Sanna Marin politikoi USAssa, vaikka ei one edes mukana politiikassa.
Sanna on julistanut Virginiassa, että emme luovu arvoistamme 10 % takia??
Entäs kun kesäkuussa prosentti on 25, meneekö sit arvopohjat uusiksi 😭😭😭😭
Sanna on julistanut Virginiassa, että emme luovu arvoistamme 10 % takia??
Entäs kun kesäkuussa prosentti on 25, meneekö sit arvopohjat uusiksi 😭😭😭😭
Vastaukset 25
Vanhimmat
Hyvä että edes Sanna uskaltaa puolustaa arvojamme. USA:lla ei enää ole mitään arvoja, ne on jo aikaa sitten uhrattu rahan edessä!
😭😭😭😭
Edes se
Sanna Uhrautuu 50 tonnia per keikka
Kommari mariini valehtelee aina 100%.
Tampereen punaiset vuonna 1918 olivat sisällissodan aikana kaupungin puolustajia, jotka muodostivat punakaartien keskuspaikan ja koulutuskeskuksen, mutta menettivät kaupungin valkoisille verisessä kaupunkitaistelussa 6. huhtikuuta. Punaiset koostuivat lähinnä tehdas- ja työläisväestöstä, ja heidän tappionsa olivat valtavat: yli 2 000 kaatunutta, joista monet teloitettiin vankeina, mikä teki Tampereen taistelusta sodan käännekohdan.
Punaisten rooli ja voima
Sotilaallinen keskus: Tampere oli punaisen Suomen vahvin keskus, jossa koulutettiin ja varustettiin punakaartilaisia joukkoja ennen lähettämistä rintamalle.
Komentokeskus: Kaupungissa toimi punaisten yleisesikunta, ja siellä oli merkittäviä johtajia, kuten Hugo Salmela.
Väestö: Punakaartiin liittyi vähintään 6 000 miestä ja naista, pääasiassa teollisuustyöläisiä.
Naisten rooli: Naiset toimivat sairaanhoito- ja huoltotehtävissä, ja myös aseellisia naiskomppanioita perustettiin.
Tampereen taistelu (maalis-huhtikuu 1918)
Sodan käännekohta: Valkoisten piiritys ja hyökkäys kaupunkiin johti Pohjoismaiden suurimpaan kaupunkitaisteluun.
Vastustus: Punaiset puolustivat kaupunkia kiivaasti, mutta joutuivat antautumaan lopulta piirityksen ja pommitusten seurauksena.
Antautuminen: Punaiset antautuivat 6. huhtikuuta 1918.
Taistelun jälkeiset seuraukset
Vangit: Noin 11 000 vankia kerättiin Kauppatorille ja vietiin vankileirille.
Tappiot: Yli 2 000 punaista kuoli, suurin osa teloitettuina vankeina.
Tuho: Kaupunki kärsi mittavia aineellisia tuhoja, erityisesti Kyttälän ja Tammelan alueilla.
Pako: Tampereen menetys johti punaisten vetäytymiseen ja pyrkimykseen paeta itään.
OIKEA JA VÄÄRÄ taistelu 6-0.
Miten tuo Mariniin liittyy? Demarit tosin pysäyttivät kommunismin sodan jälkeen, kun oikeisto nyhjötti piiloissaan ja pakeni ulkomaille.
Tunnetusti PalstaPerseilijät ovat Lukutaidottomia KoulupudokasVajakkeja sillä EU oli jo uhannut Psykopaattista Oranssia Vihapapaa kovilla vastatulleilla jos toteuttaa uhkauksensa!!!
Mitä? Arvopohja kestää?
Petteri Orpo häpeää Sannaa
Sanna Marin on oppiarvoltaan tohtori. Hän sai tittelinsä NewYorkin yliopistolta. Oliko se lähja- vai ostotitteli, sitä ei mediassa kerrottu.
Kannatta nyt edes opetella tavaamaan uutisia sillä Marin ei ole nimetty tohtoriksi vaan tunnustuksena hänen työstään pääministerinä ja vaikuttajana annettiin New Yorkin yliopiston (NYU) kunniatohtorin arvonimi!!!
Joo, Marin on nyt tohtori, kuten Pekka Haavistokin. Marinillakin on väitöskirja vähän kesken. Vai lasketaanko Marinin muistelmateos väitöskirjaksi?
Eivät mene.
Finnair menee konkkaan jos EU ottaa kauppalingon käyttöön...
Uiminen ja kävely tekevät hyvää laiskoille ja lihaville suomalaisille.
SDP:n tulisi lähteä USAan haukkumaan ICE agentteja...muuten menee suomelta uskottavuus!
Ketkä me? En ole moista narsistia pyytänyt puhumaan minun puolestani.
Sanna esiintyy kuin sillä olis suomen kansan mandaatti 😭😭😭😭
Hänen pitäisi puhua Suomesta eikä "meistä" koska hän ei ole politiikko,vaan Blairin strateginen neuvonantaja.
Mikään ei saa aamuyöstä persuöyhöstöä aktivoitumaan niin sankoin joukoin kuin Marin.
Mitä kauempana Suomesta on sitä parempi.
Snif sniif sniiiiiifffff
Miksi menisi? Ne tullit satuttaa enemmän jenkkejä kuin meitä.
Myös yli sata miljoonaa amerikkalaista on Sannan kanssa samaa mieltä. Ja joukko kasvaa koko ajan kun ovat nyt heränneet näkemään mihin tuhoon heidän nykyinen johto maata vie.