aina ja kaikkialla. Nyt kun on valittu passivoiva ja syyllistävä työllisyyspolitiikka rapautuu luottamus ja ihmiset passivoituu.

https://www.verkkouutiset.fi/a/sosiaaliturva-muuttuu-tyohon-kykenevan-pitaa-elattaa-itsensa-tyolla/#2d76e484

14

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tuossa kokoomuslaisten touhussa ei ole palkästään kysymys todellisuudesta vieraantumisesta. Tuollaisten ajatusten tuottamiseksi päässä pitää olla myös paljon pahaa tahtoa paskaa.

      • Anonyymi00002

        Demareilla on paskaa päässä. Hallitus pistää toisten verorahoilla loisijat kuriin.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Demareilla on paskaa päässä. Hallitus pistää toisten verorahoilla loisijat kuriin.

        Demarit haluavat viedä lahjakkailta ja ahkerilta ihmisiltä mahdollisuuden rikastua yrittämällä.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Demarit haluavat viedä lahjakkailta ja ahkerilta ihmisiltä mahdollisuuden rikastua yrittämällä.

        Uskotko olevasi lahjakas?


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Demarit haluavat viedä lahjakkailta ja ahkerilta ihmisiltä mahdollisuuden rikastua yrittämällä.

        Koronatukia jakamallako demarit vievät sen mahdollisuuden?


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Koronatukia jakamallako demarit vievät sen mahdollisuuden?

        Eihän nyt ole koronaa?


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Uskotko olevasi lahjakas?

        Olen älykkäämpi kuin 2% suomalaisista.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Olen älykkäämpi kuin 2% suomalaisista.

        omsta mioelstäsi...

        siis PERSUKOKOOMUS ja KOKOOMUSPERSUT tekee työttömiä ja köyhistää jne


    • Anonyymi00003

      Ihminen ihan itsr tekee itsestään työttömän.

      -pysäköinninvalvonta
      -pesulatyö
      -vartiointi
      -muuttomies (keikkahommia)
      -järjestyksenvalvoja (myös keikkahommina)

      Siinä aloja joilta löytyy töitä. Ja lisäksi voi mainita yrityksen perustamisen.

      Mutta kun pitäisi saada kymppitonnin palkka kuussa ja autoetu.
      Ja kun niitä ei kaikille ole eikä saatavilla oleva työ kelpaa "hallitus tekee työttömiä".

      Mutta kun vasurit lapioivat rahaa loisille,niin ihan yhtä työttömiä ne ovat silloinkin. Parku baan puuttuu.

      • Anonyymi00004

        Niin ja jos vasuri sijoittaisi kryptoihin saisi sellaisia tuottoja, ettei tarvitsisi loisia yrittäjien kustannuksella.


    • Anonyymi00006

      Tottakai ilmainen raha kiinnostaa kommaria, ja työnteko ei. Moni odottaa kieli pitkällä, että uudessa vasemmistohallituksessa velkahanat avattaisiin taas kunnolla uudestaan, rahan jakaminen alkaisi ja sosiaaliturvaa lähdettäisiin reilusti korottamaan. Kolikon toista puolta ei kuitenkaan mietitä: eläke ei kerry.
      Työkykyisen toimettomuus ei kuitenkaan saisi olla yksilön valinta keskellä nopeasti vaikeutuvaa työvoimapulaa varsinkin, jos toimettomuus rahoitetaan työssäkäyvien veronmaksajien rahoilla. Siksi koko kommarivasemmiston gallupkupla yhteenlaskettuna on niin suuri kuin se tällä hetkellä on.

      • Anonyymi00007

        Miksi pitää yrittää edes osallistua poliittiseen kommentointiin jos politiikasta ei tiedä mitään? Kuinka vitun tyhmä pitää yhä olla että kuvittelee kaiken vasemmiston olevan kommunisteja? Ihan oikea kysymys. Oletko aikuisen tasolla toimiva henkilö kuitenkin? Osaatko lukea/kirjoittaa, vai käytätkö puheesta tekstiksi toimintoa?


    • Anonyymi00013

      Anonyymi00003 kirjotti:

      "-pysäköinninvalvonta
      -pesulatyö
      -vartiointi
      -muuttomies (keikkahommia)
      -järjestyksenvalvoja (myös keikkahommina)"

      Montaako työtä noista olet itse kokeillut?

      Jos väität, että keikkahommilla pystyy elämään, et ilmeisesti tiedä mistä puhut.

    • Anonyymi00014

      "Ja lisäksi voi mainita yrityksen perustamisen."

      Ei kannata tässä maassa, ellei sitten ole supervarma idea toteutettavaksi. Eikä yrityksen perustaminen 100% varmuudella tuo sinulle leipää pöytään.

      Voipi käydä (ja todennäköisesti käy) niin, että menetät kaiken. Eikä kenestä tahansa ole yrittäjäksi.

      Siinä mielessä nämä TE-toimistojen "ryhdy sinäkin yrittäjäksi" -kampanjat ovat täysin vastuuttomia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      883
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      738
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      613
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      613
    5. 39
      608
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      601
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      595
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      557
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      36
      493
    Aihe