Miten pystymme irtautumaan USA

riippuvuudesta koskien pilvipalveluja ja muutenkin digipalveluista koska nämä ovat Euroopan Unionille kuten Suomelle kasvaneet merkittäväksi turvallisuus- ja strategiseksi huolenaiheeksi.
4131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hienoa, kun joku muukin alkaa näin ajattelemaan.

Äänestä

HYVÄ ALOITUS TÄSSÄ ONKIN MIETTIMISTÄ..

Äänestä

Euroopan on kehitettävä omaa osaamista.
Ranska antaa omaa osaamistaan Ukrainalle kasvavassa määrin.USA tiedusteluun ja heidän antamiin tietoihin on syytä varautua epäillen.

Äänestä

Nyt jos olis oikeita kavereita niin voitais saada tukea, mutta taitaa olla suhteet poikki kaikkiin merkittäviin maihin joista apua olisi saatavissa.

Lyhyt oli Nato Tiltun onni.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

riippuvuudesta koskien pilvipalveluja ja muutenkin digipalveluista koska nämä ovat Euroopan Unionille kuten Suomelle kasvaneet merkittäväksi turvallisuus- ja strategiseksi huolenaiheeksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu