Kysytäänpä taas, joteensakin jokavuotinen kysymys:
Onko palstalla uskonnottomia, jotka toivovat uskontokuntien jäsenmäärän laskua, mutta eivät ole vapaa-ajattelijoiden jäseniä? Jos, miksi noin?
Vapaa-ajatteljoiden jäsenyydestä
7
160
Vastaukset
- Anonyymi00001
Jäsenyys maksaa. Vapaa-ajattelijoiden toiminta on tehotonta ja liiaksi uskontoja syleilevää. Riittääkö nämä?
Kovin hyviä vaihtoehtoja ei taida ollakaan jos haet jyrkempää linjaa ajavia. Mutta ehkä palstalta löytyy väkeä uuteen yhdistykseen? Kerro miten toimintamme on liiaksi uskontoja syleilevää.
- Anonyymi00002
Jäsenmaksu on 25-30 euron luokkaa. Vuodessa. Kirkon ja valtion erottamiseksi päätetään eduskunnassa. Tarvitaan myös yhteiskuntavaikuttamista. Yhteyksiä päättäjiin. Myös kunta- ja koulutasolla. Tarvitaan yhteistyötä.
Pelkkä kirkon jäsenmäärän lasku ei riitä. Ilman lisätoimia ero viivästyy ja menee kirkollisten kannalta mahdollisimman hyvin. - Anonyymi00003
Oletko tosiaan lukenut Vapaa Ajattelijaa ja päätynyt tuohon? En usko. vapaa-ajattelijat.fi/va-lehti
Anonyymi00003 kirjoitti:
Oletko tosiaan lukenut Vapaa Ajattelijaa ja päätynyt tuohon? En usko. vapaa-ajattelijat.fi/va-lehti
On toki mahdollista kannattaa paljon jyrkempääkin linjaa kuin Vapaa-ajattelijain liitto. Mutta odotellaan eo. vastaajan omaa kommenttia.
- Anonyymi00004UUSI
jori.mantysalo kirjoitti:
On toki mahdollista kannattaa paljon jyrkempääkin linjaa kuin Vapaa-ajattelijain liitto. Mutta odotellaan eo. vastaajan omaa kommenttia.
Mikä olisi jyrkempää linjaa? Kaikkien uskonnollisten yhdyskuntien kieltäminen?
Anonyymi00004 kirjoitti:
Mikä olisi jyrkempää linjaa? Kaikkien uskonnollisten yhdyskuntien kieltäminen?
Jyrkempi kieltolinja vaikkapa nyt Suvivirrelle. Ainakin itse kiinnitän enemmän huomiota laajempaan kuvaan, siihen ettei koulu kokonaisuutena edistäisi luterilaisuutta tai muutakaan uskontoa. Suvivirren voi toki vaikka korvata Suvilaululla, mutta yksittäinen virsi ei ole tässä olennainen.
Vankiloiden kappeleitakaan en kieltäisi. Vankilapappien palkkakulut saisi siirtää kirkolta valtiolle, mutta minusta saa olla vankilassa tilaa uskonnonharjoitukselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1836490Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto935402Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143745Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1233387Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2053135Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat762358Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12108Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val451684Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191676- 981356